Допоміжні організації

У США поза межами судової галузі існує чимало органі­зацій та установ різних типів, що співпрацюють із судами й допомагають їм. Ці організації здебільшого приватні, хоч дея­кі з них досить тісно пов'язані з урядовими установами. Ра­зом вони утворюють важливу складову загальної судової картини Америки й роблять неабиякий внесок у справу зміц­нення судів та підвищення якості судочинства.

Для судів штатів найважливішою серед цих установ є Національний центр у справах судів штатів, розміщений у Вільямсбурзі, штат Вірджинія. Утворений у 1971 р. Центр існує за рахунок внесків усіх п'ятдесяти штатів і коштів, що надходять з різних джерел. Центр надає допомогу й поради з питань технологічних і процедурних новацій. Він збирає статистичні дані щодо персоналу, підраховує завантаженість судів справами, сприяє обміну досвідом та інформацією між судами штатів тощо. Центр також веде дослідну та видавни­чу діяльність.


Інститут юстиції штатів був утворений Конгресом у 1986 р. як канал для спрямування федеральних фондів на допомогу судам штатів. Хоч частина федеральних грошей у попередні роки й потрапляла непрямим шляхом до судів штатів, заснуванням Інституту юстиції штатів Конгрес упер­ше однозначно визнав наявність заінтересованості з боку федеральної влади у якості судів штатів, бо саме вони роз­глядають основну масу судових справ у країні й вирішують чималу частку питань, пов'язаних з федеральним законом. Інститут, штаб-квартира якого розміщена в Олександрії, штат Вірджинія, щороку виділяє безпосередньо різним судо­вим системам штатів, а також багатьом установам, що їм до­помагають, кошти з фондів, які йому асигнує Конгрес. Од­нією з найважливіших ділянок вкладання цих коштів є судо­ва освіта.

У США є кілька організацій, які забезпечують суддів штатів освітніми програмами. Ідея постійного підвищення кваліфікації суддів та іншого персоналу судів зародилася ще в 60-ті роки. Нині вона стала загальновизнаною, практично всі судці регулярно навчаються у цій системі освіти. Кожен штат має власну навчальну програму. До того ж існують ще й національні програми, які охоплюють багато суддів з різ­них штатів і пропонуються через такі організації, як Націо­нальний коледж судців, Інститут судової адміністрації, Аме­риканська академія судової освіти, Американська асоціація адвокатів та Американська спілка суддів. У кількох універси­тетах функціонують школи, які час від часу проводять ско­рочені курси для суддів. Найперспективніші з них — Про­грама дипломованих судців у правничий школі Вірджинсько-го університету. Ці курси організовано в 1980 р. для суддів апеляційних судів; лише вони з-поміж усіх інших курсів, за­проваджених для судців юридичними школами, після успіш­ного закінчення присвоюють випускникам вчений ступінь. Схожу програму, хоч і не під егідою правничої школи, про­понує університет штату Невада разом з Національним коле­джем судців.

Федеральний центр судців, розміщений у Вашингтоні, — важлива допоміжна ланка для федеральних судів. Хоч й зас­нований Конгресом як офіційна установа судової галузі вла­ди, він значною мірою автономний. Штатні фахівці Центру проводять дослідження та публікують статті з різних аспек-


166