Судова система США



 


Актом Еварса ухвалив рішення про утворення проміжної ланки апеляційних судів між федеральними окружними су­дами і Верховним судом.

Одинадцять федеральних апеляційних округів організо­вано за принципом поділу території США на регіони, вони мають номери; до кожного з них належить кілька штатів. Так, четвертий округ охоплює штати Мериленд, Вірджинія, Західна Вірджинія, Північна Кароліна та Південна Кароліна. У кожному окрузі є свій регіональний апеляційний суд Спо­лучених Штатів (англ. Regional U. S. Courts of appeals). Крім цих округів, територія федерального столичного округу Ко­лумбія (м. Вашингтон) є окремим дванадцятим апеляційним округом.

З цього поділу вбачається, що уряд США у питаннях єд­ності федеральної судової системи не дуже опікується суве­ренітетом штатів, на відміну від України, в якій судовий ус­трій жорстко прив'язаний до адміністративного устрою, біль­ше того, підкреслює регіональні тенденції до якоїсь особли­вості, як наприклад, Верховний суд Криму, хоч його функції не відрізняються від будь-якого з обласних судів України.

Як видно, адміністративна територія суб'єкта американ­ського Союзу збігається з територіальними межами судового апеляційного округу лише у столичному окрузі, що можна вважати, мабуть, даниною саме його столичному статусу.

Кількість суддів у кожному з дванадцяти апеляційних су­дів коливається від шести в першому судовому окрузі до днядцяти восьми у дев'ятому; найчастіше їх буває десять— п'ятнадцять. Незалежно від загальної кількості суддів, спра­ви в апеляційних судах розглядаються засіданням у складі трьох суддів; ці трійки щомісяця змінюються. У разі виник­нення суперечностей між рішеннями засідань з одного пи­тання або з питань надзвичайної ваги, суд має повноважен­ня заслухати (або повторно заслухати) справу "en bane" — за участю всіх суддів цього суду. Однак, Федеральний ста­тут передбачає, що для апеляційного суду, який складається з понад п'ятнадцяти суддів, у цьому разі присутність усіх йо­го членів не обов'язкова; потрібна кількість суддів встанов­люється рішенням суду.

Діяльність дванадцяти апеляційних судів, організованих за адміністративним принципом, полягає здебільшого в роз­гляді апеляцій з приводу рішень окружних судів відповідних


судових округів. До юрисдикції цих судів віднесено апеляції на судові рішення федеральних окружних судів у цивільних і кримінальних справах, причому щодо кримінальних справ дозвільну апеляцію не передбачено. Виняток становлять ли­ше певні цивільні справи, пов'язані з позовними претензіями до деяких федеральних агентств (якщо це не віднесено до спеціалізованих судів), апеляційна підсудність яких визначе­на Апеляційному суду федерального округу США. Крім того, до їх компетенції віднесено скарги на рішення, що їх прийня­ли різні федеральні агентства, у тому числі і службовці адмі­ністративних структур, які мають право на прийняття квазі-судових рішень (їх ще називають адміністративними суддя­ми). До таких федеральних агентств віднесено: міжштатні комерційні комісії (англ. Interstate Commerce Commission), податкові суди, комісії з питань забезпечення і обміну (англ. Secirities and Exchange Commission), національну комісію з трудових питань, федеральну торгову комісію та деякі інші. До юрисдикції цих судів належить також розгляд апеляцій на розпорядження деяких федеральних адміністративних установ: Національного управління трудових відносин, Комі­тету з цінних паперів та бірж, Федерального комітету торгів­лі та Комітету з торгівлі між штатами. Таким чином, апеля­ційні суди приймають рішення з тих самих цивільних і кри­мінальних справ, що й окружні суди, а також перевіряють діяльність адміністративних установ.

Апеляційні суди США орієнтовно мають юрисдикцію роз­глядати справи в апеляційному порядку з таких підстав:

на остаточні судові постанови, рішення й накази; на про­міжні судові накази й рішення, видані згідно з підпунктом 1121(г) розділу 11 Збірника законів США, які збільшують або зменшують періоди часу, зазначені в ст. 1121 зазначено­го розділу;

з дозволу суду, на інші проміжні судові накази й рішення;

з дозволу суду, на проміжні судові накази й рішення суд­дів у справах про банкрутство, видані й винесені щодо справ і позовів, переданих суддям у справах про банкрутство на підставі ст. 157 Закону про суди у справах банкрутства. Апе­ляції за цим пунктом подаються лише до районного суду то­го судового району, де служить суддя у справах про бан­крутство.

7—1-2347



Розділ II


Судова система США



 


Апеляція подається у той же спосіб, у який звичайно по­дають до апеляційних судів апеляції у рамках цивільного провадження на рішення окружних судів, і в терміни, перед­бачені ст. 8002 Правил провадження у справах про бан­крутство. Апеляційні суди мають юрисдикцію щодо апеляцій на всі остаточні й заключні рішення та накази, винесені й видані із занесенням у відповідне провадження згідно з пунктами (а) й (б) ст. 158 Закону, що регулює діяльність вказаного суду з питань банкрутства.