Законодавча функція верховної ради україни

Законодавча функція парламенту України реалізується перш за все суб'єктами законодавчоїініціативи.
Відповідно до ст. 93 Конституції України право законодавчоїініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України і Національному банку України. Законопроекти, визначені Президентом України як невідкладні, Верховна Рада України розглядає позачергово.Такі законопроекти мають бути терміново включені Верховною Радою України до порядку денного її сесії і розглянуті у пріоритетному порядку — раніше від інших законопроектів — на всіх стадіях законодавчогопроцессу відповідно до процедури, встановленої Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України

Проект закону проходить певні стадії, із сукупності яких складається законодавча процедура. Це такі стадії:— розробка, внесення і відкликання законодавчихзаконопроектів;— підготовка та попередній розгляд законопроектів; — розгляд законопроектів Верховною Радою;
— загальні положення щодо розгляду законопроектів;— порядок розгляду законопроектів у першому читанні;— порядок розгляду законопроектів у другому читанні;— порядок розгляду законопроектів у третьому читанні;— підписання та опублікування прийнятих законів;— внесення змін і доповнень, скасування законів.За ст. 94 Конституції України прийнятий Верховною Радою закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його ПрезидентовіУкраїни.

Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.
Про повторний розгляд законів, повернутих пропозиціями Президента України. Встановлена ч. 4 ст. 94 Конституції України вимога щодо повторного прийняття закону Верховною Радою не менш як двома третинами від її конституційного складу поширюється лише на закони та пропозиції Президента України, які повністю або частково відхилені. Ця вимога стосується і прийняття закону в цілому. У разі прийняття парламентом закону після повторного розгляду з урахуванням пропозицій Президента глава держави зобов'язаний підписати та офіційно оприлюднити у десятиденний строк.
У разі якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважаєтьсясхваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційнооприлюднений.

Якщо під час повторного розгляду закон буде знову прийнятий Верховною Радою України не менш як двома третинами від її конституційного складу, Президент України зобов'язаний його підписати та офіційно оприлюднити протягом десяти днів.

Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.