Поняття та види принципів права

Принципи права– це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають суттєві положення права.

Принципи права впливають на весь процесс підготовки нормативно-правових актів, їх видання, встановлення гарантій дотримання правових вимог. Вони є основним критерієм для правотворчої, правозастосовної та правоохоронної діяльності державних органів.

Від рівня їх дотримання залежить стабільність та ефективність правової системи.

Принципи права об'єктивно зумовлені економічним, соціальним, політичним ладом суспільства, що існує в певній країні, соціальною природою держави і права, характером пануючого політичного і державного режиму, основними принципами побудови і функціонування політичної системи певного суспільства.

Видипринципів права:

- Залежновідрівняфундаментальності(основоположності):

а) загальноцивілізаційні принципи (універсальні засади)б) загальноправові принципи (спільні засади для декількох правових систем);в) загальні принципи системи права (для міжнародних чи національних правових систем);- За територієюпоширення:а) міжнародні;б) національні (внутрішньодержавні).- За предметом правовогорегулювання:а) конституційного права;б) цивільного права;в) кримінального права.- За сферою дії:а) загальніпринципи права (спільні засади правового регулювання для національнихчиміжнароднихправових систем);б) міжгалузеві (спільні для кількохгалузей);в) галузеві (засади, що визначають сутність правового регулювання у межах певних галузей права);г) інститутів права.- За іншимикритеріями:а) типологічні;б) конкретно-історичні.Загальноцивілізаційніпринципи права -це зафіксовані у позитивному праві універсальн нормативні засади, що втілюють кращі правові здобутки людства та визначають сутність та спрямованість правового регулювання у будь-якій правовій системі.Видисучаснихзагальноцивілізаційнихпринципів права:1. Юридична рівність суб’єктів (до однойменних суб’єктів не може застосовуватися різні стандарти поведінки)2. Повага та захист основних прав і свобод людини (права людини розглядаються як вища правова цінність, а їх забезпечення – як обов’язок держави).

3. Демократизм (узгодження інтересів різних соціальних груп, відображення загальносоціальних інтересів у праві).4. Справедливість (співмірність реальних потреб та інтересів суб’єктів, відображенняї х у праві).Загальніпринципиміжнародного права:1. Незастосування сили чи погрози силою.2. Співробітництво між державами.3. Невтручання у внутрішні справи держави.4. Добросовісне виконання зобов’язань.5. Вирішення спорів мирними засобами.6. Суверена рівність держав.7. Рівність та самовизначення народів.