Військові трибунали

Військові суди (англ. Courts-martial) здійснюють юрис­дикцію над членами збройних сил. їхній склад, юрисдикція і судочинство регламентуються різними законами, в основно­му законами про армію та військово-повітряні сили від 1955 p., Законом про військово-морську дисципліну від 1957 р. і Закиним про збройні сили від 1981 р.

Військово-повітряні та військові суди(англ. Air Force and military courts-martial) схожі за своїми складом і судочинством. Обвинувачений може бути заарештований старшим за званням за будь-яке порушення військового пра­ва. У багатьох випадках його злочин буде всього лише пору­шенням військового статуту, що переслідується у порядку сумарного провадження, і його судитимуть старші за зван­ням. В інших випадках обвинувачений має вибір: бути при­тягнутий до судової відповідальності у порядку сумарної юрисдикції чи постати перед військовим судом. Серйозні правопорушення завжди розглядають військові суди.

Однак навмисне вбивство, ненавмисне вбивство, зрада та зґвалтування, вчинені в межах Сполученого Королівства, не можуть розглядатися військовими судами; вони повинні розглядатися кримінальними судами звичайної юрисдикції.


В усіх інших випадках юрисдикція цивільних і військових су­дів збігається. Втім, особа, яку вже було засуджено або ви­правдано цивільним судом, не може в подальшому постати перед військовим чи військово-повітряним судом і навпаки.

Судовий розгляд злочину у військовому суді багато в чо­му подібний до розгляду в кримінальних судах ординарної юрисдикції. Йому передує дізнання, яке подібне до поперед­нього слідства. Обвинуваченого направляють до суду на ос­нові обвинувального висновку, який можна порівняти з об­винувальним актом. Судовий розгляд проводиться принайм­ні трьома (або п'ятьма у випадку військового суду загальної юрисдикції) офіцерами, яким допомагає суддя-адвокат (кон­сультант з правничих питань у військовому суді) з відомства генерального судді-адвоката, який є юристом і консультує з питань права. Розгляд відбувається у відкритому судовому засіданні. І баристер, і соліситори мають право виступати в суді. Версія звинувачення підтримується армійським або військово-повітряним офіцером особисто або через цивільно­го адвоката.

Порядок судового розгляду і застосовні норми доказово­го права подібні до тих, що застосовуються в інших кримі­нальних судочинствах. Обвинувачений може постати перед судом особисто або бути представленим баристером, соліси-тором чи офіцером-захисником. Присяжних немає. По закін­ченню представлення доказів і свідчень суддя адвокат підсу мовує результати розгляду та коментує їх з погляду права, полишаючи на членів суду прийняття рішення, яке має бути прийнято більшістю голосів, крім випадків, коли суд має бути одностайним, коли йдеться про винесення смертного вироку.

Виправдувальний вирок є остаточним, у той час як ви­знання винним підлягає затвердженню старшим за званням офіцером.

До затвердження висновку про винуватість затверджу-вальна інстанція може передати висновок судові для пере­гляду і відмовитися затвердити рішення, якщо він не під­тверджений доказами, був неправомірний або був результа­том судової помилки. Необхідність затвердження висновку про винуватість захищає обвинуваченого від несправедли­вості.


64


Розділ І


Судова система Великої Британії


65


 


Додатковою гарантією є право Високого суду запобігати перевищенню або зловживанню військовою юрисдикцією шляхом прерогативних наказів про зупинення раніше схва­лених дій, про витребування справ і приписів про приводи заарештованих до суду.

Хоч військові суди загалом не можуть здійснювати юрис­дикцію над цивільними особами, це можливо, коли збройні сили її Величності перебувають на ворожій території. За та­ких обставин командування може оголосити воєнний стан. Воєнний стан може також оголошуватися у часи повстань, хоч сумнівно, щоб таке оголошення було обгрунтованим у межах Сполученого Королівства. Крім того, цивільні особи, які найняті обслуговувати збройні сили, що беруть участь у бойових діях за межами Сполученого Королівства, підля­гають судові у "постійно діючих цивільних судах", які мо­жуть створюватися за межами Сполученого Королівства згідно зі ст. 6 Закону про збройні сили від 1976 р.

Військовий апеляційний суд(англ. Courts-Martial Ap­peal Court). До 1951 p. не існувало права оскарження рішень військових судів про засудження. Єдиним засобом судового захисту для засудженого були клопотання перед наглядовою інстанцією або, у випадку посилань на перевищення юрис­дикції, прохання про заборонний судовий наказ, передання обвинувального акта до Високого суду чи припис про на­правлення заарештованого до суду для розгляду законності його арешту.

Військовий апеляційний суд було засновано у 1951 р. відповідним законом. Нині він складається з членів за поса­дою і звичайних членів Апеляційного суду, суддів Відділення Королівської лави, призначених лорд-канцлером, деяких шотландських та ірландських суддів та інших осіб з правни­чим досвідом, призначених лорд-канцлером, тобто суто ци­вільних, а не військових осіб.

На практиці склад суду, який розглядає апеляцію на рі­шення суду першої інстанції, дуже схожий на склад карного відділення Апеляційного суду. Як і в останньому, до нього мають входити принаймні три судді. Виноситься тільки одне рішення, а процесуальні норми подібні до норм кримінально­го відділення Апеляційного суду. Підстави для апеляцій до Військового апеляційного суду і повноваження цього суду у прийнятті рішень з апеляцій значною мірою схожі на ті, що


притаманні Апеляційному судові, за винятком того, що в нього немає права оскарження обвинувальних вироків.

Апеляції на рішення Військового апеляційного суду мо­жуть подаватися до Суду Палати лордів на прохання проку­рора або захисту на тих самих умовах, що й апеляції на рі­шення карного відділення Апеляційного суду до Суду Пала­ти лордів.

Військово-морські суди(англ. Naval courts) — це су­ди, які можуть бути скликані офіцером, який командує од­ним з кораблів її Величності на одній із закордонних війсь­ково-морських баз на підставі поданої йому будь-ким з чле­нів команди скарги, що вимагає негайного розслідування, або коли британський корабель зазнав катастрофи/аварії, залишений командою чи загинув у тому районі, або коли то­го вимагають інтереси власника будь-якого британського ко­рабля чи його вантажу. Такий суд у складі військово-мор­ських офіцерів повинен розслідувати справу в судовому по­рядку і може призначити ув'язнення, штраф чи обернення в казну зарплати або зупинення дії чи анулювання офіцерсько­го атестату, відправлення правопорушника на батьківщину для суду над ним і наказати піддати корабель перевірці щодо його придатності для плавання. Апеляції на його рішення мо­жуть подаватися до апеляційної секції Відділення Королів­ської лави, а звідти, за наявності дозволу, — до Апеляційно­го суду.

Діяльність військових трибуналів перебуває під наглядом Відділення Королівської лави. Цей нагляд здійснюється че­рез прерогативні судові накази та розпорядження.