Судова система США



 


мають право розпорядитися провести судово-медичний роз­тин трупа. Висновки коронерського розслідування назива­ються вердиктом. У ньому вказується, чи мало місце вбивст­во, коли, де і яким чином його було здійснено, яка медична причина смерті, а також ім'я винного, якщо воно встановле­но. Цей вердикт не е обов'язковим приводом для передачі справи до суду. Згідно зі встановленим у штаті порядком він надсилається окружному аторнею, який складає обвинуваль­ний акт і передає до органу відання до суду — великого жу­рі, якщо воно передбачене законом штату. Вердикт разом з матеріалами розслідування коронер може направити й без­посередньо до суду, при якому має бути скликане велике журі.

Велике журі складається з двадцяти чотирьох присяж­них, які добираються так само, як і мале журі. Ця інституція вирішує питання достатності й допустимості доказів, які ор­ган обвинувачення готує для передачі до суду; там їх розгля­датимуть у судовому засіданні за суттю. Суд присяжних мо­же розглядати й цивільні справи, хоч у цьому разі роль його не така яскрава, як у кримінальному процесі.

У цивільному судочинстві США немає єдиної процедури судового засідання, але існує його типова схема за участю присяжних засідателів:

1) відкрите засідання і формування лави присяжних;

2) вступні заяви сторін (адвокатів);

3) подання й дослідження доказів;

4) дебати сторін;

5) напутнє слово судді присяжним засідателям;

6) винесення присяжними вердикту;

7) винесення судового рішення;

8) клопотання сторін щодо вердикту та рішення.

Присяжні засідателі, так само як і у кримінальному про­цесі, поводяться пасивно. Це мовчазна група спостерігачів, які навіть не мають права безпосередньо ставити запитання свідкам, сторонам, експертам; це можна робити тільки через суддю.

Після дебатів суд переходить до дуже важливої проце­суальної дії — напутньої поради присяжним засідателям, ме­та якої — надати людям, які не мають юридичної освіти і практики, конкретну допомогу, викласти й розтлумачити за-


конодавство, яким треба керуватися при вирішенні даної справи.

Напуття може бути складене суддею письмово, але пере­важно буває усним. Нині для полегшення роботи судді і в основному для уніфікації практики присяжним засідателям видаються типові інструкції з найпоширеніших категорій ци­вільних справ. Основну роль у підготовці напуття відіграє суддя, але можуть брати участь і сторони, зокрема адвокати, передаючи судді тексти своїх рекомендацій до напуття. У деяких штатах заключне слово судді, звернене до присяж­них засідателів, може не проголошуватися, якщо на цьому не наполягають сторони.

Після завершення всіх дій у судовому засіданні члени журі йдуть до кімнати для нарад. Коли справа нескладна, а результати дослідження доказів свідчать про безумовну пе­ревагу якоїсь із сторін, допускається нарада журі на місці з негайним винесенням вердикту. Тривалість засідань журі законодавством не регламентовано. На практиці вони три­вають від кількох хвилин до кількох днів.

У кімнаті нарад процесом прийняття рішення керує стар­шина присяжних. При винесенні вердикту журі виходить з того, що він має грунтуватися виключно на тій інформації, яка була одержана під час судового розгляду. Дозволяється доставляти журі письмові та речові докази.

Принципу одностайності при винесенні вердикту додер­жуються тільки в деяких штятях, яле не нядто категорично: сторони мають право домовитись між собою про прийняття вердикту більшістю голосів. Ця більшість може становити 2/3, 3/4, 4/5, 5/6 голосів присяжних. Якщо цієї більшості немає, то винести вердикт неможливо. У цьому разі журі розпускається й призначається повторний розгляд справи з іншим складом присяжних. Коли ж згода більшості членів журі досягнута, старшина присяжних письмово фіксує її.

Після оголошення вердикту сторони можуть заявити клопотання про проведення спеціального опитування при­сяжних: кожний з них має підтвердити, що вердикт відобра­жає його особисту думку. Якщо при опитуванні присяжні підтвердили погоджені висновки й вердикт не містить явних суперечностей, він підлягає реєстрації. На цьому місія журі закінчується.