Судова система США



 


ший союз" існуючих штатів було засновано федеральний уряд. Відтоді федеральний уряд співіснує з урядами штатів; йому надано широкі повноваження; решта їх залишилася за урядами штатів. Кожен з цих урядів має свою судову систе­му, яка є повністю автономною і замкнутою.

На час проголошення у 1776 р. незалежності північно­американських колоній Англії і створення Конфедерації три­надцяти штатів у кожному суб'єкті цього союзу існувала са­мостійна судова система.

Конституція США 1787 p. стала не тільки законодавчою базою нової єдиної і в майбутньому могутньої держави, а й зумовила виникнення їх проблем, насамперед у взаємовідно­синах між центром — федерацією — та її суб'єктами, у пи­таннях забезпечення реалізації і застосування єдиних для всієї федерації законів. Потрібна була нова єдина судова сис­тема, яка б забезпечила виконання цих завдань. "Батьки-зас-новники" передбачали такий розвиток подій, тому в ст. III Конституції США зафіксовано не тільки надання судової влади Верховному судові федерації, а й можливість створю­вати федеральні суди нижчого рівня: "Судова влада у Сполу­чених Штатах надається єдиному Верховному судові й тим нижчим судам, що їх час від часу може призначати і засно­вувати Конгрес".

Американські суди не становлять єдиної судової системи або державної структури. Правильно було б сказати, що від­сутній навіть самий термін "американська судова система". Натомість існує кілька різних, незалежних одна віл одної систем. А оскільки в Америці є також численні законодавчі структури, суди однієї системи (це суди в штатах) нерідко застосовують та інтерпретують законодавство, що ним по­слуговується інша система. Крім того, в багатьох випадках діє паралельна юрисдикція двох або більше судових систем. Ці, а також деякі інші обставини зумовлюють виняткову складність правної системи Сполучених Штатів.

Сьогодні у п'ятидесяти штатах США існує п'ятдесят різ­них судових систем. Окремі судові системи, але такі самі, як у штатах, функціонують у федеральному окрузі Колумбія та Співдружності Пуерто-Ріко. Існують також суди територій: Вірджинських островів, Гуаму, Американського Самоа, Пів­нічних Маріанських островів. У сукупності американські су­ди обіймають величезну географічну площу — від штату


Мен на північно-східному узбережжі країни до далеких ти­хоокеанських островів і від Пуерто-Ріко до Аляски.

Таким чином, систему установ, що здійснюють правосуд­дя у США, з урахуванням зазначених особливостей, що по­роджені історією становлення цієї держави та її федераль­ним устроєм, можна охарактеризувати за кількома на­прямами, підкреслюючи їх світову унікальність і неповтор­ність в інших країнах світу.

1. Загальнодержавна (федеральна) судова система в
США є значно молодшою, ніж штатні судові системи при­
наймні тих тридцяти штатів, що утворили Союз, та й інших
штатів, які приєднувалися потім до Союзу, маючи сталі ін­
ститути державної влади.

2. Федеральна і штатні системи існують паралельно, не
перетинаючись у сфері загальної юрисдикції. Судова устано­
ва федерації — Верховний суд США — має зверхність лише
у сфері конституційної юрисдикції і не може скасувати чи не
розглянути в апеляційному порядку рішення судових уста­
нов певного штату, якщо це не стосується питань конститу-
ційності.

3. Суди федеральної системи послуговуються кодифіко­
ваним законодавством, застосовуючи при розгляді спорів
їхньої компетенції нормативні акти федерації, а суди в шта­
тах здебільшого послуговуються прецедентами, а за їх від­
сутності — законами штатів і федерації.

4. За формування федерального суддівського корпусу від­
повідальним є федеральний уряд (Президент і Сенат), а за
формування корпусу суддів у штатах — населення штату та
органи влади певного штату при яскравому різноманітті про­
цесу допуску особи до крісла судді.

5. Конституція США, зафіксувавши принципи і основні
напрями організації, діяльності і компетенції судової влади,
надала можливість творчого підходу до утворення і реформу­
вання судової системи федерації залежно від потреб суспіль­
ства, не втручаючись у Конституцію — ту норму (ст. III),
яка є конституційною основою судового устрою в державі.



Розділ II


Судова система США