Розділ II


Судова система США



 


Більшість справ, що їх розглядає Верховний суд, пов'яза­на з порушенням особистих прав і свобод, гарантованих кожному Конституцією.

У 1954 р. батько чорної дівчинки з Канзасу заявив, що вважає несправедливим, аби його донька ходила в розміще­ну далеко школу для чорних, коли поряд з їхнім домом є ін­ша, де навчалися лише білі діти. Батько також вбачав пору­шення Конституції у тому, що якість навчання в школі для чорних була нижчою, ніж у школі для білих. Він звернувся до суду, оскільки Конституція гарантує всім рівні права й за­бороняє штатам надавати привілеї окремим групам людей. Верховний суд мав вирішити, чи порушувались конституцій­ні права дівчинки від того, що вона навчалася у дальній і, як стверджував її батько, гіршій школі. В цій справі, відомій як "Олівер Браун проти Управління освіти Топека, Канзас", суд прийняв рішення на користь батька дівчинки та кількох ін­ших осіб, які приєдналися до справи, і визнав систему освіти штату невідповідною законодавству. Відтоді чорношкірі діти мають право навчатися в одних школах з білими в усіх шта­тах. Навмисно сегреговані школи є незаконними.

Верховний суд має можливість впливати на життя всіх американців і істотно змінювати ситуацію і правовідносини у суспільстві. Це не раз уже траплялося в американській істо­рії. У минулому рішення Верховного суду зупиняли дії аме­риканських президентів, оголошували неконституційними, а отже, й недійсними деякі ухвалені Конгресом закони, визво­ляли з в'язниці приватних осіб, надавали захист і нові сво­боди чорношкірим американцям та представникам інших меншин.

Верховний суд є судом останньої інстанції, він може приймати рішення у разі, коли хто-небудь стверджує, що нижчий суд порушив федеральні закони, або зверне увагу на порушення Конституції Сполучених Штатів — законодавчо­го базису нації. Навіть дії найвищої посадової особи Сполу­чених Штатів — Президента можуть бути визнані Верхов­ним судом нечинними. Один з найвідоміших прикладів пов'язаний з діями Президента Гаррі С. Трумена в 1952 р. Того року збройні сили під командуванням Об'єднаних На­цій, серед них і американські війська, вели бойові дії у Кореї. Вони залежали від постачання з США. На початку 1952 р. профспілка робітників сталеплавильної промисловості оголо-


 


сила загальний страйк. Як Президент США Гаррі Трумен був також головнокомандувачем збройних сил. Щоб гаран­тувати постачання сталі для воєнних цілей, він наказав уря­дові взяти у свої руки управління всіма сталеплавильними підприємствами. Верховний суд постановив, що Президент не має права контролювати промисловість і що воєнні пов­новаження належать Конгресу.