Опіка й піклування

 

Опіка та піклування - це правові форми захисту особистих немайнових і майнових прав та інтересів громадян.

Опіка й піклування встановлюються відповідними відділами та управліннями державної адміністрації районів, районів міст Києва та Севастополя, виконавчими комітетами міських чи районних у містах рад народних депутатів.

Опіка встановлюється: над неповнолітніми віком до 14 років, які з тих чи інших причин залишилися без батьківського піклування; над громадянами, визнаними судом недієздатним унаслідок душевної хвороби або недоумства.

Піклування встановлюється: над неповнолітніми дітьми віком від 14 до 18 років, які з тих чи інших причин залишилися без батьківського піклування; над громадянами, визнаними судом обмежено дієздатними; над особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права.

Опікуни і піклувальники призначаються переважно з числа осіб, близьких підопічному, тільки за їх згодою, а над повнолітніми особами - тільки на їх прохання. Не можуть бути опікунами й піклувальниками особи, які: не досягли 18 років; визнані судом недієздатними, або обмежено дієздатними; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам підопічних; які зловживають спиртними напоями, наркотичними засобами.

Дитина, над якою встановлено опіку, або піклування, має право: на проживання в сім'ї опікуна, або піклувальника, на піклування з його боку; на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до її людської гідності; на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування. У разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону; на захист від зловживань із боку опікуна або піклувальника.

Опікун (піклувальник) зобов'язаний: виховувати дитину; піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток; забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти.

Опікун (піклувальник) має право: самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування; вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду.

СК України передбачає одну з форм правового захисту дітей - патронат. Так, за договором про патронат орган опіки та піклування передає дитину, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання (за плату) у сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття.