Помічники в судах

Посада судового помічника на рівні першої інстанції роз­гляду судових справ була запроваджена набагато раніше, ніж з'явилися пости юридичного секретаря та юриста цен­трального штату. Така квазісудова посада називалася "по­мічник" або "старший помічник". У різних варіантах вона віддавна запроваджувалась в американських судах першої інстанції як штатів, так і федеральних.

Особа, яка обіймає посаду помічника, працює, як прави­ло, неповний робочий день й залучається, за потреби, для виконання конкретних робіт. Помічники часто обираються з-поміж практикуючих юристів з метою надання допомоги судові під час розгляду винятково складних або затяжних справ. Наприклад, під час цивільного процесу, де розгля­дається багато складних питань фінансової звітності, судця може призначити на посаду помічника юриста, який вивчає справу з точки зору бухгалтерських норм і складає для суду доповідь за результатами цієї роботи. У справах, що вима­гають опитування багатьох свідків, які перебувають далеко, суд може призначити помічника для керування процесом опитування та передачі його результатів судові разом з вис­новками щодо з'ясованих фактів. Суди також користуються послугами помічників під час розгляду деяких складних справ. У перебігу цивільних процесів вони, наприклад, допо­магають здійснювати нагляд за виконанням судових розпо­ряджень.

Разом з тим залучення помічників є винятком, а не пра­вилом. Вони використовуються як допоміжні працівники і не можуть бути допущені до здійснення функцій правосуддя, тобто вирішення тих питань, які перебувають у виключній компетенції суддів, їхні висновки мають дорадчий або реко­мендаційний характер і як такі розглядаються суддями, яким надано всі вирішальні повноваження.

Останніми роками у федеральних окружних судах з'явився і добре зарекомендував себе ще один вид судових помічників. Це заснована Конгресом у 1968 р. та офіційно

11 — 1-2347



Розділ II


Судова система США



 


затверджена штатна посада "федерального громадського судді"; в деяких судах, проте, вона визначається як поза­штатна. На відміну від федеральних, громадські судді при­значаються самими судами та обіймають посаду протягом 8 років з можливістю переобрання.

Федеральні громадські суди виконують подвійну функ­цію. По-перше, вони розглядають різні клопотання, такі як клопотання з приводу перевірки правомірності дій юристів під час розслідувань цивільних справ, і дають рекомендації окружному судді щодо можливих розпоряджень. Допомога такого роду дає змогу окружним суддям вирішувати ці пи­тання, уникаючи необхідності самим займатися слуханнями: вони можуть просто керуватися рекомендаціями, наданими громадськими суддями. Громадські судді також розглядають нескладні петиції ув'язнених, де оскаржується законність їх вироків, і подають з'ясовані факти на розгляд суддів. По-дру­ге, громадські судді уповноважені проводити за згодою сто­рін розгляд цивільних та кримінальних справ. Інакше кажу­чи, замість окружного судді сторони можуть обрати для розгляду їхньої справи громадського суддю. Якщо вони під­твердять таке своє рішення, громадський суддя одержує пов­новаження розглядати справу й виносити остаточний вирок від імені окружного суду.

У багатьох судах штатів першої інстанції працюють й ін­ші помічники, які називаються по-різному: спеціальні упов­новажені, арбітри, позаштатні судді. У деяких апеляційних судах штатів є спеціальні уповноважені, які допомагають су­дові нарівні зі штатними юристами.

§ 3. Адміністративно-допоміжний персоналсуду

В адміністративних та допоміжних службах, які мають істотне значення для функціонування судів, працює досить багато людей. Наприклад, у судовій системі штату Вірджи-нія налічується приблизно 3 тис. 500 службовців, причому тільки 302 з них судді. У судах штату Аризона працює близько 4 тис. 500 службовців, з них лише 315 суддів.

Найдавніша посада серед допоміжного персоналу — ді­ловод суду із своїм власним штатом. Чисельність цих служ­бових осіб — від двох-трьох у найменших до кількадесят у найбільших судах великих міст. Вони ведуть документацію


на кожну судову справу й книгу обліку справ, що підлягають слуханню, а також офіційні протоколи судових рішень у справах. Усі питання, які надходять на розгляд судів, спочат­ку потрапляють до канцелярії діловода.

Персонал канцелярії працює у тісному контакті з суддя­ми, готуючи справи до розгляду й упорядковуючи списки справ, які підлягають розглядові, щоб цей процес просувався без перешкод. Ефективно працююча канцелярія діловода ві­діграє важливу роль у забезпеченні нормального функціону­вання суду.

Відносно новою постаттю у судовій системі є адміністра­тор суду. Майже не відомі в американських судах до остан­ньої третини XX ст. судові адміністратори стали тепер най­поширенішим явищем. У Денвері, штат Колорадо, було на­віть створено спеціальний навчальний заклад — Інститут су­дової адміністрації для підготовки фахівців у цій галузі.

Судовий адміністратор е в кожному штаті. Це найвища посадова особа в усій його судовій системі; вона підпорядко­вана безпосередньо головному судді штату. Адміністратор допомагає йому в широкому колі питань, таких, зокрема, як розробка річного бюджету судової системи штату, керів­ництво персоналом (але не суддями), збирання статистич­них даних, що характеризують роботу судів, нагляд за при­міщеннями судів і постачання потрібного обладнання. У роз­порядженні судових адміністраторів, як правило, є чималий штат працівників, що виконує вищезгадані обов'язки. Крім того, у найбільших судах загальної юрисдикції великих міст є власні судові адміністратори. Ці посадові особи, підпоряд­ковані головному судді, виконують у своїх судах ті самі обов'язки, що й судові адміністратори штатів.

Федеральний суд має свою центральну адміністративну канцелярію; вона розміщена у Вашингтоні й відома як Адмі­ністративна канцелярія судів США. її функції схожі на ті, що покладені на судових адміністраторів штатів та їхні канцеля­рії. Крім того, кожен федеральний окружний суд має служ­бовця, який виконує обов'язки адміністративного помічника головного судді.

Найновіший тип адміністративної посадової особи в судо­вих системах усіх штатів — працівник судової освіти штату. Він звичайно підпорядкований головному судді штату або то­му чи іншому судовому комітету, працює під їх керівництвом