Розділ II


Судова система США



 


шляхом імпічменту1 з боку Конгресу. Підставою для цього може бути державна зрада, хабарництво або інші серйозні злочини чи провини. Щоб вийти з пропозицією імпічменту, Палата представників повинна підтримати звинувачення проти судді більшістю голосів, а Сенат — провести розсліду­вання з цього приводу. Суддя може бути звільнений з поса­ди, тільки якщо Конгрес визнає вину 2/3 голосів. Імпічмент є дуже тривалою процедурою й застосовується досить рідко.

З іншого боку, найменший ступінь незалежності існує в судових системах тих штатів, де передбачено перебування суддів на посадах протягом обмеженого періоду, після закін­чення якого вони мають бути переобрані. Суддя, термін пе­ребування якого на посаді становить 4—6 років, попри всю свою високу свідомість, не може не знати, що ухвалені ним рішення можуть набути політичної ваги і вплинути на ре­зультати наступних виборів. Навіть якщо суддя спроможний виконувати свої правничі обов'язки не зважаючи на такі об­ставини, громадська підозра щодо можливого політичного впливу на нього все одно буде прихованою погрозою для йо­го репутації. Короткий термін перебування на посаді та за­гальні вибори можуть видаватися несумісними з концепцією судової незалежності, проте такий порядок існує в багатьох штатах поряд із пропагандою переваг незалежності право­суддя.

Суддів, чиї строки перебування на посаді значно тривалі­ші, звичайно, менше обходитимуть політичні проблеми. Три­валі строки суддівства зміцнюють репутацію незалежності правосуддя. Строк від 12 до 15 років, установлений у деяких штатах забезпечує більший ступінь незалежності, ніж 4/6 років, але все ж таки не такий великий, як у разі безстроко­вого перебування судді на посаді з можливістю усунення ви­ключно шляхом імпічменту.

Хоч концепція незалежності суддів користується знач­ним успіхом та підтримкою у Сполучених Штатах, це не оз­начає, що суддівство є абсолютно незалежним. Такого не може бути навіть у демократичному суспільстві, де верховна

1 Імпічмент являє собою конституційний процес, у перебігу якого Палата представників Конгресу СІЛА висуває обвинувачення у зловживанні посадо­вим становищем проти високих урядових осіб, запідозрених у неналежній по­ведінці, і передає їхню справу на розгляд Сенату США.


влада належить народові. Судова влада, як і решта держав­них структур, повинна бути підзвітна народові. Однак надто великий ступінь підзвітності справив би негативний вплив на незалежність судової влади. Таку суперечність між неза­лежністю і підзвітністю судів усунути нелегко. Вивчаючи різні американські судові системи, можна помітити різні сту­пені їхньої незалежності. Основним критерієм тут є обмеже­ність строку перебування на посаді однієї особи.

Незалежності правосуддя загрожують не лише короткі строки перебування на посадах та політичні вибори. Нега­тивний вплив на незалежність також можливий, якщо у про­цесі призначення судді вищою посадовою особою з подаль­шим затвердженням законодавчим органом від кандидата вимагається визначення його можливої позиції в суді з тих чи інших юридичних питань, що виникають під час розгляду судових справ.

Підсумовуючи, зазначимо, що тривалі строки перебуван­ня на судових посадах, ускладнена процедура усунення, а також гарантована платня є найважливішими елементами незалежності правосуддя.

Американці прискіпливо ставляться до іміджу суддів, то­му надають неабиякого значення їх освітньому рівню. Шлях до юридичного фаху, а відтак до суддівського стільця дуже тривалий. Щоб стати студентом юридичного факультету уні­верситету, спочатку треба здобути освіту в будь-якому коле­джі або на якомусь іншому факультеті університету й вже після того екласш вступний Іспит на обраний факультет. Після отримання юридичного диплому необхідно скласти конкурсний іспит у колегію адвокатів, а це не так вже й лег­ко — щороку від 15 до 40 відсотків бажаючих не можуть по­долати цього бар'єра. Щоб отримати право бути рекомендо­ваним на суддівську посаду, треба мати тривалу практику роботи адвокатом чи прокурором. Отож судді у Сполучених Штатах стають членами цієї гільдії, маючи за плечима до­статній професійний досвід в інших галузях юридичної прак­тики. Посада судді в Америці — то найвищий, з погляду су­дової ієрархії, щабель кар'єри. У цьому плані американські судді відрізняються від суддів, які працюють у судових сис­темах інших країн світу.

Хоч більшість суддів і мають досвід юридичної практики, проте він може бути досить різним. Багато суддів до призна-