Поняття, види, ознаки, структура Правопорушення

Правопорушення - це протиправне вине діяння (діячи бездіяльність) особи, яке завдає шкоди суспіль­ним відносинам, що охороняються законом, і тягне за собою юридичну відповідальність.

Правопорушення- це відступ окремої людини чи юридич­ної особи від виконання вимог, викладених в юридичних нормах, переважно - це невиконання певних зобов'язань або використання права всупереч його призначенню, що завдало шкоди іншим людям, юридичним особам, суспільству, державі.

Структура правопорушення:

Об'єкт правопорушення - це певні матеріальні блага або соціальна цінність (здоров'я, майно, честь, гідність), на знищення або пошкодженняякихспрямованийпротиправнийвчинок.

Суб'єкт правопорушення - це фізичні та юридичні особи, здатні нести юридичну відповідальність.

Об'єктивний бік правопорушення - це власне протиправний вчинок (протиправнедіяння) і його наслідки (наявність завда­ної шкоди), причинно – наслідковий зв'язок між шкодою і вчин­ком (діянням).

Суб'єктивний бік правопорушення - це відповідне ставлення правопорушника до вчиненого ним протиправного вчинку (діяння), а також мета і мотиви правопорушення.

Ознаки правопорушення:

- суспільнонебезпечна або шкідлива дія (бездіяльність);

- протиправність цієї дії (бездіяльності);

- наявність причинно – наслідкових зв'язків між дією (безді­яльністю) і шкодою;

- наявність провини (вини).

Види правопорушень. Залежно від ступеня суспільної небез­пеки правопорушення поділяються на:

- злочини;

- проступки.

Злочин- це передбачене кримінальним законом суспільнонебезпечне діяння (діячи бездіяльність), яке посягає на сус­пільний лад, політичну й економічну системи, власність, особу, політичні, трудові, майнові та інші права і свободи, а також інше передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння, що посягає на правопорядок .

Проступки класифікуються якадміністративні, дисциплінарні, цивільно-правові.

Адміністративні проступки -такі, що посягають на державний чи громадський порядок, власність, права і свободи осіб, на встановлений порядок управління; протиправні, винні дії чи бездіяльність осудної особи, яка досягла певного віку, що за них закон передбачає адміністративну відповідальність.
Дисциплінарні проступки - такі, що посягають на дисципліну праці, військову, державну, навчальну та інші види дисциплін; протиправні, винні дії чибездіяльність осудної особи, яка досягла певного віку, що за них законодавством (іншими нормативними актами) передбачено дисциплінарну відповідальність.
Цивільно-правові проступки - шкідливі, протиправні, винні порушення делікто здатною особою врегульованих нормами цивільного права майнових і зв'язаних з ними немайнових особистих відносин, а також схожих з ними майнових і особистих відносин, передбачених нормами сімейного, земельного, колгоспного права.
Причини правопорушень - комплекс явищ об'єктивного й суб'єктивного характеру, що здатні детермінувати протиправну поведінку суб'єктів права.