Розділ II

супроводжувалася змінами у статусі (Закон про доходи від 1942 р.). У 1969 р. установі було надано статусу апеляційно­го суду згідно зі ст. 1 Конституції США. Тоді ж він дістав і свою теперішню назву.

Податковий суд є незалежним судовим органом, і його робота не підлягає наглядові чи переглядові з боку виконав­чих органів влади. Вона підлягає перевірці лише з боку фе­деральних апеляційних судів. Він відрізняється від колиш­нього Суду казначейства, оскільки останній був судом, що діяв за нормами статутного й загального права і права спра­ведливості, з виключною юрисдикцією у фінансових і фіс­кальних питаннях.

Головними причинами організації суду за "законом Конг­ресу" відповідно до ст. 1 Конституції, а не як "конституцій­ного" згідно зі ст. Ill (яка гарантує суддям пожиттєву посаду й відповідну платню) було, безперечно, по-перше, те, що всі судові процеси за ст. III традиційно підлягають контролю з боку Міністерства юстиції, а по-друге, те, що чимало законо­давців були проти збільшення числа суддів з довічним стро­ком перебування на посаді.

Головним результатом такої зміни статусу стало право примушувати свідків бути присутніми на засіданні суду, на­кладати покарання за неповагу до суду та забезпечувати ви­конання своїх розпоряджень. Перед тим для забезпечення названих розпоряджень необхідно було одержати санкцію федерального окружного суду.

Податковий суд є продуктом законотворення і має лише повноваження, надані йому Конгресом. Він є судом з обме­женою юрисдикцією, володіючи лише таким правом розгля­дати конфлікти, яке надане йому цим титулом. Він не має права видавати накази про повернення коштів виплат або переглядати рішення податківців про відмову у вимозі повер­нути кошти.

Податковий суд складається з дев'ятнадцяти судців, які призначаються Президентом на 15-річний строк "виключно на підставі здатності виконувати посадові обов'язки з по­дальшим затвердженням Сенатом". Головуючий суддя, обра­ний суддями, має повноваження поділити суд на відділення, які можуть складатися з одного або більшої кількості суддів. За традицією, кожний суддя репрезентує окреме відділення.


ї

 

і


 

107