рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА з дисципліни Кримінальне право (Особлива частина)

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА з дисципліни Кримінальне право (Особлива частина) - раздел Право, Міністерство Внутрішніх Справ України ...

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

 

 

Кафедра кримінально-правових дисциплін

 

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

 

з дисципліни Кримінальне право (Особлива частина)

 

Дніпропетровськ – 2011


 

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

 

 

З А Т В Е Р Д Ж Е Н О

на засіданні Вченої ради університету

(протокол № 1 від 29.09.2011 р.)

 

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр” напрям підготовки „правознавство”  

АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

 

Роль і значення навчальної дисципліни в підготовці та майбутній професійній діяльності фахівця

Кримінальне право відноситься до фундаментальних нормативних професійно-орієнтованих юридичних дисциплін і займає провідне місце в професійній підготовці співробітників органів внутрішніх справ, слідчих, осіб, які проводять дізнання, суддів, прокурорів, адвокатів та юристів іншого профілю.

Програма кримінального права включає викладення змісту цієї навчальної дисципліни, перелік основної та додаткової літератури по всіх темах курсу, визначає засоби та форми поточного і підсумкового контролів знань студентів.

 

Основні риси навчальної та науково-творчої діяльності, необхідні для успішної роботи фахівця, а також характер навчально-пізнавальних проблем і завдань, що сприяють формуванню цих рис.

Засвоєнню кримінального права покликані всі форми аудиторної і самостійної роботи, в процесі якої слухачі вивчають чинне кримінальне законодавство, положення Загальної і Особливої частин кримінального права України. Поряд з набуттям знань із загальновизнаних кримінально-правових доктрин, слухачі отримують знання, виробляють навички та вміння, які сприяють критичному осмисленню дискусійних положень сучасної теорії і практики кримінального права.

Навчальний процес спрямований на формування у слухачів якісно відпрацьованих навичок щодо практичного застосування кримінального законодавства України, які базуються на грунтовному оволодінні теорією кримінального права, науковими основами кваліфікації суспільно небезпечних діянь, вивченні навчальної і монографічної літератури, використанні позитивного досвіду слідчої і судової практики.

Предмет дисциплінистановить Кримінальне право як галузь права та як наука, навчальна дисципліна вивчає закон про кримінальну відповідальність та практику його застосування, їх історичний розвиток та зміни, тенденції вдосконалення кримінального закону та практики його застосування, злочин та покарання як соціальні явища, підстави кримінальної відповідальності, проблеми складу злочину, теоретичні основи відповідальності за попередню злочинну діяльність, співучасть у злочині, множинність злочинів, поняття, мету, види кримінального покарання, проблеми звільнення від кримінальної відповідальності та покарання, інші кримінально-правові інститути

.

Структура дисциплінизумовлена системою кримінального права і має дві самостійні частини – Загальну та Особливу. В межах Загальної частини студентами вивчаються завдання, принципи, основні інститути кримінального права, що закріплюють підстави кримінальної відповідальності, чинність кримінального закону у часі та просторі, поняття злочину, класифікацію злочинів, осудність та неосудність, форми вини, співучасть у злочині, покарання та його види, інститути звільнення від кримінальної відповідальності та покарання, погашення та зняття судимості, особливості відповідальності неповнолітніх.

В межах Особливої частини кримінального права вивчаються норми, що описують конкретні види злочинів із зазначенням видів покарань і меж, в яких вони можуть бути призначені за вчинення даних злочинів. Загальна та Особлива частини курсу вивчають в їх нерозривному взаємозв’язку.

 

Міждисциплінарні зв'язкиКримінального права обумовлені охоронною функцією відповідної галузі права та фундаментальним характером дисципліни.

Кримінальне право України займає одне з провідних місць у системі права в цілому. Воно разом з цивільним та адміністративним правом належить до фундаментальних галузей системи права. Однак виходячи з завдань, які воно вирішує, методу, за допомогою якого це здійснюється, місця, що займає кримінальне право в системі права, в цілому є особливим. Фактично й інші галузі права в тій чи іншій частині здійснюють функцію охорони суспільних відносин. Лише кримінальне право веде боротьбу з тими з них, які спричиняють шкоду на загальносуспільному рівні. Тому для боротьби з ними обрано крайній метод, найжорсткіші форми.

Кримінальне право фактично реалізується у формах, визначених кримінально-процесуальним правом. Кримінальний процес стосовно кримінального права є тією формою, в якій матеріальне право проявляється. Фактично кримінально-процесуальне право утворює те середовище, в якому матеріальне кримінальне право реалізується.

Тісним є зв'язок кримінального права з кримінально-виконавчим правом, яке регулює відносини, що виникли в процесі виконання покарання.

У низці питань кримінальне право пов'язане із міжнародним правом. Це стосується проблем екстериторіальності, дипломатичної недоторканності, визначення території дії кримінального закону, видачі злочинців, відповідальності за діяння, визнані злочинними світовим співтовариством (напр., міжнародний тероризм, найманство та ін.).

Метою дисципліни є набуття та поглиблення знань про кримінальне право як галузь права та науку, про поняття кримінальної відповідальності, значення кримінального права в реформуванні законодавства, визначення завдань та формування напрямків кримінально-правової політики, а також визначення принципів дії, структуру та види тлумачень закону про кримінальну відповідальність; визначення місця, яке займає кримінальне право та закон про кримінальну відповідальність в системі інших галузей правових знань та встановлення його зв'язку з іншими навчальними дисциплінами, з’ясування значення для практичної діяльності майбутніх правознавців, формування вмінь та навичок здійснення кримінально-правової кваліфікації, правильного тлумачення та реалізації норм закону про кримінальну відповідальність.

Мета дисципліни – підготовка висококваліфікованого фахівця і особистості з таким рівнем знань, умінь та навичок в галузі кримінального права, який забезпечить його ефективну діяльність в органах внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю на користь національних інтересів України.

Складовими мети є:

- освітня (навчальна) – сприяти становленню сучасного висококваліфікованого фахівця-юриста;

- розвиваюча – формувати та розвивати правові знання студента, уміння аналізувати норми кримінального закону; виробляти навички самостійного аналізу процесів криміналізації, декриміналізації, умінь застосовувати отримані знання при оцінці конкретної ситуації, давати вірну кваліфікацію злочину;

- виховна – формувати ціннісні орієнтири студента відповідно до ідеалів гуманізму, демократії, соціальної справедливості, поваги до особистості; виховувати активну громадянську позицію; сприяти усвідомленню ролі та значення юридичної діяльності в розбудові та зміцненню української держави; формувати у майбутніх юристів правову свідомість та правову культуру, професійні та особистісні якості.

3. Найважливіші світоглядні ідеї та категорії, які підлягають засвоєнню під час вивчення дисципліни "Кримінальне право"

- кримінальна відповідальність становить собою взаємодію спеціальних органів держави і особи, визнаної винною у вчиненні злочину, внаслідок чого ця особа зазнає певних обмежень;

- кримінальна відповідальність – це вид державного примусу, що знаходить своє вираження в осуді злочинця і його діяння обвинувальним вироком суду, а також у покладанні на винного додаткових позбавлень та обмежень;

- такі обмеження особистого та майнового характеру визначені тільки в кримінальному законі, в санкціях статей Особливої частини КК України, що передбачають відповідальність за вчинений злочин;

- кримінальна відповідальність можлива лише за вчинення злочину, що виступає підставою такої відповідальності.

4. Завдання дисципліниполягає в тому, щоб забезпечити:

- поглиблене вивчення положень кримінального законодавства та його застосування в практичній діяльності правоохоронця;

- придбання навиків правильного, глибокого кримінально-правового аналізу суспільно небезпечних діянь і застосування кримінального законодавства при кваліфікації злочинів;

- опанування необхідною науково-методологічною підготовкою, що забезпечує знання існуючих проблем кримінального законодавства, шляхів розв'язання спірних положень, самоудосконалення фахового рівня;

- формування досконалих навичок щодо прийняття обгрунтованих і законних рішень при кваліфікації злочинів;

- розвиток правової свідомості як передумови опанування національного законодавства, а також досвіду кримінального законодавства та права інших держав;

- формування правової культури фахівця української держави в сфері правоохоронної діяльності, почуття відповідальності перед людиною, суспільством та державою.

Вивчення курсу передбачає досягнення кваліфікаційного рівня підготовки випускника, при якому він повинен:

1) знати:

а) на понятійному рівні:

- предмет кримінального законодавства і права;

- систему кримінального законодавства і права;

- принципи, мету і завдання кримінального права;

- методологію кримінального права;

- зміст всіх інститутів кримінального права та їх органічний взаємозв'язок;

б) на фундаментальному рівні:

- теоретичні положення кримінального закону та його тлумачення;

- вчення про злочин і покарання;

- наукові основи кваліфікації злочинів;

в) на практично-творчому рівні:

- керівні роз’яснення Пленуму Верховного Суду України з питань застосування кримінального законодавства;

- слідчу та судову практику та її сучасні тенденції;

- концепцію реформування кримінального законодавства України.

2) вміти:

а) на репродуктивному рівні:

- вільно відтворювати знання з теорії і практики кримінального права;

в) на алгоритмічному рівні: ...

- володіти кримінально-правовими поняттями і категоріями;

в) на евристичному рівні:

- самостійно здійснювати юридичний аналіз суспільно небезпечних діянь;

- вміло використовувати набуті під час навчання навички в практичній діяльності при застосуванні кримінального закону;

г) на творчому рівні: ...

- здійснювати творчий пошук при розв’язанні нетипових завдань та проблемних питань при застосуванні норм кримінального права;

- доводити обгрунтованість і законність своїх рішень при застосуванні положень кримінального закону.

 

 

ОПИС ПРЕДМЕТА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

(за вимогами ЕСТS )   Кримінальне право Напрям, освітньо-кваліфікаційний… Місце у структурно-логічній схемі: післявивченнядисциплін „Теорія держави та права”, „Конституційне право”,…

РОЗПОДІЛ МАТЕРІАЛУ НА ЗМІСТОВНІ МОДУЛІ

Змістовий модуль 6.

Поняття, система та значення Особливої частини Кримінального права України. Наукові основи кваліфікації злочинів. Злочини проти основ національної безпеки України. Злочини проти життя та здоров’я особи. Злочини проти волі, честі та гідності особи. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав людини і громадянина.

Тема 20. Поняття, система та значення. Особливої частини кримінального права України. Наукові основи кваліфікації злочинів

Система Особливої частини чинного кримінального законодавства України, критерії систематизації. Проблеми побудови системи Особливої частини нового… Завдання кримінального права в посиленні боротьби із злочинністю. Внесення… Роль науки кримінального права в розкритті змісту норм Особливої частини кримінального права, вирішенні питань…

Тема 21. Злочини проти основ національної безпеки України

Декларація про державний суверенітет України. Акт проголошення незалежності України. Родовий об’єкт злочинів проти основ національної безпеки. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Посягання…

Тема 22. Злочини проти життя та здоров`я особи

Злочини проти життя, їх загальна характеристика і види. Життя як об'єкт кримінально-правової охорони. Поняття вбивства і його види. Умисне вбивство без обтяжуючих обставин (просте умисне вбивство). Характеристика об'єктивних та суб'єктивних ознак…

Тема 23. Злочини проти волі, честі та гідності особи

Незаконне позбавлення волі або викрадення людини. Предмет злочину та потерпілий від злочину. Спосіб вчинення злочину та його вплив на кваліфікацію.… Захоплення заручників. Види дій. Погроза як спосіб вчинення цього злочину.… Підміна дитини. Предмет та потерпілий від злочину. Значення мотиву для кваліфікації злочину.

Тема 24. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи

3гвалтування. Потерпілий від злочину. Співвідношення потерпілої особи та суб’єкту злочину. Вікові категорії потерпілих осіб та їх вплив на… Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом.… Примушування до вступу в статевий зв'язок. Обов'язкові ознаки суб'єкту злочину. Поняття примушування. Момент,…

Тема 25. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина

Класифікація злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина в залежності від видового об’єкту. Злочини проти виборчих прав громадян, їх характеристика. Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з…

Змістовий модуль 7.

Злочини проти власності. Злочини у сфері господарської діяльності. Злочини проти довкілля. Злочини проти громадської безпеки. Злочини проти безпеки виробництва. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту.

Тема 26. Злочини проти власності

Корисливі злочини проти власності з ознаками викрадення. Крадіжка. Поняття, об’єктивні та суб’єктивні ознаки. Момент закінчення… Грабіж. Поняття, об’єктивні та суб’єктивні ознаки. Момент закінчення злочину. Види грабежу. Кваліфікуючі та особливо…

Тема 27. Злочини у сфері господарської діяльності

Злочини, що порушують встановлений порядок заняття господарсь­кою (підприємницькою) діяльністю. Поняття порушення порядку зайняття господарською та банківською діяльністю.… Поняття заняття забороненими видами господарської діяльності. Ознаки об'єктивної сторони. Кваліфікуючі ознаки.

Тема 28. Злочини проти довкілля

Поняття, загальна характеристика й види злочинів проти довкілля. Злочини проти встановленого порядку екологічної безпеки. Порушення правил екологічної безпеки. Особливості законодавчої конструкції, складу цього злочину. Види діянь суб'єкта…

Тема 29. Злочини проти громадської безпеки

Злочини, що сприяють створенню і діяльності організованих груп, злочинних організацій і озброєних банд. Створення злочинної організації. Поняття злочинної організації, її ознаки.… Сприяння учасникам злочинної організації та укриття їх злочинної діяльності. Поняття й види заздалегідь не обіцяного…

Тема 30. Злочини проти безпеки виробництва

Поняття, загальна характеристика й види злочинів проти безпеки виробництва. Злочини, що порушують встановлені умови охорони праці. Порушення вимог законодавства про охорону праці. Особливості законодавчої структури й конструкції складу цього…

Тема 31. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту

Злочини проти встановленого порядку керування або експлуатації транспортних засобів. Порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи… Викрадення або захоплення залізничного рухомого складу повітряного, морського чи річкового судна. Предмет злочину.…

Змістовий модуль 8.

Злочини проти миру, безпекки людства та міжнародного правопорядку. Злочини проти громадського порядку та моральності. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення. Злочини у сфері службової діяльності

Тема 32. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку

Поняття, загальна характеристика і види злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Злочини проти миру й безпеки людства. Пропаганда війни. Види діянь. Момент закінчення злочину.

Тема 33. Злочини проти громадського порядку та моральності

Поняття, загальна характеристика й види злочинів проти громадського порядку та моральності. Злочини проти громадського порядку. Групове порушення громадського порядку. Поняття та ознаки діяння. Момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки.…

Тема 34. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення

Загальна характеристика та види злочинів проти здоров`я населення. Суспільна небезпека та предмет даної групи злочинів. Потерпілі від злочинів проти… Поняття, характеристика та види злочинів у сфері обігу наркотичних засобів,… Злочини сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.

Тема 35. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг

Злочини проти правомірної діяльності державних установ і недержавних формувань незалежно від форм власності і видів діяльності, що вчинюються… Зловживання владою або службовим становищем. Характеристика діяння. Наслідки… Перевищення влади або службових повноважень. Характеристика діяння. Наслідки злочину. Суб'єктивна сторона. Суб'єкт…

Змістовий модуль 4.

Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян. Злочини проти правосуддя. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), систем та комп`ютерних мереж. Військові злочини.

Тема 36. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян

 

Загальна характеристика злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Злочини проти встановленого порядку діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських формувань, окремих громадян, пов'язані з незаконним впливом на її суб'єктів чи з перешкоджанням їх діяльності.

Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку й державного кордону або військовослужбовцеві. Потерпілий від цього злочину. Діяльність представника влади чи працівника правоохоронного органу по виконанню службових обов'язків та діяльність члена громадського формування з охорони громадського порядку й державного кордону або військовослужбовця з виконання покладених на нього обов'язків щодо охорони громадського порядку. Відмежування опору від злісної непокори. Вина при вчиненні опору. Суб'єкт злочину. Зміст примушення потерпілого при вчиненні опору.

Втручання у діяльність працівника правоохоронного органу. Потерпілий від цього злочину. Види впливу на потерпілого. Зміст вини, мотиву та мети при вчиненні злочину. Суб'єкт втручання. Кваліфікуючі ознаки.

Втручання у діяльність державного діяча. Потерпілий від цього злочину. Форми незаконного впливу на потерпілого. Зміст суб'єктивної сторони злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу. Потерпілий від цього злочину. Зміст юридичної конструкції “у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків”. Кваліфікуючі ознаки злочину.

Погроза або насильство щодо державного або громадського діяча. Потерпілий від злочину. Мотив і мета злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Умисне знищення або пошкодження майна працівника правоохоронного органу. Поняття “працівник правоохоронного органу”. Зміст юридичної конструкції “у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків”. Кваліфікуючі ознаки.

Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку й державного кордону або військовослужбовця. Поняття “посягання на життя”. Відмінність цього злочину від умисного вбивства особи чи її близького родича у зв'язку з виконанням цією особою службового або громадського обов'язку.

Захоплення представника влади або працівника правоохоронного органу як заручника. Потерпілі від злочину. Мета злочину. Відмежування цього злочину від захоплення заручників.

Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов'язок. Потерпілі від цього злочину. Види злочинних діянь. Мета злочину. Відмінність цього злочину від погрози або насильства щодо працівника правоохоронного органу. Кваліфікуючі ознаки.

Перешкоджання діяльності народного депутата та депутата місцевої ради. Види злочинних діянь. Відмінність цього злочину від втручання у діяльність народного депутата України.

Умисне знищення або пошкодження майна службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов'язок. Потерпілий від цього злочину. Мотив і мета злочину. Відмежування цього злочину від умисного знищення або пошкодження майна працівника правоохоронного органу та від умисного знищення або пошкодження майна. Кваліфікуючі ознаки.

Злочини проти встановленого порядку використання спеціальних предметів, що .

Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем. Види предметів злочину. Різновиди діянь. Мотиви злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів. Предмет злочину. Види дій. Мотив злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації. Ознаки об'єктивної сторони злочину. Суб'єктивні ознаки. Відмежування від порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер. Кваліфікуючі ознаки.

Незаконне підняття Державного прапора України на річковому або морському судні. Поняття “підняття Державного прапора України". Момент закінчення злочину. Суб'єкт незаконного підняття Державного прапора України.

Наруга над державними символами. Предмети злочину. Види діянь. Зміст публічності.

Умисне пошкодження ліній зв'язку. Предмети злочину. Характеристика об'єктивної сторони. Суб'єктивна сторона злочину.

Злочини проти встановленого порядку діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування та об'єднань громадян, не пов'язані з незаконним впливом на її суб'єктів.

Захоплення державних або громадських будівель чи споруд. Характеристика об'єктивної сторони злочину. Мета злочину.

Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи. Види діянь. Мета самовільного присвоєння вказаних повноважень або звання посадової особи. Суб'єкт злочину.

Одержання незаконної винагороди працівником державного підприємства, установи чи організації. Особливості законодавчої конструкції злочину. Суб'єкт злочину.

Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань. Потерпілі від цього злочину. Зміст цивільно-правових зобов'язань. Об'єктивні прояви злочину. Суб'єктивна сторона. Кваліфікуючі ознаки. Самоправство. Поняття самоправства. Момент закінчення злочину.

Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів й демонстрацій. Поняття незаконного перешкоджання. Особливості об'єктивної сторони (можливість у ряді випадків впливу на представників органів місцевого самоврядування). Суб'єкт злочину.

Самоправство. Особливості об'єктивної сторони. Суб'єкт злочину.

Проблеми вдосконалення законодавства про відповідальність за злочини проти авторитету органів державної влади, місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про особливості кваліфікації і ознаки елементів складів злочинів проти проти авторитету органів державної влади, місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Ключові слова та поняття: “державні символи”, “захоплення державних або громадських будівель чи споруд”, “представник влади”, “працівник правоохоронного органу”, “член громадського формування”, “державний діяч”, “народний депутат”, “самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи”, “примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань”, “самоправство”, “підроблення документів, печаток, штампів, бланків”, “умисне пошкодження ліній зв'язку”.

Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми, вміти здійснювати кваліфікацію злочинів проти проти авторитету органів державної влади, місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Тема № 37. Злочини проти правосуддя

Поняття, загальна характеристика і види злочинів проти правосуддя. Злочини проти конституційних принципів діяльності органів розслідування,… Завідомо незаконне затримання, привід або арешт. Види дій. Момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Завідомість…

Тема 38. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації

 

Загальна характеристика та види злочинів у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації. Об`єкт та предмет злочинів даної групи.

Злочини проти встановленого порядку зберігання таємниці чи конфіденційної інформації.

Розголошення державної таємниці. Предмет злочину. Поняття державної таємниці. Об'єктивна сторона. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки. Відмінність від державної зради або шпигунства.

Втрата документів, що містять державну таємницю. Предмет злочину та його види. Особливості об'єктивної сторони. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Передавання або збирання відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, яка е власністю держави. Предмет злочину. Особливості об'єктивної сторони злочину. Зміст суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від державної зради або шпигунства.

Злочини проти встановленого порядку перетинання державного кордону, міжнародних польотів.

Незаконне переправлення осіб через державний кордон України. Поняття "державний кордон". Види дій. Зміст суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі ознаки.

Порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю. Предмет злочину. Особливості об'єктивних і суб'єктивних проявів злочину.

Порушення правил міжнародних польотів. Особливості об'єктивної сторони злочину. Суб'єкт злочину. Відмежування від незаконного перетинання державного кордону.

Злочини проти встановленого порядку формування Збройних сил України.

Ухилення від призову на строкову військову службу. Строкова військова служба - загальний військовий обов'язок. Поняття ухилення. Поважні причини неявки на призовний пункт. Суб'єкт злочину.

Ухилення від призову за мобілізацією. Поняття мобілізації. Суб'єкт злочину.

Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів. Поняття військового обліку, навчальних (чи перевірочних) або спеціальних зборів. Особливості об'єктивної сторони. Суб'єкт злочину.

Проблеми вдосконалення кримінальної відповідальності з» злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації.

 

Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про особливості кваліфікації і ознаки елементів складів злочинів у сфері охорони державної таємниці або конфіденційної інформації.

Ключові слова та поняття: “державна таємниця”, “конфіденційна інформація”, “державний кордон”, “правила міжнародних польотів”, “строкова військова служба”, “мобілізація”, “військовий облік”, “спеціальні збори”.

Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми, вміти здійснювати кваліфікацію злочинів у сфері охорони державної таємниці або конфіденційної інформації.

 

Тема 39. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж

 

Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку. Предмет злочину. Характеристика об'єктивних проявів злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут. Предмет злочину. Характеристика суб’єктивних і об'єктивних проявів злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автома­тизованих системах, комп'ютерних мережах або на носіях такої інформації. Предмет злочину. Особливості об'єктивних проявів злочину. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї. Предмет злочину. Види діянь. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Порушення правил експлуатації електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку або порядку чи правил захисту інформації, яка в них оброблюється. Предмет злочину. Особливості об'єктивних проявів злочину. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки.

Перешкоджання роботі електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку шляхом масового розповсюдження повідомлень електрозв'язку. Предмет злочину. Особливості об'єктивних проявів злочину. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки

Проблеми вдосконалення законодавства про відповідальність за злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж.

Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про особливості кваліфікації і ознаки елементів складів злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку.

Ключові слова та поняття: “робота електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж”, “комп’ютерна інформація”, “експлуатація автоматизованих електронно-обчислювальних систем”, “мережі електрозв’язку”.

Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми, знати особливості кваліфікації злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку.

Тема 40. Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини)

 

Поняття, загальна характеристика й види військових злочинів. Відмежування військового злочину від дисциплінарного проступку.

Злочини проти порядку підлеглості та військової честі.

Непокора. Об'єктивна сторона. Види діянь. Момент закінчення злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Невиконання наказу. Об'єктивна сторона та момент закінчення злочину. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від непокори.

Опір начальникові або примушування його до порушення службових обов'язків. Види дій та момент закінчення злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Погроза або насильство щодо начальника. Види дій та момент закінчення злочину. Мотив злочину й його вплив на кваліфікацію. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки злочину. Відмежування від суміжних злочинів.

Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості. Об'єктивна сторона та момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки злочину.

Злочини проти порядку проходження військової служби.

Самовільне залишення військової частини або місця служби. Види дій та момент закінчення злочину. Тривалість залишення військової частини або місця служби й кваліфікація злочину. Суб'єктивні ознаки злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки злочину. Відмежування від суміжних злочинів й дисциплінарного проступку.

Дезертирство. Об'єктивна сторона та момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від самовільного залишення військової частини або місця служби.

Ухилення від військової служби шляхом самоскалічення або іншим способом. Об'єктивна сторона та момент закінчення злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки злочину.

Злочини проти порядку користування військовим майном та його збереження.

Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових, інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки чи іншого військового майна, а також заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем. Особливості предмета злочину. Види та способи діяння. Момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Умисне знищення або пошкодження військового майна. Види діяння та момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки.

Необережне знищення або пошкодження військового майна. Види діяння та момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі ознаки.

Марнотратство або втрата військового майна. Види діянь та момент закінчення злочину. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки.

Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення. Предмет злочину. Види діянь та їх наслідки. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмінність від суміжних злочинів.

Злочини проти безпеки руху та експлуатації військової техніки.

Порушення правил водіння або експлуатації машин. Поняття машини. Види порушень та їх наслідків. Особливості суб'єктивної сторони.

Порушення правил польотів або підготовки до них. Види порушень та їх наслідки. Особливості суб'єктивної сторони.

Порушення правил кораблеводіння. Види порушень та їх наслідки. Особливості суб'єктивної сторони.

Злочини проти порядку несення окрема видів військової служби.

Порушення статутних правил вартової служби чи патрулювання. Види порушень. Момент закінчення злочину. Особливості. суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від дисциплінарного проступку.

Порушення статутних правил несення прикордонної служби. Види порушень. Момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від дисциплінарного проступку.

Порушення статутних правил несення бойового чергування. Види порушень. Момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від дисциплінарного проступку.

Порушення статутних правил внутрішньої служби. Види порушень. Момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від дисциплінарного проступку.

Злочини проти порядку збереження військової таємниці.

Розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, або втрата документів чи матеріалів, що містять такі відомості. Види діянь та момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі обставини. Відмежування від державної зради.

Злочини проти авторитету і правомірної діяльності військових формувань і правоохоронних органів

Зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем. Поняття та види зловживань. Особливості складу злочину за конструкцією об'єктивної сторони. Мотив і його значення для кваліфікації. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмінність від перевищення влади або службових повноважень.

Недбале ставлення до військової служби. Види діянь. Особливості складу злочину за конструкцією об'єктивної сторони. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмінність від зловживання владою або службовим становищем.

Перевищення військовою службовою особою влади або службових повноважень. Поняття та види перевищення влади. Наслідки злочину. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмінність від зловживання владою або службовим становищем.

Бездіяльність військової влади. Поняття та види бездіяльності. Наслідки злочину. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Злочини проти порядку ведення бойових дій, вимог законів і звичаїв війни.

Здача або залишення ворогові засобів ведення війни. Поняття засобів ведення війни. Види діянь та момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Відмінність від державної зради.

Залишення гинучого військового корабля. Поняття залишення корабля. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю. Види діянь. Суб'єктивні ознаки. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Добровільна здача в полон. Поняття та види діяння. Момент закінчення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Суб'єкт злочину. Відмінність від державної зради.

Злочинні дії військовослужбовця, який перебуває в полоні. Поняття та види діяння. Місце вчинення злочину. Особливості суб'єктивної сторони. Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки. Відмінність від державної зради.

Мародерство. Види діяння. Момент закінчення злочину. Місце його вчинення. Суб'єктивні ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Насильство над населенням у районі воєнних дій. Поняття та види насильства. Наслідки. Суб'єктивні ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Погане поводження з військовополоненими. Види діяння і момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки. Відмежування від суміжних злочинів.

Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та зловживання ними. Ознаки незаконності діяння та його види. Момент закінчення злочину. Суб'єктивні ознаки.

 

Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про особливості кваліфікації і ознаки елементів складів військових злочинів.

Ключові слова та поняття: “військовий злочин”, “непокора”, “опір начальникові”, “дезертирство”, “ухилення від військової служби”, “військове майно”, “правила поводження зі зброєю”, “правила керування транспортом”, “статутні правила”, “відомості військового характеру”, “незаконні дії військової службової особи”, “військова служба”, “військова влада”, “залишення поля бою”, “добровільна здача в полон”, “мародерство”, “військовополонені”.

Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми, вміти здійснювати кваліфікацію військових злочинів.

 


 

СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ

Теми семінарських занять

 

ТЕМА 22. Злочини проти життя та здоров`я особи – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти життя та здоров’я особи.

ТЕМА 23. Злочини проти волі, честі та гідності особи – 2 години

План семінару: 1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини. 2. Захоплення заручників.

Свиридов Б. Боротьба з торгівлею людьми та проституцією // Юридична практика. -2006.- № 18 ( 2 травня ) –с. 15.

Стрекалов Є.Ф., Орлеан А.М. Теоретичні та практичні аспекти засудження ст. 149 КК України // Вісник Верховного Суду України. -2006.- № 9.- с. 30-36.

Храмцов О.М. Кримінально-правова охорона честі та гідності людини в Україні (сучасний стан) // Вісник Нац. ун-ту ВС. – 2004. - № 28. – С. 70-75.

 

Тема 24. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

Тема 25. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина.

Тема 26. Злочини проти власності – 2 години

План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти власності. 2. Крадіжка. Відмежування від інших суміжних злочинів.

Тема 27. Злочини у сфері господарської діяльності – 2 години

План семінару: 1. Поняття злочинів у сфері господарської діяльності. 2. Контрабанда.

Тема 28. Злочини проти довкілля – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти довкілля.

Тема 29. Злочини проти громадської безпеки – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти громадської безпеки.

Тема 31. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 2 години

План семінару: 1. Поняття та система транспортних злочинів. 2. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами. …

Тема 33. Злочини проти громадського порядку та моральності – 4 години

План семінару 1: 1. Поняття злочинів проти проти громадського порядку 2. Групове порушення громадського порядку.

Тема 34. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення – 2 години

Ключові слова та поняття: “наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги, прекурсори”, “посів або вирощування снотворного маку чи конопель”, “незаконне вживання наркотичних засобів”, “правила обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів”, “отруйні і сильнодіючі речовини”, “допінг”, правила боротьби з епідеміями”.

 

План семінару:

1. Поняття і види злочинів проти здоров’я населення.

2. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

3. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем.

4. Незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин, або їх аналогів, спонукання неповнолітніх до застосування допінгу.

Література:

Стрільців О. Напрями правового регулювання обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів// вісник Київського національного унів. Внутр. справ.-Київ, 2009.-Вип.1.- с 27-31

Горох О.Покарання за наркотичні злочини за кримінальним законодавством деяких європейських країн// Вісник Запорізького юридичного інституту ДДУВС.-Запоріжжя, 2010.-Вип №1.-с 152-161.

Старук Ю. О. Особливості бланкетної диспозиції ст.306 КК України// Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності .-Донецьк, 2009.Вип 3.- с 111-115.

Бублейник В.А., Камишов О.Л. Проблеми застосування заходів примусового лікування до осіб, хворих на наркоманію // Влада. Людина. Закон. – 2005. № 2. – С. 64–66.

Бублейник В.А. Визначення суб’єкта дій, спрямованих на незаконний збут наркотиків // Право і безпека. – 2005. – №3. – С. 43-47.

Бублейник В.А. Кримінально-правова характеристика незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів: Навчально-практичний посібник. – Д. Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. – 2007. 151 с.

Моложан О. Відповідальність за злочини у сфері обігу наркотичних засобів // Юридична консультація – 2005 - №1 січень - с. 6

 

Тема 35. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів у сфері службової діяльності.

Тема 36. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян – 2 години

Ключові слова та поняття: “державні символи”, “захоплення державних або громадських будівель чи споруд”, “представник влади”, “працівник правоохоронного органу”, “член громадського формування”, “державний діяч”, “народний депутат”, “самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи”, “примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань”, “самоправство”, “підроблення документів, печаток, штампів, бланків”, “умисне пошкодження ліній зв'язку”.

План семінару:

1. Поняття, загальна характеристика і види злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян.

2. Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві.

3. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу.

4. Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, відмежування від посягання на життя державного чи громадського діяча і вбивства особи у зв’язку з виконанням службового або громадського обов’язку.

Література:

Возьний В. Кримінальна відповідальність за злочини проти авторитету органів державної влади//Вісник прокуратури.-2010 - №8.- с 62-69.

Дзюба Ю.П. До питання про систему злочинів проти авторитету органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян у чинному КК України// Вісник академії правових наук України.-2009 - №1.- с 188-194.

Давидович І., Кривобок Ю. Окремі питання кваліфікації посягань [На працівників правоохоронних органів у звязку з виконанням ними службових обов’язків - Ст. 342, 343, 345 КК Укр.] // Прокуратура. Людина. Держава. – 2005. - №9. – С. 59-69

Долгий О.А., Крошко В.П. Професійний ризик у діяльності правоохоронних органів (кримінально-правові аспекти вітчизняного та зарубіжного законодавства) // Вісник Львівського ін-ту ВС. – 2003. - № 3. – С. 41-54

Жвирбоков Ю.С. Основные мотивы совершения преступлений против лиц, осуществляющих функции по охране общественного порядка, и их влияния на квалификацию преступных посягательств // Вестник Академии МВД Республики Беларусь – 2004. - № 2. – С. 111-115

Залялова І. Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 2. – С. 124-126

Фіалка М.І. Криміналізація діянь, пов’янаних з підробками та використанням підроблених документів // Вісник Нац. Ун-ту внутріш. справ. – 2005. – Вип.. 31. – С. 103-110

Хараберюш І.В. Класифікація засобів злочинів, передбачених ст. 359 Кримінального кодексу України. // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Зб-к наук. праць. – 2006. - № 2. – С. 137-144

Тема 37. Злочини проти правосуддя – 2 години

  План семінару: 1. Поняття і види злочинів проти правосуддя.

Тема 38. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації – 2 години

Ключові слова та поняття: “державна таємниця”, “конфіденційна інформація”, “державний кордон”, “правила міжнародних польотів”, “строкова військова служба”, “мобілізація”, “військовий облік”, “спеціальні збори”.

 

План семінару:

1. Злочини, які посягають на відносини у сфері охорони державної таємниці або конфіденційної інформації.

2. Злочини, які посягають на недоторканість державного кордону.

3. Злочини, які порушують порядок комплектування Збройних Сил України, що забезпечує її обороноздатність.

4. Ухилення від призову на строкову військову службу. Ухилення від призову за мобілізацією. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів, його відмінність від ухилення від призову на строкову військову службу та ухилення від призову за мобілізацією.

5. Розголошення державної таємниці, відмінність від державної зради.

Література:

Погорецький М. Кримінально- процесуальні гарантії державної таємниці: до визначення поняття//Вісник прокуратури.-2009.-№11.- с. 88-96.

Анчукова, М. В. Щодо захисту державної таємниці за Кримінальним кодексом України// Держава і право. - 2008.-Вип.39.- с 490-498.

Анчукова, М. В. Поняття таємниці у Кримінальному кодексі України та її види // Держава і право.-2007. - Вип.38. - с 582-587.

Луканская А. Нарушителей виртуальных границ не судят [о борьбе с нелегальной миграцией] // Голос Украины. – 2003. - № 38. – с.18

Міщенко С.М., Солоткий С.А. Застосування законодавства по відповідальність за незаконне перетинання державного кордону України та незаконне переправлення через нього // Життя і право. Львівський правовий часопис. – 2004. - № 2.

Стецюк М.В. Коментар до статей 227, 244, 325 та 333 Кримінального кодексу України. // Законодавство України – 2004 - № 1 – с. 53-72

Черненко А. Государственная тайна как стратегический ресурс государства // Вопросы государства и права Украины: Материалы студ. науч. конф. (9 апреля 2004 г.). – Вып. ХХІІІ. – Донецк, 2004. – С. 124-125

Тема 39. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку – 2 години

Ключові слова та поняття: “робота електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж”, “комп’ютерна інформація”, “експлуатація автоматизованих електронно-обчислювальних систем”, “мережі електрозв’язку”.

План семінару:

1. Поняття злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку.

2. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв’язку.

3. Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут.

4. Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації.

5. Порушення правил експлуатації електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку або порядку чи правил захисту інформації, яка в них оброблюється.

Література:

Федотов О.Щодо способів вчинення та приховання злочинів у сфері комп’ютерних технологій// Актуальні питання судово-експертного та техніко- криміналістичного забезпечення розкриття та розслідування злочинів: матеріали міжнар. Конф.-Київ, 2010.- с 296-298.

Азаров Д.С. Концептуальні засади вдосконалення норм про кримінальну відповідальність за “комп’ютерні” злочини // Вісник ЛАВС. – 2005. – Спец. вип. – С. 19-22.

Андрушко П.П. Коментар до розділу Х\/І «Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку» Особливої частини Кримінального кодексу України // Законодавство України. – 2006. - № 1. – С. 32-54.

Андрушко П.П. Коментар до ст. 361-363 Особливої частини Кримінального кодексу України // Законодавство України. – 2006. - № 2. – С. 56-77.

Гуцалюк М. Особливості правопорушників у глобальній комп’ютерній мережі Інтернет // Юридична Україна. – 2005. - № 4. – С. 4-7.

Дрьомов С., Рендель Т. Несанкціоноване знищення інформації (як форма об’єктивої сторони злочину, передбаченого статтею 362 КК України) // Вісник прокуратури. – 2006. - № 9. – С. 90-94.

Заянчуковський С.О. DDоS-атака – кваліфікований різновид комп’ютерного злочину [Ст. 363 КК України] // Вісник Луганськ. ун-ту внутріш. Справ. – 2006. - № 2. – С. 178-183.

 

Тема 40. злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) – 2 години

  План семінару: 1. Поняття та види військових злочинів.

Теми практичних занять

 

ТЕМА 21. Злочини проти основ національної безпеки України – 2 години

1. Пілот військового літака-винищувача (нової конструкції) Романенко прийшов на аеродром, заволодів закріпленим за ним літаком і здійснив переліт до… Як слід кваліфікувати дії Романенка?  

ТЕМА 22. Злочини проти життя та здоров`я особи – 4 години

1. Коршунов 9 травня перебував у нетверезому стані і зайшов у кафе “Дорожне” м.Новоукраїнки, де став приставати до громадян, нецензурно лаявся,… Кваліфікуйте дії Коршунова.  

ТЕМА 23. Злочини проти волі, честі та гідності особи – 2 години

Варіант 1: Глибоко переживаючи те, що з ним трапилось, хлопчик після того, як його випустили з погреба, намагався втопитися в річці, але його… Варіант 2: Через два дні хлопець захворів на шизофренію і не зміг відвідувати… Дайте кваліфікацію дій винних осіб.

Тема 26. Злочини проти власності – 2 години

2. Зубов прийшов у гості до свого приятеля Павлюка, але останнього вдома не було. Знаючи про те, в якому місці Павлюк ховає ключвід квартири, Зубов… Дайте кримінально-правову оцінку діям Зубова. Відповідь поясніть. 3. Водій Лазько на підставі товарно-транспортної накладної переконання останньої ходки він викрав…

Тема 27. Злочини у сфері господарської діяльності – 2 години

Варіант 1. Не сказавши про підробку, Зоренко дав одну ку­пюру Ковалю в оплату боргу. Підробку було викрито, коли Ко­валь подав купюру до каси… Варіант 2. Зоренко виготовив банківський білет, щоб пока­зати товаришам свою…  

Тема 29. Злочини проти громадської безпеки – 2 години

1. Погрожуючи зброєю, Галоян і Гогідзе неодноразово вчи­няли напади на водіїв таксі та забирали грошову виручку. Пісто­лет, яким вони при цьому…   2. Федотов, Татаренко і Наумов вчинили в нічний час чоти­ри збройних напади на магазини, залишаючись при цьому ніким…

Тема 30. Злочини проти безпеки виробництва – 2 години

1. Капітан катера Ампілогов та його помічник Дяченко виз­нані винуватими в тому, що всупереч правилам техніки безпеки на суднах флоту рибної…   2. Комендант будинку Уткін не забезпечив необхідної безпе­ки під час скидання снігу з даху будинку, внаслідок чого…

Тема 31. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 2 години

Варіант. Обійшлося без заподіяння тілесних ушкоджень.   2. Капітан нафтоналивного танкера Юрченков, керуючи суд­ном при виході з порту в умовах, що вимагають особливої…

Тема 33. Злочини проти громадського порядку та моральності – 2 години

  2. Перебуваючи у стані сп'яніння, Корнієць вирішив увечері піти до своєї… Варіант. При падінні Рябченко поламала руку.

Тема 33. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення – 4 години

 

1. Хода був затриманий міліцією за бродяжництво. При зат­риманні у нього в кишені джемпера було виявлено пакетик з газети з 0,2 г гашишу. Хода пояснив, що придбав гашиш у хлоп­ця на ім'я Гриша на базарі, щоб вжити його. Півроку тому в того ж Гриші купив приблизно таку саму кількість гашишу.

 

2. Гаврилюк шукав дикорослі коноплі, з яких виготовляв для власного споживання марихуану. Коли до нього звернувся Грінчак з проханням дати йому «покашкарити», Гаврилюк при­гостив його цигаркою з начинкою з марихуани, сказавши, що дає в борг ще три цигарки.

 

3. Заводський у себе на городі виростив мак. Зерна маку він використав для приготування харчових страв, а із стебел та го­ловок виготовив 2 кг висушеної макової соломи, яку мав намір споживати сам і продавати.

 

4. Іващенко звернувся до знайомої Турчінової, яка виїздила на відпочинок в туристичну подорож до Німеччини, з проханням передати його знайомому Крюгеру, невеличку бандероль з фотокартками на згадку та невеликою сумою грошей, на яку його знайомий зробить деякі покупки і передасть назад через неї Іващенку. Турчінова люб’язно погодилася. Під час догляду в аеропорту митниками було виявлено вказану бандероль, в якій знаходилось 250 грамів героїну.

 

5. Короптун, Садольський і Хрипак зібралися їхати в західні області за маковою соломою для особистого вживання. Але напередодні від’їзду Короптун захворів і поїхати не зміг, тому він звернувся до Садольського з проханням купити макової соломи і для нього, на що дав йому 200 грн.

Під час повернення у м. Дніпропетровськ Садольський і Хрипак були затримані. При догляді їх речей було вилучено: у Хрипака пакунок з 3 кг 100 г макової соломи, а у Садольського – два пакунки, в яких знаходилось відповідно 2 кг 800 г і 3 кг 150 г макової соломи. Останній пояснив, що пакунок з 2 кг 800 г макової соломи він купив на гроші Короптуна і віз для нього, решту макової соломи кожен мав на меті вживати самостійно в якості наркотичної речовини, а також для виготовлення опію екстракційованого. Кваліфікуйте дії винних осіб.

 

6. Журахівський та Кузьменко за попередньою домовлені­стю придбали 6 г екстракційного опію, який вживали. Через місяць вони придбали 1 кг висушеної макової соломи, яку при­везли до себе в гуртожиток і деякий час зберігали, поки цей факт не став відомим правоохоронним органам, які її вилучили.

Варіант 1. Журахівський і Кузьменко звернулися до по­ліклініки, бажаючи вилікуватись від наркотичної залежності, а макову солому спалили.

Варіант 2. Журахівський і Кузьменко припинили вживання наркотиків, тому макову солому продали Потоцькому.

 

7. Григорович, громадянин України, на території Казахста­ну в степу зібрав мішок стебел, листя та насіння коноплі, привіз їх у Чимкент, де через кілька днів із привезеного виготовив 175 г гашишу, 1,5 кг марихуани та 430 г сировини для виготовлення гашишу. Усе це він привіз у Запоріжжя з метою збуту, але був затриманий.

Варіант. Григорович є громадянином Російської Федерації.

 

8. Іващук придбав у невстановленої особи героїн, перевіз його до місця свого проживання, де в присутності Савкова вжив героїн. Перебуваючи під впливом дії героїну, Іващук з мотивів явної неповаги до суспільства почав бити Дмитренка. До дій Іващука долучився Савков. їхніми діями Дмитренку було зав­дано тяжких тілесних ушкоджень.

 

9. Медсестра лікарні Пухка впродовж двох місяців систе­матично займалася підробленням рецептів на препарати, що містять наркотичні засоби, і продавала їх своєму знайомому Гладкому, який викупав за ними в аптеках міста наркотики для особистого споживання. Крім того, Пухка за підробленим нею рецептом викупила дві упаковки наркотикомісткого лікарсько­го засобу і передала їх хворій Петрунько.

 

10. Медсестри хірургічного відділення онкологічного диспан-серу Саюшко і Нечипорко впродовж року розкрадали лікарські наркотичні засоби (морфін, промедол) з метою особистого вживання. Всього ними було викрадено 600 ампул. Злочин став можливим тому, що у відділенні з вини завідувача тривалий час порушувалися правила зберігання та обліку наркотичних за­собів. Встановлено, що Саюшко продала Гусаку 10 ампул зі сно­дійним, видаючи їх за ампули з морфіном.

 

11. Каращук приїхав на легковому автомобілі, яким він ке­рував за дорученням, до свого дядька Литовченка. Останній передав Каращуку 300 півлітрових пляшок з наркотичною сиро­виною - екстракційним опієм загальною масою 12522 г, що в перерахунку на суху речовину становить 75,12 г. Завантажив­ши ці пляшки в автомобіль, Каращук виїхав до місця свого про­живання, але, не доїхавши до нього, був затриманий працівни­ками міліції. Каращук і Литовченко пояснили, що перший одер­жав від другого і перевозив пляшки з екстракційним опієм до себе додому з метою його зберігання, виконуючи прохання Ли­товченка, який побоювався, що їх можуть виявити у нього пра­цівники міліції.

 

12. Михайлюк працював фельдшером здоровпункту сільсько­господарської академії. Користуючись халатністю лікарів Паршиної та Равлюк, він кілька разів брав у них зі столу рецептурні бланки з підписами і особистими печатками, заповнював їх і викупав лікарські наркотичні засоби, які продавав.

 

13. Лихий та Настюк займалися збиранням та перевезенням дикорослих конопель, з яких виробляли, а потім продавали ма­рихуану. Знаючи про це, Зубчук та Тимошик напали на кварти­ру Лихого і під загрозою застосування ножів зажадали «нарко­тики й виторг від їх продажу». Зубчук сказав, що все це збері­гається на квартирі Настюка. По дорозі до Настюка йому вдалося втекти.

 

14. Прищепа під виглядом морфіну насправді продав Лискову 12,5 г снодійного. Л исков мав намір вживати морфін сам та за гроші пригощати своїх знайомих.

 

Тема 35. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг – 2 години

Варіант. Від удару Горін упав, ударившись скронею об ріжок стола, що спричинило його смерть.   2. Інженер Сухий працював на одному із заводів міста. Викорис­тавши підроблений диплом про закінчення вузу, він…

Тема 36. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян – 2 години

1. Ввечері 7 січня Іваницький, перебуваючи у своїх знайомих, зірвав прапор України і пошматував його, а Крюк, образившись на присутніх за те, що вони посміялися над його українською вимовою, зірвав прапор Російської Федерації і витер об нього черевики. Слідчому Іваницький пояснив, що тризуб на прапорі нагадує йому знаряддя браконьєра. Дайте правову оцінку діям Іваницького і Крюка.

 

2.У листопаді 2001 р. група жителів м.Новомосковська Дніпропетровської області захопила новозбудований житловий будинок. Їх представники прибули до державної адміністрації і заявили, що в будинок вселились ті, хто стоїть на черзі як “афганці” та “чорнобильці”, а також багатодітні сім’ї.

Будинок вони не звільнять, а тому зажадали від начальника квартирного управління видати їм відповідні документи на зайняті квартири.

Дайте правову оцінку скоєного.

 

3. Корсунов, перебуваючи в стані сп’яніння, вступив у конфлікт з працівниками міліції у зв’язку з затриманням останніми його брата, який вчинив дрібне хуліганство. При спробі доставити його в пункт охорони правопорядку Корсунов упирався, хапався за паркан, а також наніс кілька ударів працівникам міліції Нештову і Шеті, спричинивши останньому середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Дайте правову оцінку діям Корсунова.

 

4. Колишній слідчий Кругових на стадіоні під час футбольного матчу зустрівся з Дмитренком, якого він раніше (7 років тому) притягав до кримінальної відповідальності за злочин, передбачений ч.1 ст.115 КК.

Зі словами: “Тепер будеш знати, як саджати невинних у тюрму” – Дмитренко наніс ножем удар у живіт Кругових.

Через декілька годин потерпілого доставили до лікарні, однак врятувати життя йому не вдалося.

Кваліфікуйте дії винного.

 

Строєва, не бажаючи приходити до суду як свідок у кримінальній справі, накинулась з кулаками на працівника міліції Шульгу, заподіявши йому тілесні ушкодження, внаслідок яких він знаходився на лікарняному 18 діб. Шульга прибув на квартиру Строєвої для виконання постанови судді про її привід.

Кваліфікуйте дії Строєвої.

Варіант: Шульзі були заподіяні тілесні ушкодження, внаслідок яких він знаходився на лікарняному 23 доби.

 

6. Серьогін напідпитку прогулював вівчарку в парку культури й відпочинку. На вимогу постового міліціонера Тойкіна покинути парк, оскільки в ньому вигулювати собак заборонено, Серьогін відповів відмовою. На підвищених тонах він почав доводити, що це не дворняжка, а породистий пес. Тойкін наполягав на своєму, вказуючи на однаковість праил для всіх собак. Реагуючи на тон вимоги працівника міліції, вівчарка загарчала, Серьогін спустив тренованого пса, який кинувся на Тойкіна. Постріл останнього перервав цей напад.

Дайте правову оцінку діям працівника міліції та Серьогіна.

 

7. На квартиру Єфімочкіної прийшли працівники міліції Попков і Шепель, щоб провести обшук з метою відшукання речових доказів у зв’язку з обвинуваченням її сина за ч.3 ст.185 КК. Незважаючи на пред’явлену постанову про проведення обшуку, Єфімочкіна зачинила двері кімнати на ключ і спробувала втекти з квартири. Коли працівники міліції цьому завадили і спробували відібрати у неї ключ, Єфімочкіна вдарила одного з них, Попкова, по обличчю, збивши окуляри.

Кваліфікуйте дії Єфімочкіної.

Варіант: Єфімочкіна вдарила понятого, який заступив її шлях до втечі з квартири.

 

8. Яремченко, маючи середню технічну освіту, підробив диплом про закінчення будівельного інституту. Набувши досвід роботи техніка на будівництві, Яремченко через 4 роки подав цей “документ” до науково-дослідного інституту і був зарахований на посаду інженера, на якій пропрацював один рік, поки не був викритий.

Дайте правову оцінку його діям.

9. При проведенні дізнання старший оперуповноважений, капітан міліції Козир допитував затриманого за підозрою у вчиненні квартирної крадіжки Миколайчука, який був поміщений в ізолятор тимчасового утримання. Під час допиту Миколайчук ображав Козира, погрожував йому вбивством, а потім схопив зі столу чорнильницю і кинув її в Козира, але не поцілив.

Кваліфікуйте дії Миколайчука.

 

 

Тема 37. Злочини проти правосуддя – 2 години

  2. Зайчук подала в прокуратуру заяву про те, що Пишний вступив у статеві… Дайте кримінально-правову оцінку дій Пишного, Зайчук Катрі та Москалюка.

Тема 38. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації – 2 години

1. Аспірант Лазарев, вихваляючись перед своїм колишнім шкільним товаришем Суховим успіхами в науці, пояснив йому принцип роботи і накреслив схему будови приладу, що було державною таємницею. Відомості невдовзі використала одна з іноземних фірм на шкоду інтересам України. Виявилося, що Су­хов був її агентом. Лазарев цього не знав.

 

2. Головний інженер військового заводу Климов, не встиг­нувши на роботі вивчити матеріали, пов'язані з виробництвом нових видів зброї, взяв їх додому. Коли він знайомився з мате­ріалами, до його кімнати зайшов співробітник інституту Кала­чов. Климов залишив матеріали на столі, прикривши їх газетою. Під час бесіди йому зателефонували, і він вийшов з кімнати. Калачов зазирнув у документи, що лежали під газетою, і, дізнав­шись про новий вид зброї, «по секрету» розповів про це своїй дружині.

Кваліфікуйте дії Климова та Калачова.

 

3. В одному з чорноморських портів стояло іноземне судно, матрос якого Гостано познайомився з Кравченко. Бажаючи виї­хати з України, вона передала Гостано свої документи і частину речей. Вночі вплав намагалася дістатися до судна, але була зат­римана.

 

4. Мешканець Прилук Ярмиш був виявлений на території ме­жуючої з державним кордоном зі Словаччиною сільради Закар­патської області. Його паспорт був прострочений. Він проник на територію прикордонної сільради, щоб непомітно перейти кор­дон і продати в сусідній країні скуплені на території України зо­лоті вироби, поштові марки, ордени і медалі колишнього СРСР.

 

5. Пілоти пасажирського літака, виконуючи рейс поблизу державного кордону, відхилилися від курсу, перетнули кордон і заглибились у повітряний простір суміжної держави на 10 кіло­метрів. Літак був збитий, а коли розшифрували зміст «чорної скриньки», то з'ясувалося, що головна причина того, що трапи­лось, — необачність пілотів.

Варіант. На вимогу Повітряних Сил літак здійснив посадку на території суміжної держави.

 

6. Посилаючись на свої релігійні переконання, Козлинський ухилявся від чергового призову на дійсну військову службу, за що був засуджений. В апеляції він просив скасувати вирок суду, оскільки його релігійні переконання не дозволяють брати в руки зброю.

 

7. Войнарович, не бажаючи служити у Збройних Силах України, звернувся до знайомого лікаря Ткачука з проханням дати пораду, як на військово-медичній комісії симулювати пов­ну глухоту. Слідуючи порадам Ткачука, Войнарович перед проходженням комісії тричі звертався зі скаргами на свій слух до отоларинголога районної поліклініки Сая, а потім на військово-медичній комісії симулював повну глухоту, але був викритий.

 

8. Наділянні прикордонної застави «Косино» Береговського району Закарпатської області Корзун разом з Бармашем перет­нули кордон України і потрапили на територію Угорщини, щоб відвідати своїх родичів.

Варіант. При перетинанні кордону Корзун погрожував ук­раїнському прикордоннику вистрелити в нього з пістолета.

 

9. Одержавши відповідно до Закону «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» як військовозобов'я­заний повістку про явку 2 червня на навчальні збори до рай­військкомату, Майченко у призначений час на збори не з'явив­ся. Напередодні він повідомив начальника відділу райвійськ­комату Калініна про смерть дядька і просив дозволу бути на похороні. Калінін у його проханні відмовив і не дозволив іти до військового комісара з цим питанням. Через два дні після похо­рону Майченко без повторного виклику прийшов до військко­мату і виявив бажання відвідувати заняття.

 

10. Осиці двічі вручалася повістка про явку до райвійськко­мату для призову на строкову військову службу. Не бажаючи служити, він виїхав до сусідньої області, де був затриманий лише через п'ять місяців.

Варіант. Не бажаючи служити в армії, Осика подав підробле­ний висновок лікаря про наявність у нього психічної хвороби.

 

Тема 39. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку – 2 години

1. Керівник служби безпеки банку Головченко, використо­вуючи право доступу до захищеної комп'ютерної мережі бан­ку, скопіював на дискету клієнтську базу даних банку, в якій містився перелік номерів кредитних карток фізичних осіб — клієнтів банку, з метою подальшого використання у власних інтересах.

Варіант 1. Головченко, зателефонувавши до банку і погро­жуючи оприлюднити відомі йому номери кредитних карток, вимагав виплатити йому 5 тис. доларів США.

Варіант 2. Головченко за винагороду передав скопійовану інформацію відомому йому раніше програмісту Швачку, який запровадив вказану базу даних у мережу Інтернет.

Кваліфікуйте дії Головченка та Швачка.

 

2. Адміністратор мережі агентства з продажу нерухомості «Альта» Рак, за попередньою домовленістю з безробітнім Голь­дом, не вжив необхідних заходів щодо захисту інформації, яка містила відомості про нерухомість, правом ексклюзивного про­дажу якої володіло дане агентство. Того ж вечора Гольд здійснив несанкціонований доступ до комп'ютерної мережі агентства «Альта», скопіював незахищений файл з клієнтською базою, після чого знищив його в комп'ютерній системі власника. От­риману клієнтську базу Гольд і Рак продали іншому агентству з продажу нерухомості.

Кваліфікуйте дії Гольда і Рака.

 

3. 15-річний Серьогін, «скачавши» з мережі Інтернет програм­ний вірус-відмичку у вигляді прикріплення до електронного листа, надіслав його електронною поштою на адресу одного з банків. Надісланим вірусом було інфіковано комп'ютерну сис­тему банку, внаслідок чого пінк-коди дебетних карток клієнтів та інша секретна інформація були поширені в мережі Іпіегпеї і набули загального доступу.

Чи підлягає кримінальній відповідальності Серьогін?

 

4. Ятченко, попереджений про звільнення з посади програ­міста АЕС за порушення трудової дисципліни, з мотивів помсти підмовив свого колишнього співробітника Бурого закласти в контрольно-захисну комп'ютерну систему АЕС шкідливу ком­п'ютерну програму, яка повинна була вимкнути систему в день звільнення Ятченка. Закладка програми була виявлена адміні­стратором комп'ютерної мережі АЕС і зупинки системи захис­ту вдалося запобігти.

Кваліфікуйте дії Ятченка і Бурого.

Варіант. Захисник Бурого в процесі досудового слідства довів, що шкідлива комп'ютерна програма не є комп'ютерним вірусом.

Чи підлягають кримінальній відповідальності у такому ви­падку Ятченко та Бурий?

 

5. Безробітний програміст Бучма протягом року тричі нама­гався зламати захисні системи окремих банків. Його було зат­римано під час чергової спроби добору паролю доступу до ком­п'ютерної системи.

Кваліфікуйте дії Бучми.

 

6. З метою подальшого отримання інформації, що становила предмет комерційної таємниці МП «Дзвони», Хижняк підмо­вив секретаря цього підприємства Котаєву за плату надати йому відомості, що компрометують генерального директора МП «Дзвони» Власова. Погрожуючи оприлюднити такі відомості, Хижняк намагався отримати у Власова дискету з секретною інформацією. Котаєва не була обізнана про те, як саме Хижняк використовуватиме надані нею відомості.

Кваліфікуйте дії Хижняка.

Варіант. Хижняк повідомив Котаєвій, що завдяки наданим нею відомостям він планує отримати дискету, на якій викладе­на комерційна таємниця МП «Дзвони».

Кваліфікуйте дії Хижняка і Котаєвої.

 

7. З метою наживи голова правління комерційного банку Юрченко лобіював установку в своєму банку неякісної захис­ної системи. Внаслідок несправності цієї системи Романюк,який був найнятий Юрченком, з власного комп'ютера отримав дос­туп до рахунків банку і здійснив перерахунок 50 тис. доларів США на рахунок зятя Юрченка до швейцарського банку. От­римані кошти Романюк поділив зі своїм зятем.

Кваліфікуйте дії цих осіб.

 

8. Внаслідок необережного порушення правил експлуатації комп'ютерної мережі аеропорту адміністратором Оніщенком, до диспетчерської системи аеропорту потрапив комп'ютерний вірус, який спричинив блокування системи керування польо­тами. У результаті один із пасажирських літаків потерпів ава­рію при посадці, при якій загинуло 156 пасажирів та 5 членів екіпажу літака.

Варіант. Оніщенко умисно не вжив належних заходів без­пеки, які регламентовані правилами експлуатації комп'ютерної мережі аеропорту.

Кваліфікуйте дії Оніщенка.

 

Тема 40. злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) – 2 години

1. Рядовий Санько отримав від матері листа, в якому вона просила його приїхати до неї і полагодити дах будинку, який дуже протікає. Санько подав…   2. Рядовий Зуб одержав від батьків посилку з продуктами та солодощами. Солодощами він поділився зі своїми друзями.…

ТЕМА 20. Поняття, система та значення Особливої частини кримінального права України. Наукові основи кваліфікації злочинів

1. Складові структури кваліфікації злочину - це: а) об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона; б) об'єкт, предмет і суб'єкт;

ТЕМА 21. Злочини проти основ національної безпеки України

Ситуація до вирішення:

Прибиральниця заводоуправління Варченко з метою помсти директору заводу Кравченку за те, що той не дав згоди на її роботу за сумісництвом на 1,5 ставки в цьому ж управлінні підпалила будівлю заводоуправління. Під час гасіння пожежі вона отримала опіки. Вогнем було спричинено велику матеріальну шкоду. Варченко було засуджено за ст.113 КК.

Як слід вирішити справу?

Завдання 1. Вирішіть тестові завдання:

Що є родовим об'єктом злочинів проти основ національної безпеки?

а) громадська безпека;

б) внутрішня безпека держави;

в) державна безпека у будь-якій сфері.

2. Які дії охоплюються об'єктивною стороною посягання, спрямованого на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу (ст. 109 КК)?

а) умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України;

б) публічні заклики до насильницької зміни влади в райадміністрації м. Києва;

в) розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій, спрямованих на захоплення державної влади.

Для яких дій, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу (ст.109 КК), характерний насильницький спосіб вчинення злочину?

а) дій, вчинених з метою зміни конституційного ладу;

б) дій, вчинених з метою зміни меж території держави;

в) розповсюдження матеріалів із закликами щодо захоплення державної влади.

Визначіть дії, які не віднесено до форм державної зради (ст. 111 КК)?

а) посягання на життя Президента України для зміни влади в державі;

б) зібрання завідуючим спецлабораторією відомостей, що становлять військову таємницю України, для передачі представнику Туреччини;

в) підрив Київської дамби.

Працівник Генштабу України повідомив СБУ про факт завербування його агентами іноземної розвідки. Чи може бути звільнена особа від кримінальної відповідальності при вчиненні державної зради (ст. 111 КК)?

а) не може;

б) може, якщо він не вчинив ніяких дій на виконання отриманого злочинного завдання;

в) може при будь-яких умовах.

Хто з цих осіб не є суб'єктом державної зради (ст. 111 КК)?

а) особа без громадянства, яка перебуває на території України;

б) громадянин України, який постійно працює в комерційній фірмі у Франції;

в) громадянин України, який проживає у м. Севастополі.

Що розуміється лід терміном «посягання» в посяганні на життя державного чи громадського діяча (ст. 112 КК)?

а) замах на життя та здоров'я;

б) вбивство;

в) замах на вбивство або вбивство.

Хто з цих осіб не може бути потерпілим при посяганні на життя державного чи громадського діяча (ст. 112 КК)?

а) керівник політичної партії;

б) голова Національного банку України;

в) голова Адміністрації Президента.

Завдання 2: заповніть таблицю.

Відмінність посягання на життя державного чи громадського діяча від інших суміжних злочинів проти життя і здоров’я особи, проти правосуддя, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку

Злочин ст. 112 КК п.8 ч.2 ст. 115 КК Ст... 348 КК ст. 379 КК ст. 400 КК ст. 443 КК
Критерій розмежування
             
             
             
             

 

ТЕМА 22. Злочини проти життя та здоров`я особи

Ситуація до вирішення 1:

Чепурний дружив з Гандзюк, вони подали заяву про реєстрацію шлюбу. Скориставшись прихильністю до нього Гандзюк, Чепурний здійснив з нею статевий акт. Після цього він відмовився від реєстрації шлюбу, про який вже було відомо широкому колу осіб із числа родичів та знайомих Гандзюк. Вважаючи себе зганьбленою, Гандзюк намагалася покінчити життя самогубством. Визначіть, чи підлягає Чепурний кримінальній відповідальності, якщо так, то за вчинення яких злочинів.

Ситуація до вирішення 2:

Зуятдінов проник до будинку, де спала Гавриш, яка перебувала в стані сильного алкогольного сп’яніння. Скориставшись цим, Зуятдінов згвалтував її, а потім убив, ударивши кухонним ножем у груди. Вбивство було обумовлене тим, що місяць тому за заявою дочки Гавриш Зуятдінова було оштрафовано за дрібне хуліганство. Кваліфікуйте діяння Зуятдінова. Свою відповідь підкріпіть відповідними цитатами з постанов Пленуму ВС України.

Завдання 1: заповніть таблиці.

Залишення в небезпеці та ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані: питання розмежування.

Злочин Залишення в небезпеці (ст. 135 КК) Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані (ст. 136 КК )
Критерій розмежування
     
     
     
     

Розмежування умисного вбивства і умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.

Злочин Умисне вбивство (ч. 1 ст. 115 КК) Умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого (ч. 2 ст. 121 КК)
Критерій розмежування
     
     
     
     

Завдання 2:Наведіть (письмово у зошитах) цитату з відповідної Постанови ПВСУкраїни щодо розмежування умисного вбивства і умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.

Завдання 3. Заповніть схему.

 

 

 
 

 

 


Завдання 4. Вирішіть тестові завдання:

Який із вказаних злочинів відноситься до злочинів проти життя (розділ II Особливої частини КК України)?

1) посягання на життя державного чи громадського діяча;

2) посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця;

3) умисне вбивство;

4) посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя;

5) посягання на життя захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги.

Який із вказаних злочинів не відноситься до умисного вбивства при обтяжуючих або пом’якшуючих обставинах (ч. 1 ст. 115 КК)?

1) умисне вбивство заручника;

2) умисне вбивство, вчинене на замовлення;

3) умисне вбивство на ґрунті особистих неприязних стосунків;

4) умисне вбивство з корисливих мотивів;

5) умисне вбивство в стані сильного душевного хвилювання.

3. Умисне вбивство (ч. 1 ст. 115 КК) від умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого (ч. 2 ст. 121 КК) можна відмежувати:

1) за суб’єктом злочину;

2) за способом вчинення злочину;

3) за суб’єктивними ознаками;

4) за місцем вчинення злочину;

5) за часом вчинення злочину.

Який із вказаних злочинів не відноситься до умисного вбивства при обтяжуючих обставинах?

1) умисне вбивство двох або більше осіб;

2) умисне вбивство малолітньої дитини або жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;

3) умисне вбивство на ґрунті особистих неприязнених стосунків;

4) умисне вбивство з особливою жорстокістю;

5) умисне вбивство способом, небезпечним для життя багатьох осіб.

5. Назвіть вид умисного вбивства, який не відноситься до умисного вбивства при пом’якшуючих обставинах (розділ II Особливої частини КК України):

1) в стані сильного душевного хвилювання;

2) матір’ю своєї новонародженої дитини;

3) на прохання потерпілого;

4) при перевищенні меж необхідної оборони;

5) у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця.

В якій відповіді названа ознака умисного тяжкого тілесного ушкодження, що має два критерії: медичний і юридичний (ст. 121 КК)?

1) умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння;

2) умисне тілесне ушкодження, що спричинило втрату будь – кого органу або його функцій;

3) умисне тілесне ушкодження, що спричинило непоправне знівечення обличчя;

4) умисне тілесне ушкодження, що спричинило психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину;

5) умисне тілесне ушкодження, що спричинило переривання вагітності.

Яке із зазначених діянь не відноситься до злочину, передбаченого ст. 122 КК ”Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження”?

1) умисне ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених у статті у статті 121 цього Кодексу;

2) таке, що спричинило тривалий розлад здоров’я або значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину

3) катування;

4) ті самі дії, вчинені з метою залякування потерпілого або його родичів чи примусу до певних дій.

Яка із зазначених дій не входить до кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 127 КК України “Катування”?

1) вчинені повторно;

2) вчинені за попередньою змовою групою осіб;

3) вчинені щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;

4) вчинені працівниками правоохоронних органів;

5) якщо вони призвели до загибелі людини.

ТЕМА 23. Злочини проти волі, честі та гідності особи

Ситуація до вирішення:

У сім’ї Сухових було 2 дочки. Коли Сухов у третій раз повіз дружину до пологового будинку, то сказав, що третьої дочки йому не потрібно, погрожував покинути дружину із дітьми. Узнавши, що у неї народилась дівчинка, Сухова, побоюючись виконання чоловіком погрози, попросила свою подругу Панталюк, лікаря пологового будинку, підмінити свою дочку на дитину чоловічої статі, обіцяючи за це подарувати магнітофон. Панталюк прохання виконала.

Як вірно кваліфікувати діяння кожного з учасників ситуації?

 

Завдання 1: заповніть таблицю.

Розмежування захоплення заручників і незаконного позбавлення волі або викрадення людини.

Злочин Незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК ) Захоплення заручників (ст. 147 КК)
Критерій розмежування
     
     
     
     

 

Завдання 2. Вирішіть тестові завдання:

За вчинення якого із зазначених злочинів проти волі, честі та гідності особи (розділ III Особливої частини КК) передбачено покарання у виді конфіскації майна?

1) незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК);

2) захоплення заручників (ст. 147 КК);

3) торгівля людьми та інша незаконна угода щодо людини (ст. 149 КК);

4) підміна дитини (ст. 148 КК);

5) експлуатація дітей (ст. 150 КК).

6) за жоден з них не передбачене.

За вчинення якого із зазначених злочинів проти волі, честі та гідності особи (розділ III Особливої частини КК) передбачене додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю?

1) незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК);

2) захоплення заручників (ст. 147 КК);

3) незаконне поміщення в психіатричний заклад (ст. 151 КК);

4) підміна дитини (ст. 148 КК);

5) торгівля людьми та інша незаконна угода щодо людини (ст. 149 КК);

6) за жоден з них не передбачене.

Яка із зазначених обставин не входить до кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 146 КК “Незаконне позбавлення волі або викрадення людини“?

1) дії, вчинені щодо малолітнього або з корисливих мотивів;

2) дії, вчинені щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань;

3) дії, вчинені щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;

4) дії, вчинені із застосуванням зброї або здійснюване протягом тривалого часу;

5) діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки.

6) жодна з них.

Яка із зазначених обставин не входить до кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 147 КК “Захоплення заручників”?

1) дії, вчинені щодо неповнолітнього;

2) дії, вчинені організованою групою;

3) дії, вчинені щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;

4) дії, поєднані з погрозою знищення людей;

5) дії, що спричинили тяжкі наслідки.

6) жодна з них.

5. Захоплення заручників (ст. 147 КК) від незаконного позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК) можна відрізнити переважно за:

1) способом вчинення злочину;

2) місцем вчинення злочину;

3) метою вчинення злочину;

4) за часом вчинення злочину;

5) за формою вини.

6) за родовим об’єктом.

Яка із зазначених обставин не входить до кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 149 КК “Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини”?

1) дії, вчинені щодо неповнолітнього або щодо кількох осіб;

2) дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або особою, від якої потерпілий був у матеріальній чи іншій залежності, або поєднане з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства;

3) дії, вчинені щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;

4) дії, вчинені щодо малолітнього або організованою групою;

5) дії, поєднанні з насильством, небезпечним для життя або здоров’я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки.

6) жодна з них.

 

Тема 24. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи

Перебуваючи у стані сп'яніння, Міщенко і Красноперов на квартирі останнього за домовленістю між собою із застосуванням фізичного насильства і… Завдання 1. Заповніть таблицю. Згвалтування (ст. 152 КК) та примушування до… Завдання 2. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних…

Тема 25. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина

Катерина Меркулова після закінчення радіотехнічного технікуму знайшла собі роботу за фахом оператор ЕОМ в комп’ютерному центрі “Навігатор”. Вона… Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем…

Завдання 2 В розділі Особливої частини КК „Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав та свобод людини та громадянина” знайдіть та опишіть спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності.

Тема 26. Злочини проти власності – 10 годин

Андрушин разом із Лесиком вчинив крадіжку з державного промтоварного магазину. Через якийсь час він та Кононенко, який був озброєний пістолетом,… Завдання 1. Заповніть таблиці: 1. Крадіжка (ст.. 185 КК України) та дрібна крадіжка (ст.. 51 КУпАП) Крадіжка (ст.. 185 КК…

Що може виступати предметом злочинів проти власності?

а) майно, зброя та боєприпаси, вибухові речовини, наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори;

б) майно, право на майно або будь-які дії майнового характеру;

в) власність або майно;

г) власність,

2. Крадіжка - це:

а) таємне заволодшня чужою власністю;

б) приховане вилучення чужого майна;

в) таємне викрадення чужого майна;

г) незаконне заволодіння чужим майном.

Коли належить вважати закінченими крадіжку або грабіж?

б) з моменту, коли винна особа вилучила чуже майно і має реальну можливість розпоряджатися чи користуватися ним; в) з моменту замаху на вчинення крадіжки або грабежу; г) з моменту готування на вчинення крадіжки або грабежу.

Яким за конструкцією об'єктивної сторони є основний склад вимагання?

а) усіченим:

б) формальним;

г) простим.

8. У ст.ст. 185, 186, 189 та 190 КК значна шкода визначається із врахуванням матеріального становища потерпілого та якщо йому спричинені збитки на суму:

а) від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

б) від 100 до 150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

в) від 100 до 250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

г) яка в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Тема 27. Злочини у сфері господарської діяльності

Ситуація до вирішення:

Карпенко з плодів свого саду та плодів, куплених у сусідів-садоводів, виробляв вино, яке продавав за цінами, що не перевищували роздрібних цін на аналогічний товар. Він же перевозив за плату пасажирів на власному автомобілі, який придбав за гроші, одержані від продажу вина. Спеціального дозволу на заняття такими видами діяльності Карпенко не брав. Усього Карпенком було реалізовано вина на 49 тис. грн., а від перевезення пасажирів він протягом року одержав 17 тис. грн. Кваліфікуйте діяння Карпенко.

Завдання 1. Заповніть таблиці:

Контрабанда (ст.. 201 КК України) та контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів (ст. 305 КК України).

Завдання 2. Дайте визначення наступним поняттям (письмово):контрабанда, заборонені види господарської діяльності, підакцизні товари, легалізація…

Тема 28. Злочини проти довкілля

Не маючи коштів на придбання матеріалу для завершення будівництва сараю, Арендар у вересні зрубав у лісі, що належав колективному… Завдання 1. Заповніть таблицю: Порівняйте: диверсія (ст.. 113 КК), забруднення або псування земель (ст.. 239 КК), забруднення атмосферного повітря…

Тема 29. Злочини проти громадської безпеки

Ситуація до вирішення:

Брати Володимир та Георгій Коровіни, Петрушко і Щекальов вбили працівника міліції Шалонова і заволоділи пістолетом. Після цього всі вони вчинили чотири збройних напади на окремих громадян. Одного разу Коровін Володимир прийшов разом з братом додому вночі, зізнався дружині, що вони вчинили напад на сім'ю Ахімблат, і попросив викинути в річку їхні черевики та замити сліди на кухні. Дружина виконала прохання. Дайте кримінально-правову оцінку діянням винних.

Завдання 1. Заповніть таблиці:

Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем (ст. 262 КК України) та незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ст. 263 КК України).

Злочин Ст.. 262 КК Ст.. 263 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

2. Створення злочинної організації (ст.. 255) та бандитизм (ст.. 257 КК України)

Злочин Ст.. 255 КК Ст.. 257 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

3.Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності (ст.. 256), придбання, отриманн, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом (ст.. 198), приховування злочину (ст.. 396 КК України)

Злочин Ст.. 256 КК Ст.. 198 КК Ст.. 396 КК
Критерій розмежування
       
       
       
       

Завдання 2. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово):терористичний акт, терористична група, терористична організація, злочинна організація, бандитизм, непередбачене законом збройне формування, непередбачене законом військове формування, вогнепальна зброя, холодна зброя, вибухова зброя, радіоактивні матеріали, вибухові речовини, легкозаймисті речовини.

Завдання 3. В розділі Особливої частини КК „Злочини проти громадської безпеки” знайдіть та запишіть передбачені спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності.

Завдання 4. Вирішіть тестові завдання:

Яка обов'язкова ознака суб'єктивної сторони складу злочину, крім вини, передбачена диспозицією ч. 1 ст. 255 КК «Створення злочинної організації»?

а) мета - вчинення умисних злочинів;

б) мета - вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів;

в) мотив - корисливий.

2. Заздалегідь обіцяне сприяння учасникам злочинної організації шляхом надання сховищ та транспортних засобів тягне за собою кримінальну відповідальність:

а) ч. 1 ст. 256 КК «Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності»;

б) ч. 1 ст. 255 КК «Створення злочинної організації»;

в) ч. 5 ст. 27 КК; ч. 1 ст. 255 КК- Пособництво у створенні злочинної організації.

Під час відправки приміського поїзду зі ст. «Здолбунів» під одним з вагонів пролунав вибух, внаслідок якого вагон було пошкоджено, а пасажиру, який знаходився в тамбурі, спричинені тяжкі тілесні ушкодження. Згодом було встановлено, що вибухнула граната, яку поклав під вагон 14-річний Рудяков. Як він пояснив, він знайшов її на узбіччі і поклав просто так, щоб подивитись, як вона вибухне. Як кваліфікувати дії Рудякова?

а) ч. 2 ст. 258 КК - терористичний акт, який призвів до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків;

б) ч. 4 ст. 296 КК - хуліганство, що супроводжується особливою зухвалістю, вчинене із застосуванням вогнепальної зброї, спеціально пристосованої та заздалегідь заготовленої для нанесення тілесних ушкоджень;

в) ч. 1 ст. 296 КК, ч. 1 ст. 121 КК - хуліганство, що супроводжується особливою зухвалістю, та умисне спричинення тяжких тілесних ушкоджень.

Нищенко, Кульков, Мулькін домовились чинити напади на громадян. Для залякування вони застосовували пістолет ТТ, який був непридатним для стрільби (зламана бойова пружина). Всього вони вчинили 5 нападів, забираючи у потерпілих майно, які ті мали при собі. Як потрібно кваліфікувати їх дії?

а) ст. 257 КК «Бандитизм»;,

б) ч. 4 ст. 187 КК «Розбій»;

в) ч. 5 ст. 186 КК «Грабіж».

Щоб уникнути контрольної роботи з математики, 14-річний Альонкін повідомив телефоном, що школу, де він навчається, заміновано. Цього дня заняття в школі були зірвані. Як кваліфікувати дії Альонкіна?

а) ч. 1 ст. 259 КК «Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності;

б) ч. 1 ст. 296 КК «Хуліганство» - грубе порушення громадського порядку, що супроводжується особливою зухвалістю;

в) будь-який склад злочину відсутній.

6. Шпаченка було притягнуто до кримінальної відпові­дальності за ч. 2 ст. 260 «Участь у діяльності не передбачених законом збройних формувань». Адвокат звернувся з клопотанням до суду звільнити Шпаченка від кримінальної відпові­дальності в зв'язку з тим, що він добровільно вийшов з фор­мування і 6 місяців ніякої участі в його діяльності не брав. Чи підлягає клопотання задоволенню?

а) підлягає на підставі ч. 6 ст. 260 КК «Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань»;

б) ні, бо відсутні умови звільнення від кримінальної відповідальності;

в) клопотання підлягає задоволенню частково, Шпаченка можна звільнити від відбування покарання.

Коли буде вважатись закінченим злочин, передбачений ст. 261 КК «Напад на об'єкти, на яких є предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення»?

а) з моменту нападу на такі об'єкти;

б) з моменту захоплення такого об'єкта;

в) з моменту настання особливо тяжких наслідків.

Ладько з метою крадіжки проникнув у квартиру. Коли він почав складати речі у валізу, випадково побачив заряджений револьвер. Разом з речами він забрав і той револьвер. Згодом з'ясувалось, що хазяїн квартири зберігав вогнепальну зброю незаконно. Як кваліфікувати дії Ладька?

а) ч. 3 ст. 185 КК - крадіжка чужого майна, поєднана з проникненням у житло;

б) ч. 3 ст. 185; ч. 1 ст. 262 КК - крадіжка чужого майна, поєднана з проникненням у житло, та викрадення вогнепальної зброї та бойових припасів;

в) ч.3 ст. 185 КК, револьвер зберігався незаконно і його вилучення ніякого складу злочину не утворює.

Тема 30. Злочини проти безпеки виробництва

Ситуація до вирішення:

Бригадир комплексної бригади сільськогосподарського підприємства Тинчук, відповідальний за додержання правил техніки безпеки в бригаді, послав робітниць Марущенко і Віре-ник виносити картоплю із земляного льоху, який перебував в аварійному стані. Під час їх роботи стеля льоху завалилась. Ро­бітниць засипало землею. Марущенко було заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження, а Віреник від заподіяних тілес­них ушкоджень померла.

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово):охорона праці, роботи з підвищеною небезпекою, промислова продукція, безпека виробництва, вибухонебезпечні підприємства, ядерна та радіаційна безпека, загибель людей та інші тяжкі наслідки.

Завдання 2. Заповніть таблицю:

Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд (ст.. 275) та випуск або реалізація недоброякісної продукції (ст. 227 КК України).

Злочин Ст.. 275 КК Ст.. 227 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

Тема 31. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту

Авіамеханік Білик неякісно виконав ремонт двигуна, а інженер Титарчук, в обов'язки якого входила перевірка якості ремонту, не зробив цього,… Варіант. Пілоту вдалося здійснити вимушену посадку в полі. Під час посадки… Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних…

Завдання 3. В розділі Особливої частини КК „Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту” знайдіть та запишіть передбачені спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності.

Тема 32. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку

Ситуація до вирішення:

Капітан іноземного корабля, що наблизився до кордону виключної економічної зони України, віддав наказ про захоронення відходів хімічного виробництва. Внаслідок розгермети­зації контейнерів сталося масове отруєння морських тварин, птахів, а також загибель промислових та інших видів морських рослин, що знаходилися у відкритому морі та у виключній еко­номічній зоні України.

 

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово):міжнародний правопорядок, пропаганда війни, застосування зброї масового знищення, екоцид, геноцид, піратство, найманство.

Завдання 2. Заповніть таблиці:

Геноцид (ст.. 442 КК) та суміжні склади

Злочин Ст.. 442 КК Ст.. 161 КК Ст.. 148 КК Ст.. 149 КК
Критерій розмежування
         
         
         
         

Порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК) та суміжні склади

1. Громадянин іноземної держави на території України виготовив без мети їх розповсюдження матеріали із закликами до агресивної війни проти своєї… а) дії особи складу злочину не містять; б) дії особи утворюють склад пропаганди війни (ст. 436 КК);

Тема 33. Злочини проти громадського порядку та моральності

2 липня, приблизно о 1-й годині, Мастяєв, Москаленко та Галицький в числі інших власників приватних автомобілів, які протягом дня не змогли…   Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних…

Хто може бути суб'єктом злочину, передбаченого ст. 293 КК «Групове порушення громадського порядку» та ст. 294 КК «Масові заворушення»?

а) організатор;

б) організатор та виконавець;

в) організатор, виконавець, пособник, підбурювач.

2. Злочин, передбачений ст. 295 КК «Заклик до вчинення дій, що загрожують громадському порядку», вважається закінченим з моменту:

а) виготовлення з метою збуту матеріалів, що містить такі заклики;

б) публічних закликів до вчинення таких дій;

в) в обох вищевказаних випадках.

3. У випадку вчинення хуліганства трьома особами їх дії будуть кваліфікуватись за ч. 2 ст. 296 КК:

а) хуліганство, вчинене групою осіб;

б) хуліганство, вчинене за попередньою змовою групою осіб;

в) хуліганство, вчинене організованою групою.

Як потрібно кваліфікувати дії винної особи, яка під час хуліганських дій, що виражались у знищенні чужого майна, вчинила умисне вбивство з хуліганських мотивів?

а) п. 7 ч. 2 ст. 115 КК,- умисне вбивство з хуліганських мотивів;

б) п. 1 ст. 296 КК та п. 7 ч. 2 ст. 115 КК,- хуліганство, що супроводжувалося особливою зухвалістю, та умисне вбивство з хуліганських мотивів;

в) ч. 4 ст. 296 КК,- хуліганство з застосуванням вогнепальної чи холодної зброї, чи інших предметів, спеціально пристосованих або заздалегідь заготовлених для нанесення тілесних ушкоджень.

5. Факультативним об'єктом при хуліганстві (ст. 296 КК) є:

а) здоров'я потерпілого;

б) власність потерпілого;

в) все вищевказане.

Як потрібно кваліфікувати знищення з хуліганських мотивів надмогильного хреста?

а) ч. 1 ст. 296 КК,- хуліганство з особливою зухвалістю та винятковим цинізмом;

б) ст. 297 КК,- наруга над могилою;

в) сукупність вказаних злочинів.

7. Осауленко, в стані алкогольного сп'яніння, нецензурно лаявся на тролейбусній зупинці. Коли наряд міліції намагався припинити це порушення і доставити правопорушника до відділення, Осауленко вчинив опір, в поєднанні із спричиненням фізичного болю працівникам міліції. Кваліфікуйте дії Осауленка:

а) ч. З ст. 296 КК,- хуліганство, пов'язане з опором представникові влади;

б) ч. 2 ст. 342 КК,- опір представнику влади під час виконання ним службових обов'язків;

в) сукупність вищевказаних злочинів.

Гурченко із хуліганських мотивів, застосовуючи газовий пістолет, якого мав при собі, завдав болю перехожим, яких випадково зустрів по дорозі. Як потрібно кваліфікувати дії Гурченка?

а) ч. 1 ст. 296 КК,- хуліганство з особливою зухвалістю;

б) ч. 1 ст. 296 КК, ч. 1 ст. 126 КК,- хуліганство з особливою зухвалістю та завдання насильницьких дій, які завдали фізичного болю;

в) ч. 4 ст. 296 КК,- хуліганство з особливою зухвалістю із застосуванням предмета, що заздалегідь заготовлений для нанесення тілесних ушкоджень.

Тема 34. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення

Шершньов, відбуваючи покарання у виправній колонії, домовився з Лавруком, який мав вільний доступ у колонію, про придбання на волі та збут у колонії… Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем… Завдання 2. Заповніть таблиці:

Завдання 3. В розділі Особливої частини КК „Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речови, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення» знайдіть та запишіть передбачені спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності.

Тема 35. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг

Ревізія виявила у буфеті залізничної станції недостачу 2900 грн. Завідувач буфету Ревенко пояснив, що він відпустив у кре­дит велику кількість… Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем… Завдання 2. Заповніть таблиці:

Завдання 3. В розділі Особливої частини КК „Злочини у сфері службової діяльності” знайдіть та запишіть передбачені спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності.

 

Тема 36. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян

Ситуація до вирішення:

Бердник і Пиляєв на одному з майданів міста зібрали ве­ликий натовп, закликаючи зайняти приміщення головпоштам­ту для зупинення його роботи, щоб у такий спосіб примусити уряд забезпечити населення міста «чистими» продуктами. За­хоплення приміщення головпоштамту було відвернено нарядом міліції, що прибув на місце події.

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово):держані символи України, іноземної держави, працівник правоохоронного органу, представник влади, самовправство, підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів, близькі родичи.

Завдання 2. Заповніть таблиці:

1. Одержання незаконної винагороди працівником держаного підприємства, установи чи організації (ст.. 354 КК) та одержання хабара (ст..368 КК)

Злочин Ст.. 354 КК Ст.. 368 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

 

2. Захоплення представника влади або працівника правоохоронного органу як заручника (ст. 349 КК), захоплення заручників (ст. 147 КК)

Злочин Ст.. 349 КК Ст.. 147 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

Тема 37. Злочини проти правосуддя

Оперативний інспектор карного розшуку Тимоня, прова­дячи дізнання за фактом розкрадання запасних частин зі скла­ду графітного комбінату, допустив… Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем… Завдання 2. Заповніть таблицю:

Тема 38. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації

Ситуація до вирішення:

Порушуючи інструкцію щодо забезпечення державної таєм­ниці, конструктор заводу Совченко брав документи, що місти­ли державну таємницю, для роботи з ними вдома. Одного разу, перебуваючи в стані сп'яніння, він загубив папку з такими до­кументами. Кларова підібрала папку і показала своєму синові. Ознайомившись зі змістом документів, останній відніс знахід­ку до райуправління внутрішніх справ.

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово):державна таємниця, розголошення державної таємниці, ухилення від призову на строкову військову службу, призів за мобілізацією.

 

Завдання 2. Заповніть таблиці:

1.Розголошення державної таємниці (ст.. 328 КК) та шпигунство (ст.. 114 КК)

Злочин Ст.. 328 КК Ст.. 114 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

 

2.Ухилення від призову на срокову віськову службу (ст. 335 КК) та неявка військовозобов’язаного на виклик до військового комісаріату без поважних ричин (ст. 210 КУпАП)

Діяння Ст.. 335 КК Ст.. 210 КУпАП
Критерій розмежування
     
     
     
     

Тема 39. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку

Ситуація до вирішення:

Іванченко, співробітник ТОВ «Темп», з хуліганських мо­тивів запровадив у комп'ютерну систему ТОВ програмний вірус, який призвів до перекручення інформації, що зберігалась у фай­лах з розширенням «doс».

Варіант. Програмно-технічною експертизою було встанов­лено, що на відновлення файлів, інформації в яких було завда­но шкоди, ТОВ «Темп» необхідно витратити 15 тис. грн. Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Іванченка?

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово): незаконне втручання в роботу комп’ютерів, комп’ютерна інформація, заволодіння комп’ютерною інформацією, істотна шкода.

 

Завдання 2. Заповніть таблицю.

Вирадення, привласнення, вимагання комп’ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (ст.. 362 КК) та злочини проти власності

Злочин Ст.. 362 КК Ст..ст.. 185, 186, 187, 189, 190, 191 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

Завдання 3. Вирішіть тестові завдання:

Що не віднесено до предмета злочину, передбаченого ст. 361 КК «Незаконне втручання в роботу АЕОМ (комп'ютерів), їх систем та комп'ютерних мереж»?

а) комп'ютерна інформація;

б) носії комп'ютерної інформації;

в) програмні та технічні засоби, призначені для незаконного проникнення до АЕОМ, їх систем та мереж.

2. Склад злочину, передбачений ч. 1 ст. 361 КК «Незаконне втручання в роботу АЕОМ (комп'ютерів), їх систем та комп'ютерних мереж»:

а) матеріальний;

б) формальний;

в) формально-матеріальний.

З. Як потрібно кваліфікувати дії Лагутенка, який незаконно втрутився в роботу комп'ютерної мережі банку «Аваль» і перевів на свій рахунок 100 000 грн.?

а) ч. 4 ст. 190 КК, - шахрайство в особливо великих розмірах;

б) ч. 2 ст. 361 КК, - незаконне втручання в роботу комп'ютерної мережі, що спричинило істотну шкоду;

в) сукупність вищевказаних злочинів.

Макалюк за допомогою створеної ним програми проник в АЕОМ ЗАТ «Світоч» і ознайомився з інформацією, яка була віднесена до категорії комерційної таємниці, з метою її подальшого використання. Спроба виявилась невдалою, бо інформація, з якою ознайомився Макалюк, цінності вже не мала. Як потрібно кваліфікувати дії Макалюка?

а) ст. 231 КК,- незаконне збирання з метою використання або використання інформації, що становить комерційну таємницю;

б) ч. 1 ст. 361 КК, - незаконне втручання в роботу АЕОМ
(комп'ютерів), їх систем та комп'ютерних мереж;

в) сукупність вищевказаних злочинів.

5. Сятковський на НПО «Квант» під час обідньої перерви таємно знімав копію комп'ютерної інформації про технологію вироблення автомобільних фільтрів. Його побачив Мартиненко, який намагався затримати Сятковського. Але той з силою відштовхнув Мартиненка і вдарив його ногою, чим спричинив легкі тілесні ушкодження, що не потягли за собою короткочасного розладу здоров'я. Після цього Сятковський забрав дискету з інформацією та втік. Кваліфікуйте дії Сятковського:

а) ч. 2 ст. 186 КК,- грабіж, поєднаний з насильством, яке не є небезпечним для життя та здоров'я потерпілого;

б) ч. 1 ст, 362 КК,- викрадення комп'ютерної інформації;

в) має місце сукупність вищевказаних злочинів.

6. Предметом злочинного посягання, передбаченого ст. 362 КК «Викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем», є:

а) будь-яка комп'ютерна інформація - як сукупність всіх даних та програм, які використовуються в АЕОМ;

б) матеріальні носії комп'ютерної інформації;

в) комп'ютерна інформація, на яку розповсюджується право власності.

7. Суб'єкт складу злочину, передбаченого ст. 362 «Викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем»:

а) особа, що досягла 14 років;

б) особа, що досягла 16 років;

в) особа, що досягла 18 років.

Скриник та Торба вночі обікрали цех виробничого об'єднання «Протон». Вони винесли практично всю комп'ютерну техніку, в якій зберігалась важлива інформація. Під час слідства з'ясувалось, що їх цікавило тільки обладнання, яке вони мали намір розібрати на запасні частини та реалізувати на радіоринку. Як кваліфікувати їх дії?

а) ч. 5 ст. 185 КК,- крадіжка в особливо великих розмірах за попередньою змовою групи осіб;

б) ч. 3 ст. 362 КК,- викрадення комп'ютерної інформації за попередньою змовою групою осіб, що заподіяло істотну шкоду;

в) сукупність вказаних злочинів.

 

тема 40. злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини)

Ситуація до вирішення:

Панчоха й Оріх проходили військову службу в Києві. Вони вирішили зустріти Новий рік у Львові, де проживали їхні знайомі дівчата.30 грудня вони залишили військову частину, вий­шли на трасу Київ-Львів, зупинили автомашину і запропону­вали водію відвезти їх до станції Тетерів. Водій відмовився. Вони виштовхали водія з машини, побили його й кинули в кювет, а самі сіли в машину, доїхали до Тетерева, залишили машину біля залізничної станції, взяли квитки до Львова й прибули туди 31 грудня. Зустріли Новий рік і 3 січня повернулися до військової частини.

 

Завдання 1. Дайте визначення наступним поняттям, що використані законодавцем при конструюванні відповідних кримінально-правових норм (письмово): військовий злочин, непокора, невиконання наказу, порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями, дезертирство, марнотратство або втрата військового майна, військові службові особи, мародерство, насильство над населенням, погане поводження з військовополоненими, бездіяльність військової влади.

Завдання 2. Заповніть таблиці:

1. Зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем (ст.. 423 КК), перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (ст.. 424 КК)

Злочин Ст.. 423 КК Ст.. 424 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

 

2. Недбале ставлення до військової служби (ст. 425 КК) та службова недбалість (ст. 367 КК)

Злочин Ст.. 425 КК Ст.. 367 КК
Критерій розмежування
     
     
     
     

Завдання 3. Вирішіть тестові завдання:

1. Виконавцем військового злочину є:

а) військовозобов'язаний;

б) працівник міліції;

в) військовослужбовець внутрішніх військ МВС України.

2. Військовослужбовець Івлєв, перебуваючи в короткостроковій відпустці, разом із своїм товаришем Купченком, який щойно звільнився в запас, випили пляшку горілки. Йду­чи вулицею, вони зустріли невідомого їм прапорщика Василенка і вирішили побити його. Вони напали на потерпілого і завдали йому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Дії івлєва та Купченка слід кваліфікувати:

а) як заподіяння тілесних ушкоджень щодо начальника у зв'язку з виконанням ним обов'язків по службі (ч. 2 ст. 405 КК);

б) опір начальникові, вчинений групою осіб (ч. 2 ст. 404 КК);

в) як умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (ч. 1 ст. 122 КК).

3. Військовослужбовець строкової служби Жигунов проник на територію військового складу з наміром викрасти два автомати та боєприпаси до них, але був затриманий. Дії Жигунова слід кваліфікувати:

а) як замах на викрадення військовослужбовцем зброї та боєприпасів за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 15, ч.2ст. 410 КК);

б) як замах на викрадення вогнепальної зброї, бойових припасів за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 262 КК);

в) як крадіжка з проникненням у сховище (ч. 3 ст. 185 КК).

4. Військовослужбовцю строкової служби Юрченкові начальником дано наказ про виконання конкретного військового завдання. Юрченко наказу не виконав. Дії Юрченка:

а) утворюють склад невиконання наказу (ч. 1 ст. 403 КК);

б) утворюють склад непокори (ч. 1 ст. 402 КК);

в) складу злочину не утворюють.

5. Військовослужбовець строкової служби вчинив опір начальникові, внаслідок чого останнього було вбито. Дії військовослужбовця кваліфікують:

а) як опір начальникові, пов'язаний з вбивством (ч. 4 ст. 404 КК);

б) як насильство щодо начальника (ч. 2 ст. 405 КК), та умисне вбивство особи у зв'язку з виконанням нею службового

обов'язку (п. 8 ч. 2 ст. 115 КК);

в) як умисне вбивство особи у зв'язку з виконанням нею службового обов'язку (п. 8 ч. 2 ст. 115 КК).

6. Рядовий Щученко примушував рядового Карпенка виконувати за нього різні види робіт. Коли одного разу Карпенко відмовився виконати за Щученка роботу, той побив Карпенка, заподіявши йому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Дії Щученка є:

а) порушення статутних правил внутрішньої служби (ч. 1

ст. 421 КК);

б) порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості (ч 2 ст. 406 КК);

в) умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (ч. 1 ст. 122 КК).

7. Військовослужбовець строкової служби Дронов самовільно залишив місце служби і був відсутнім чотири доби. Дії Дронова є:

а) самовільним залишенням місця служби (ч. 1 ст. 407 КК);

б) дезертирство (ч. 1 ст. 408 КК);

в) порушення статутних правил внутрішньої служби (ч 1 ст. 421 КК).

8. Призивник Демченко, не бажаючи служити в Збройних Силах, покалічив собі руку. Дії Демченка:

а) є ухиленням від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом (ч. 1 ст. 409 КК);

б) є ухиленням від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК);

в) є самоправством (ст. 356 КК).

9. Прапорщик Романюк продав виданий йому один комплект обмундирування, а виручені гроші витратив на свої потреби. Дії Романюка:

а) є марнотратством (ч. 1 ст. 413 КК);

б) є самоправством (ст. 356 КК);

в) складу злочину не утворюють.

 


ІНДИВІДУАЛЬНІ НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНІ ЗАВДАННЯ:

ТЕМА 20. Поняття, система та значення Особливої частини кримінального права України. Наукові основи кваліфікації злочинів

1. Поняття та система Особливої частини кримінального права України. 2. Значення Особливої частини у боротьбі зі злочинністю в сучасних умовах… 3. Наукові основи кваліфікації злочинів.

ТЕМА 21. Злочини проти основ національної безпеки України

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття і види злочинів проти основ національної безпеки України.

2. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади.

3. Державна зрада.

4. Посягання на життя державного чи громадського діяча.

5. Шпигунство, його види і відмежування від державної зради.

6. Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України.

7. Диверсія, її відмінність від терористичного акту та інших суміжних злочинів проти власності, довкілля.

8. Загальна характеристика Закону України “Про основи національної безпеки України” від 19 червня 2003 року.

ТЕМА 22. Злочини проти життя та здоров`я особи

1. Життя та смерть: кримінально-правовий аналіз понять. 2. Аналіз положень постанов Пленуму ВСУ щодо питань кваліфікації злочинів… 3. Умисні вбивства при обтяжуючих обставинах.

ТЕМА 23. Злочини проти волі, честі та гідності особи

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини.

2. Захоплення заручників.

3. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини.

4. Незаконне поміщення в психіатричний заклад.

5. Захоплення заручників. Відмінність від незаконного позбавлення волі або викрадення людини.

6. Експлуатація дітей.

7. Підміна дитини.

8. Поняття та особливість суспільних відносин як об’єктів посягання при вчиненні злочинів проти волі, честі та гідності особи.

9. Міжнародні правові акти щодо боротьби зі злочинами, що посягають на волю, честь та гідність особи.

10. Аналіз національного законодавства, що гарантує захист волі, честі і гідності особи.

Тема 24. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття і види злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

2. Зґвалтування та відмінність від насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом.

3. Примушування до вступу в статевий зв’язок та його відмінність від зґвалтування.

4. Статева недоторканість неповнолітніх як основний об’єкт статевих злочинів.

5. Розбещення неповнолітніх, розмежування зі зґвалтуванням та насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом.

6. Статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості.

7. Повторність та сукупність статевих злочинів.

8. Кримінальна відповідальність за вчинення згвалтування у співучасті.

9. Поняття особливо тяжких наслідків як кваліфікуючої ознаки при вчиненні статевих злочинів.

10. Кваліфіковане зґвалтування та його співвідношення з іншими злочинами проти особи.

Тема 25. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Порушення недоторканості житла.

2. Посягання на здоров’я людей під приводом проповідування релігіозних віровчень чи виконання релігійних обрядів.

3. Злочини, що посягають на сімейні стосунки.

4. Злочини у сфері охорони права на об’єкти інтелектуальної власності.

5. Злочини проти виборчих прав громадян.

6. Злочини проти трудових прав громадян.

7. Злочини проти свободи совісті.

8. Класифікація злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина в залежності від видового об’єкту: дискусійні питання.

Тема 26. Злочини проти власності

1. Поняття і види злочинів проти власності. 2. Крадіжка. Відмежування від інших суміжних злочинів. 3. Грабіж та його види. Відмежування від інших суміжних злочинів.

Тема 27. Злочини у сфері господарської діяльності

Пропоновані теми доповідей та рефератів

2. Порушення порядку зайняття забороненими видами господарської діяльності як способи ухилення від сплати податків та умови для вчинення інших… 1. Зайняття забороненими видами господарської діяльності. 2. Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів.

Тема 28. Злочини проти довкілля

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

5. Поняття і види злочинів проти довкілля.

6. Злочини проти екологічної безпеки.

7. Злочини у сфері землевикористання, охорони надр, атмосферного повітря.

8. Злочини у сфері водних ресурсів.

9. Злочини у сфері лісокористування, захисту рослинного та тваринного світу.

Тема 29. Злочини проти громадської безпеки

1. Поняття і види злочинів проти громадської безпеки. 2. Створення злочинної організації або незаконних воєнізованих формувань,… 3. Бандитизм.

Тема 30. Злочини проти безпеки виробництва

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття і види злочинів проти безпеки виробництва.

2. Злочини у сфері безпеки праці.

3. Злочини у сфері безпеки виробництва.

4. Порушення вимог законодавства про охорону праці.

5. Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах.

6. Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах.

7. Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки.

8. Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд.

Тема 31. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту

1. Поняття та система транспортних злочинів. 2. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту… 3. Незаконне заволодіння транспортним засобом.

Тема 32. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку

1. Поняття і види злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. 2. Злочини проти миру. 3. Злочини проти безпеки людства.

Тема 33. Злочини проти громадського порядку та моральності

1. Хуліганство. Відмінність від групового порушення громадського порядку і масових заворушень. 2. Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку. 3. Сутенерство або втягнення особи в заняття проституцією.

Тема 34. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення

1. Поняття і види злочинів проти здоров’я населення. 2. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення,… 3. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними…

Тема 35. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття і види злочинів у сфері службової діяльності.

2. Зловживання владою або службовим становищем. Відмінність від заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем.

3. Перевищення влади або службових повноважень, відмежування від зловживання владою або службовим становищем.

4. Одержання хабара. Давання хабара.

5. Службове підроблення.

6. Службова недбалість.

7. Відмежування службових злочинів від злочинів, вчинених службовими особами, відповідальність за які передбачена в інших розділах Особливої частини ККУ.

8. Корупція і злочинність у сфері службової діяльності.

9. Співучасть у хабарництві та проблеми кваліфікації.

10. Посередництво у даванні або отриманні хабара.

11. Відмінність зловживання владою або службовим становищем від перевищення влади або службових повноважень.

Тема 36. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття, загальна характеристика і види злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян.

2. Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві.

3. Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу.

4. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу.

5. Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, відмежування від посягання на життя державного чи громадського діяча і вбивства особи у зв’язку з виконанням службового або громадського обов’язку.

6. Захоплення представника влади або працівника правоохоронного органу як заручника, відмежування від захоплення заручників.

7. Одержання незаконної винагороди працівником державного підприємства, установи чи організації, відмежування від отримання хабара.

8. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань, відмежування від вимагання.

9. Наруга над державними символами. Незаконне підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні.

10. Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження.

11. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів.

12. Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій.

13. Незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

14. Захоплення державних або громадських будівель чи споруд.

15. Кримінальна відповідальність за незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

16. Кримінально-правова охорона органів державної влади, правоохоронних органів, членів громадських формувань з охорони громадського порядку і військовослужбовців від протиправних посягань.

17. Втручання у діяльність державного діяча.

18. Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча.

19. Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради.

20. Умисне знищення або пошкодження майна службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов'язок.

21. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи.

22. Самоправство.

23. Умисне пошкодження ліній зв'язку.

Тема 37. Злочини проти правосуддя

1. Поняття і види злочинів проти правосуддя. 2. Завідомо незаконні затримання, привід або арешт. 3. Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності.

Тема 38. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Злочини, які посягають на відносини у сфері охорони державної таємниці або конфіденційної інформації.

2. Злочини, які посягають на недоторканість державного кордону.

3. Злочини, які порушують порядок комплектування Збройних Сил України, що забезпечує її обороноздатність.

4. Ухилення від призову на строкову військову службу. Ухилення від призову за мобілізацією.

5. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів, його відмінність від ухилення від призову на строкову військову службу та ухилення від призову за мобілізацією.

6. Розголошення державної таємниці, відмінність від державної зради.

7. Втрата документів, що містять державну таємницю, відмінність від розголошення державної таємниці.

8. Передача або збирання відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави, відмінність від державної зради і шпигунства.

9. Порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

10. Порушення правил міжнародних польотів, відмінність від порушення правил повітряних польотів та порушення правил використання повітряного простору.

Тема 39. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку.

2. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв’язку.

3. Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут.

4. Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.

5. Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації.

6. Порушення правил експлуатації електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку або порядку чи правил захисту інформації, яка в них оброблюється.

тема 40. злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини)

Пропоновані теми доповідей та рефератів:

1. Поняття та види військових злочинів.

2. Злочини проти порядку підлеглості і військової честі.

3. Злочини проти порядку проходження військової служби.

4. Злочини проти порядку користування військовим майном і його зберігання.

5. Злочини проти порядку експлуатації військової техніки.

6. Злочини проти порядку несення бойового чергування та інших спеціальних служб.

7. Проблеми відмежування військових злочинів від інших (суміжних), що вчинюються військовослужбовцями.


Методи навчання:

 

Вивчення курсу Кримінальне право (Особлива частина) здійснюється за допомогою прийнятих в юридичній науці методів наукового дослідження, а також окремих методів і прийомів наукового пізнання, з яких основними є:

історичний– вивчення нормативних матеріалів, літературних та інших джерел з питань кваліфікації злочинів;

порівняльно-правовий – аналіз та співставлення різних нормативних матеріалів;

діалектичний – як загальний науковий метод пізнання соціально-правових явищ в їх протиріччях, розвитку та змінах;

інші методи – формально-логічний, системно структурний, статистичний та інші.


РОЗПОДІЛ БАЛІВ, ПРИСВОЮВАНИХ СТУДЕНТАМ:

Модуль 6-9
Аудиторні заняття Сам. робота, виконання індивідуальних завдань Модуль-контроль
Змістовий модуль 1 Змістовий модуль 2
т.1 т.2 т.3 Т.4
           

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ

Різноманітних видів навчальної роботи на 3 курсі

(поточний контроль; письмові роботи; тестування; індивідуально-дослідні завдання; самостійні завдання; практичні завдання). Види робіт … *Кількість балів, що студент може отримати підчас семінарського чи практичного… Несвоєчасне надання необхідної звітності за роботу студента (конспекти лекцій, семінарських занять, словник, реферат…

ШКАЛА ОЦІНЮВАННЯ АКАДЕМІЧНИХ УСПІХІВ

студента/слухача:

 

За шкалою ECTS За національною шкалою За шкалою навчального закладу
А Відмінно 90–100
В Добре 83–89
С 75–82
D Задовільно 68–74
E 60–67
FX незадовільно 35–59
F 1–34

 


ІНФОРМАЦІЙНЕ ТА МетодичнЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Конституція України від 28 червня 1996 року. Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 року. Закон України „Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за торгівлю…

– Конец работы –

Используемые теги: Робоча, Навчальна, Програма, дисципліни, кримінальне, право, особлива, ЧАСТИНА0.122

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА з дисципліни Кримінальне право (Особлива частина)

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Навчально методичний посібник призначений для надання допомоги студентам які вивчають дисципліну Адміністративне право України та спецкурси... ББК Укр я... К УДК...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Харківський національний університет імені В Н Каразіна... Кафедра кримінально правових дисциплін юридичного факультету...

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З ДИСЦИПЛІНИ «КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО»
УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ФІНАНСІВ ТА МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ... Кафедра цивільних та кримінально правових дисциплін...

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ПО САМОСТІНОМУ ВИВЧЕННЮ Дисципліни КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ІМ ВАДИМА ГЕТЬМАНА... КРИВОРІЗЬКИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ІНСТИУТ Кафедра Правознавство...

З КУРСУ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
З КУРСУ... КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ ОСОБЛИВА ЧАСТИНА... МОДУЛЬ І НЕ...

Основные черты афинского права. Источники, право собственности, обязательственное право, брачно-семейное право, уголовное и процессуальное право
Это подтвердили и археологические раскопки. Ремесло, достигшее в некоторых отношениях высокого развития, начинает уже отделяться от земледелия,… Каждая семья получала по жребию определенный надел, с которого кормилась и… Базилевс был военным вождем, он осуществлял суд в присутствии народа, выполнял жреческие функции.Главной обязанностью…

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З дисципліни Податкове право
Харківський національний університет внутрішніх справ... СУМСЬКА ФІЛІЯ...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ МІЖНАРОДНЕ ПУБЛІЧНЕ ПРАВО
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА... НСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН...

З КУРСУ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
З КУРСУ... КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ ОСОБЛИВА ЧАСТИНА... МОДУЛЬ І НЕ...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Соціологія
Харківська національна академія міського господарства... ЗАТВЕРДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ Декан факультету...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам