Кримінальна процедура

Правила процедури у кримінальних справах в окружних федеральних судах США були уніфіковані та набрали чин­ності 21 березня 1946 p.; вони, з істотними поправками, є чинними станом на 1 грудня 1996 р.

Мета цих Правил — дати справедливий опис будь-якої кримінальної процедури. Вони мають бути побудовані в та­кий спосіб, щоби зберегти простоту в процедурі, справедли­вість в управлінні, усунути зайві витрати сторін і держави та судову тяганину (п. 2).

Ці Правила застосовуються за будь-якого кримінального судочинства в усіх федеральних окружних судах США, а та­кож за кримінального судочинства, перенесеного до окруж­них судів окремих штатів з федерального окружного суду США; вони регулюють усю процедуру після перенесення, зокрема, й припинення справи аторнеєм обвинувачення, що має регулюватися федеральним правом.

Правила поширюються на всі судочинства, пов'язані зі вчиненням злочину поза юрисдикцією конкретного штату, за винятком того, що такі судочинства можуть проводитися у будь-якому судовому окрузі відповідно до розділу 18 § 3238 Збірника законів США.

Правила не застосовують до екстрадиції та видання од­ним штатом іншому тих осіб, які переховуються від право­суддя; конфіскації майна в цивільному порядку за порушен­ня законів США; стягнення штрафів (п. 54).


Норми Правил процедури у кримінальних справах засто­совують лише під час провадження у справах у першій ін­станції, вони регулюють діяльність усіх посадових осіб дер­жавної влади, які тією чи іншою мірою мають відношення до судової системи (аторнеї, адвокати, експерти та ін.), а ще — права та обов'язки інших заінтересованих осіб.

Слід нагадати, що кримінальна процедура в США, як правило, поділяється на федеральну і штатну для кожного штату, які взаємно не доповнюють одна одну, а існують па­ралельно як автономні системи.

З огляду на те, що американський кримінальний процес не знає досудового слідства, здійснюваного позасудовими органами, особливий інтерес в українських практиків викли­кає діяльність осіб, які ініціюють обвинувачення, а оскільки процес є диспозитивним і змагальним, то інтерес також фо­кусується на проблемі забезпечення судом реалізації права кожної із сторін, що беруть участь у справі, на справедли­вий, об'єктивний і неупереджений суд. Саме останнє і пе­редбачено забезпечити організаційними та процедурними механізмами, щоб відобразити у положеннях Правил проце­дури у кримінальних справах.