ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ

/LAO Ъ<3


 


внутрішні справи, до його компетенції належать питання чинності, тлумачення чи дії законодавчих положень міждер­жавних угод у рамках Європейського співтовариства або розгляд документів цього співтовариства, які мають силу за­конів. Рішення з цих питань є обов'язковими для всіх бри­танських судів.

У стосунках громадянина з державою Велика Британія також з'явилася наднаціональна судова установа. На роз­гляд Європейського суду з питань людини, що міститься у Страсбурзі, можуть бути у певних випадках подані справи, пов'язані з порушенням у Великій Британії основних прав людини, перелічених в Європейській конвенції з прав люди­ни. Попри те, що такі рішення не є обов'язковими для ан­глійських судів, вони мають велику силу як засоби переко­нання.

Слід звернути увагу на ще одну рису судової системи цієї держави — порядок оскарження судових рішень, винесених у першій інстанції, який сьогодні важко назвати демократич­ним. Для того, щоб первинну апеляційну скаргу прийняла до розгляду вища судова інстанція в певних випадках (факти і право разом, або лише факти), потрібні дозвіл суду, що ух­валив рішення, і дозвіл суду, до якого надійшла апеляційна скарга. Такий порядок істотно обмежує одне з найважливі­ших прав громадян, за яке англійці боролись ще у середньо­віччі, — право на петицію і скаргу.