Судова система США



 


влади певну свободу вибору на підставі власних політичних міркувань.

Незважаючи на поширення у другій половині XX ст. практики призначення суддів спещальними незалежними ко­місіями та кампанію підтримки такої системи, що триває й досі, у багатьох штатах продовжують обирати суддів на за­гальних виборах, у яких беруть участь усі жителі штату. Ви­бори суддів, яких раніше не знали ні Англія, ні США протя­гом перших десятиріч існування, було вперше запроваджено під час президентства Ендрю Джексона як складову "джек-сонівської демократії". У деяких штатах кандидати на поса­ди суддів проходять як кандидати від тієї чи цієї політичної партії, так само як і кандидати на решту державних постів. В інших штатах вони балотуються без об'явлення партійнос­ті. Проблеми, які порушує факт висування кандидатури на посаду судді за будь-яким методом добору, є досить специ­фічними. Кандидат на посаду судді не може мати власної "платформи" або програми дій. Самий характер посади ви­магає від особи, яка її обіймає, об'єктивності й, передусім, неупередженості. Судді мають керуватися виключно факта­ми та положеннями закону. Отож кандидатові на посаду судді залишається небагато тем, яких він може торкатися у своїх промовах під час виборчої кампанії.

Проте суддя, знаючи, що його суперником може стати будь-який юрист, який сплатить реєстраційний збір і стане кандидатом, звичайно ж буде уважнішим до політичних те­чій та громадської думки, ніж суддя, який переобиратиметь­ся без альтернативних кандидатур у списку.

У деяких штатах перевибори суддів проходять через го­лосування за безальтернативною схемою, коли кандидатура судді, який обіймає посаду, висувається для переобрання без жодного опонента. Людей запрошують лише проголосувати "за" або "проти" переобрання такого судді.

Іншою важливою проблемою є фінансування виборчих кампаній з виборів суддів. Вартість їх постійно зростає, знач­ною мірою через високі ціни на телерекламу, яка вважається важливою складовою успіху. Кандидатові доводиться збира­ти ці кошти головним чином серед юристів, з якими він ма­тиме справу в майбутньому. Шкода, що її завдає така прак­тика судовій об'єктивності, є очевидною.


Цікаво, що в багатьох штатах, де законом передбачено вибори суддів, більшість з них фактично призначається гу­бернатором, оскільки саме він уповноважений заповнювати вакансії, які виникають у період між виборами або законо­давчими сесіями, а значна частина вакансій відкривається саме в цей час через відставку, вихід на пенсію або смерть.

Концепція судової незалежності, яка випливає з принци­пу розподілу влади у США, полягає в тому, що судді, прий­маючи рішення, вільні від будь-якого контролю з боку вико­навчих і законодавчих державних органів, а також від впли­ву громадської думки на момент прийняття такого рішення. Інакше кажучи, судді у своїх діях вільні від позасудового контролю у визначенні фактів, виборі та проголошенні зако­нодавства і в застосуванні його до фактів з метою прийняття рішень у справах.

Незалежність судівництва у Сполучених Штатах гаран­тується ст. III Конституції. У першому розділі цієї статті ска­зано: "Судді як Верховного суду, так і нижчих судів зали­шаються на своїх посадах протягом усього часу, доки вони поводяться бездоганно, і у визначений час мають діставати за свою працю винагороду, що не може зменшуватися про­тягом усього часу їхнього врядування". Рівень цієї винагоро­ди встановлюють спеціальні законодавчі комісії; якщо вна­слідок інфляції або з інших причин традиційна винагорода перестає відповідати вимогам підтримання незалежності су­дової влади, комісії переглядають її.

Ці гарантії забезпечення платні та збереження за суддя­ми їхніх посад почуттєво встановлені Конституцією для того, щоб виключити можливість переслідування федеральних суддів у разі прийняття ними рішень, які можуть викликати невдоволення Президента чи Конгресу. Таке забезпечення свободи виносити рішення, керуючись лише власним сумлін­ням і не зважаючи на те, що ці рішення можуть виявитися політичне, економічно чи суспільне непопулярними, є одним з основних постулатів незалежності американського суду.

Найвищий рівень судової незалежності забезпечує феде­ральна система. Всі федеральні судді обіймають свої посади протягом необмеженого періоду, доки визнається належним виконання ними своїх обов'язків, і можуть бути усунуті тільки