Тема 40. злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) – 2 години

 

1. Рядовий Санько отримав від матері листа, в якому вона просила його приїхати до неї і полагодити дах будинку, який дуже протікає. Санько подав рапорт своєму командиру з про­ханням надати йому відпустку на 14 днів. Командування військової частини повідомило Саньку, що відпустка може бути надана йому не раніш як через місяць. Санько самовільно зали­шив місце служби, приїхав до матері й 10 днів латав дах будин­ку. На одинадцятий день він був затриманий.

 

2. Рядовий Зуб одержав від батьків посилку з продуктами та солодощами. Солодощами він поділився зі своїми друзями. Молодший сержант Аргон запропонував Зубу взяти участь у спільному вживанні спиртних напоїв і віддати для цього отри­мані ним продукти. Зуб відмовився від участі в такому «бан­кеті» та продуктів не дав. Аргон підмовив Кизю і Сулу провчи­ти Зуба. Кизя і Сула жорстоко побили Зуба, який протягом 22 днів був на лікуванні в госпіталі.

 

3. Бум залишив військову частину з метою зовсім ухилитися від військової служби, але через 12 діб добровільно повернувся до військової частини. Суд виходячи з того, що Бум добровільно відмовився від дезертирства, визнав Бума винним у самовільно­му залишенні частини і призначив йому покарання у виді на­правлення до дисциплінарного батальйону строком на один рік.

Чи правильно вирішив цю справу суд?

 

4. Водій Дуб, перебуваючи у відрядженні, заїхав до своїх батьків переночувати і залишив на подвір'ї без нагляду закріп­лену за ним автомашину. Вранці він побачив, що його машина розукомплектована.

 

5. Водій бронетранспортера Сич під час руху по вулиці од­ного із селищ Київської області передав керування машиною сержанту Носу. Той перевищив швидкість, наїхав на пішохода і заподіяв йому тяжке тілесне ушкодження.

 

6. Вартовий Чуб охороняв парк машин. Опівночі він поба­чив, що до воріт парку підійшла якась людина. Він дав команду: «Стій! Хто йде?». У відповідь почув: «Ісус Христос». Чуб роз­губився і помилково вирішив, що на його пост готується напад. Він вистрелив у бік сторонньої людини і тяжко поранив її. По­терпілим виявився кухар військової їдальні, який напідпитку заблукав до воріт парку машин.

 

7. Військовий підрозділ був залучений для надання допо­моги прикордонним заставам і постам у ліквідації прикордон­них інцидентів. Рядові Васюта і Луч о 22 годині залишили свою частину і пішли до неподалік розташованого села. Вони купили самогон та сало, зайшли до будинку своїх знайомих і пиячили до 5-ї години ранку. До своєї частини вони повернулися через 30годин.

 

8. Черговий по роті Поп побачив, що військовослужбовці другого року служби в умивальній кімнаті жорстоко б'ють двох молодих солдатів. Поп не вжив ніяких заходів щодо зупинення насильства. Через деякий час стало відомо, що Кузя і Сан на­несли середньої тяжкості тілесні ушкодження Кощею та Лопаті за те, що вони відмовилися почистити їм взуття та заступити за них чергувати на кухні.

 

9. Рядовий Сулик вважав, що до нього дуже необ'єктивно ставиться командир взводу (накладає на нього позачергові на­ряди, не дозволяє увільнення до міста, наказує командирові відділення проводити окремо з Суликом стройову підготовку тощо). Коли в черговий раз командир взводу наказав Сулику за його непристойний гумор вийти зі строю, Сулик вийшов і ска­зав: «Якщо ви будете переслідувати мене, я уб'ю вас на стрілець­кому полігоні», - і замахнувся кулаком на командира взводу.

 

10. Військовослужбовець Куц написав листа своєму другу Зоренку з проханням вислати йому фіктивну телеграму про смерть батька. Зоренко вислав таку телеграму, що була завіре­на відповідним органом. Куц отримав відпустку на поховання батька та для влаштування господарства матері на 15 днів.

 

11. Військовослужбовцю Калиті дуже тяжко було нести військову службу. Він вирішив піти з життя. Будучи в караулі, Калита вистрелив собі в живіт, внаслідок чого втратив багато крові. Три дні лікарі боролися за його життя. Шість солдатів віддали частину своєї крові, щоб врятувати Калиті життя. Жит­тя вдалося зберегти, але він став інвалідом II групи і був демобі­лізований з армії.

Чи є злочином замах на самогубство?

 

12. Лейтенант Буйвол порушив встановлений порядок збері­гання довірених йому відомостей, що становлять військову тає­мницю. Частину документів він зберігав у себе на квартирі, за­писував таємні відомості в особистому блокноті. Порушення таких правил не призвело до розголошення відомостей, що ста­новлять військову таємницю.

 

13. Сержант Вовк побачив, що його підлеглий Розін під час перевезення майна їхнього підрозділу зняв з машини ящик бо­йових набоїв і почав продавати їх стороннім особам, але, як він пізніше зізнався, якось розгубився і не вжив необхідних заходів щодо недопущення розкрадання бойових набоїв.

 

14. Ольховик, виконуючи обов'язки начальника патруля, з метою затримання без необхідності зробив кілька пострілів у напрямку рядового Бича, що втікав від нього. Бичу було запо­діяно тяжке тілесне ушкодження, від якого він, не приходячи до свідомості, помер.

 

15. Завідувач технічної частини Гаркуша незаконно викори­стовував автомашини й іншу військову техніку, що була в його розпорядженні, для робіт у колективних організаціях. Отрима­ну за це платню привласнював.

 

16. Рядовий Ліхович, перебуваючи на території США у складі військової частини України, яка брала участь у спільних манев­рах з військовими частинами США, залишив місце розташуван­ня своєї частини і звернувся до командування однієї з амери­канських військових частин з проханням допомогти йому отри­мати притулок у США з політичних мотивів. Ліхович був затриманий і через п'ять днів, на прохання командира військо­вої частини України, повернутий до своєї частини. Вирішіть цю справу.

 


ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ: