Методи та принципи правового виховання

Методи навчання (від гр. mthodos — спосіб пізнання, шлях дослідження) — це упорядковані способи діяльності вчителя й учнів, спрямовані на ефективне розв'язання навчально-виховних завдань.Сучасна педагогічна практика виокремлює різні групи методів. До них належать:

- Методи стимулювання і мотивації;

- Методи організації і здійснення;

- Методи контролю і самоконтролю.

За характером пізнавальної діяльності у правовому навчанні виділяють такі методи:

- Пояснювально -ілюстративний – його суть полягає в повідомленні інформації різними засобами, а учні сприймають, усвідомлюють і фіксують у пам’яті правову інформацію;

- Репродуктивний метод – системою логічно взаємопов’язаних питань учитель організовує діяльність учнів щодо неодноразового відтворення певних їхніх знань і продемонстрованих способів діяльності;

- Метод проблемного виклику – під час організації правових занять учитель ставить певну пробему, сам її розв’язує та показує шлях розв’язання, пропонуючи зразки наукового пізнання правових явищ;

- Частково-пошуковий, або евристичний, метод – орієнтує учнів на виконання пошуку відповіді на проблемне питання;

- Дослідницький метод – забезпечує творче застосування знань, сприяє оволодінню методами пізнання до предмета.

Не останнє місце у правовому начанні належить методам активного навчання. Серед методів активного навчання педагогіка виокремлює такі:

1) Метод критичного мислення. Критичне мислення означає не негативність суджень і критику, а об’єктивний розгляд можливих підходів, для того щоб сформувати обгрунтовані судження і рішення. «Критичне» в цьому контексті означає «аналітичне». Іншими словами, критичне мислення – це здатність аналізувати інформацію з позиції логіки й індивідуально- психологічного підходу, для того щоб застосувати отримані результати як до стандартних, так і нестандартних ситуацій, питань і проблем.

2) Метод проектів. Проект – це буквально «кинутий уперед», тобто прототип, прообраз певного об’єкта , виду діяльності. Метод проектів надає дидактичні можливості активізації пізнавальної діяльності, розвитку креативності й одночасно формування певних якостей особистості. Метод проектів – це педагогічна технологія, орієнтована не на інтеграцію фактичних знань, а на їхнє застосування та придбання нових (шляхом самоосвіти).

Основні принципи правової освіти і виховання

Зв'язок із практичною діяльністю:передбачає пріоритетність зорієнтованості учнів на навички соціальної взаємодії, вміння самостійно аналізувати різноманітні ситуації, перш за все у своєму життєвому середовищі, вміння самостійно приймати рішення і діяти у правовому полі;зорієнтованість на позитивні соціальні дії, що означає цілеспрямованість громадянської освіти на соціальні очікування учнів, виховання потреби вчитися громадськості протягом усього життя;демократичність означає виховання духу соціальної солідарності, справедливості, вміння конструктивно взаємодіяти з суспільством, з колективом, передбачає гуманістичні відносини між педагогами й учнями, атмосферу взаємоповаги та довіри у шкільному колективі, учнівське самоврядування, відкритість і зв'язок школи з іншими соціальними угрупуваннями (сім'єю, дитячими і молодіжними організаціями, засобами масової інформації, церквою та ін.);плюралізм означає виховання поваги до засад політичної, ідеологічної, етнонаціональної різноманітності; виховання толерантного ставлення до різних світоглядних, політичних доктрин, релігійних переконань, уникання екстремістських поглядів і поведінки у житті шкільного колективу.