Судова система Великої Британії



 


Причинами, що спонукали розвиток системи судів спе­ціальної юрисдикції є: 1) видимі вади традиційних судів, а са­ме формалізм, повільність, брак компетентності в деяких спеціальних галузях права та великі витрати; 2) але також і видимі переваги судів спеціальної юрисдикції як органів, які: дотримуються неформальних процедур, можуть відносно швидко розглядати справи, є компетентними у певних пи­таннях і дешевими з точки зору реалізації звернення до суду і проведення судових слухань у справі.

До складу таких судів часто входять правознавці. Багато головуючих у судах — кваліфіковані юристи, але так само часто членами судів є судді-непрофесіонали, які володіють конкретними знаннями у відповідній спеціалізованій сфері діяльності, але мало обізнані чи взагалі необізнані в галузі права. Проте ці дві категорії суддів доповнюють одна одну і цей конгломерат дає універсальний позитивний результат для розв'язання проблеми, що виникла перед людиною, яка потребує захисту від свавілля держави.

Серед таких судів обов'язково треба зазначити: 1) трибу­нали з питань соціального забезпечення (англ. Pensions Ap­peal Tribunal), які розглядають претензії громадян до струк­тур державної влади з приводу соціальних відрахувань і ком­пенсацій, що встановлені урядовим законодавством і мають вагу державних зобов'язань перед найманими робітниками; 2) податкові трибунали (англ. Tax Tribunal), які розглядають позови суб'єктів оподаткування у взаємовідносинах з фіс­кальними органами влади, а також позови держави до юри­дичних та фізичних осіб, які ухиляються від повного оподат­кування; 3) трибунали, до компетенції яких віднесено роз­гляд земельних спорів та інших питань (англ. Lands Tribu­nal), що стосуються розрахунків і стягнення ренти за орендування будинків, квартир, іншого майна та приміщень.