Судова система США



 


 


мікології є одним з багатьох факторів, що вносять плутанину в розуміння механізму американського судочинства.

Нижчий рівень судів першої інстанції становлять суди обмеженої юрисдикції: поліцейські, магістратські, суди пра­восуддя, муніципальні. У багатьох судах обмеженої юрисдик­ції справи розглядають мирові судці — виборні посадові осо­би, часто неюристи. їх діяльність оплачується залежно від кількості розглянутих справ, сум стягнутого штрафу, розмі­ру отриманого адвокатом гонорару тощо. Мирові судді, як правило, не розглядають справи про діяння, за які може бу­ти призначено покарання, що перевищує позбавлення волі строком на один місяць або штраф у сто доларів.

На відміну від судів загальної юрисдикції ці суди мають відносно обмежену компетенцію. Такий суд може виносити вироки з обмеженого кола питань. Наприклад, у деяких шта­тах існують суди, яким надано юрисдикцію ухвалювати рі­шення щодо незначних порушень правил руху водіями транспортних засобів; є суди у справах спадщини і заповітів, що уповноважені розглядати лише питання спадкування або призначати опікунів малолітніх та недієздатних. Компетен­ція деяких судів обмеженої юрисдикції іноді виражається у грошових сумах. Наприклад, "суд невеликих позовів" може мати юрисдикцію щодо позовів, які не перевищують 5 тис. доларів або якоїсь іншої відносно невеликої суми. Штати звичайно утримують суди обмеженої юрисдикції, щоб вино­сити вироки з незначних порушень або ж у справах непов­нолітніх, які не вчинили тяжких злочинів. В організації цих судів у різних штатах є значні відмінності.

Термін "обмежена юрисдикція" не обов'язково означає, що даний суд обмежується дрібними питаннями або що його робота менш важлива, ніж робота судів загальної юрисдик­ції. До речі, суд у справах спадкування може розв'язувати справи щодо спадщини в 1 млн. доларів. Родинні суди, які функціонують в окремих штатах, уповноважені давати роз­лучення, призначати опікунів дітей, аліменти на дітей та ви­рішувати безліч інших питань, пов'язаних з родинними сто­сунками. У деяких штатах існує справжня мішанина із судів обмеженої юрисдикції (це результат того, що законодавчі ор­гани створюють суди без будь-якої системи), таких як суди першої інстанції для муніципалітетів, а також вищезгадані численні види судів. У таких штатах лінія, що відокремлює


суди загальної від судів обмеженої юрисдикції, є надто нечіт­кою. У деяких штатах законодавча влада групує всі суди об­меженої юрисдикції в єдиний нижчий рівень загальної юрис­дикції (наприклад, у штаті Вірджинія). Незалежно від їхньої структури, суди обмеженої юрисдикції розглядають приблиз­но в 6 раз більший обсяг судових справ, ніж суди загальної юрисдикції.

У різних штатах робляться спроби уніфікувати суди за­гальної компетенції, їх найважливішою рисою є концентра­ція всього судочинства в єдиному ярусі судів, щоб тим са­мим ліквідувати різницю між згаданими двома рівнями (на­приклад, у штаті Іллінойс). Штати, які уніфікували за фор­мою свої суди першої інстанції та організували єдиний суд з такими підрозділами, як спадкування, родинні й незначні за сумами позови тощо, тим самим зберегли в їхній основі структуру старих судів обмеженої юрисдикції. Проте групу­вання, бодай номінальне, всіх судів першої інстанції однієї ланки дає можливість ефективніше впоратися з різними рів­нями судочинства. За єдиної адміністративної влади суддів можна призначити до судів того чи іншого підрозділу залеж­но від потреби.

Суди обох рівнів першої інстанції здійснюють початковий розгляд судових справ і приймають рішення; саме сюди ви­кликають свідків і саме тут з'ясовують суперечливі факти. В судах першої інстанції штатів фактичні аспекти судових справ вирішує суд присяжних або сам суддя. Рішення судів першої інстанції підлягають переглядові й можливому скасу­ванню судами, ранг яких у судовій ієрархії є вищим для дея­ких судів обмеженої юрисдикції, цей перший перегляд відбу­вається у суді загальної юрисдикції вищого рівня. Справи су­дів загальної юрисдикції й іноді судів нижчого рівня перегля­дають апеляційні суди. Оскільки в багатьох справах, особливо тих, які вирішуються судами обмеженої юрисдик­ції, апеляції не подаються, то суди штатів першої інстанції, таким чином, виносять остаточне рішення з більшості судо­вих спорів.

Наприкінці XIX ст., коли дедалі зростаюча кількість су­дових справ перевищила можливості верховних судів шта­тів, їх законодавчі органи почали створювати проміжні апе­ляційні суди. Ці суди було запроваджено як нову судову лан­ку між судами першої інстанції і верховними. Називають їх