Розділ II


Судова система США



 


особливостей, і лише на першому рівні така процедура поді­ляється на кримінальну та цивільну.

В Україні, як відомо, процедурна градація за галузевим принципом відбувається починаючи від суду першого рівня і закінчуючи вищими судовими інстанціями. Американський підхід має логічне підґрунтя, бо й справді важко знайти від­мінності щодо розгляду кримінальних чи цивільних справ в апеляційному або у Верховному суді. До речі, касаційний чи наглядовий судовий процес в Україні фактично не має галу­зевих особливостей, крім того, що норми, які їх регулюють, містяться у різних кодексах, але ці ознаки поверхові, без змістовного наповнення, що утруднює знаходження відмін­ностей між процедурами розгляду кримінальних і цивільних справ у касаційній чи наглядовій інстанції в нашій країні. Не слід думати, що зміна процедури провадження у справах за скаргами на судові рішення суду першої інстанції може змі­нити автоматично роками вироблені погляди щодо конструк­ції процесуальних кодексів.

Норми зазначених Правил американської судової проце­дури підводять також до думки про гарантованість кожної процедурної дії не лише з боку судді чи суду як установи, а й відповідного службовця із системи судів. Головний показ­ник гарантованості полягає у невідворотній відповідальності посадової особи суду у разі невиконання нею або виконання неналежним чином своїх обов'язків, зазначених у нормах Правил або в інших інструкціях, що регулюють сферу їхньої службової діяльності.

Слід також зазначити й те, що інститут відповідальності стосується не лише представників державних судових уста­нов — у Правилах запроваджено різні форми відповідаль­ності громадян, які звертаються до суду, за зловживання ни­ми конституційним правом щодо судового захисту або за неповагу до суду, що може розглядатись як один з проявів захисту прав людини, але вже тих осіб, стосовно яких не­дбайливі учасники судового процесу навмисно зловживають наданим їм правом.

Дослідження американської судової процедури щодо ме­ханізму забезпечення захисту прав громадян, як і судової процедури інших країн, може бути цікавим для теоретичного і практичного досвіду розробників законодавчих актів в Ук­раїні у сфері гуманітарного права і процедурних актів щодо


механізму роботи зі зверненнями громадян в установах дер­жавної виконавчої влади і місцевого самоврядування. Але насамперед такий досвід потрібен під час пошуку нових ас­пектів судового механізму розгляду звернень громадян і справ у судах, який максимально відповідав би становленню демократичної держави українського народу і втіленню у сві­тогляд громадян значущості судової влади як складової пра­вової держави.