Дефініція адміністративного права

Наукова і навчальна література містить багато визначень адміністративного права. Наприклад, такі:

Адміністративне право — це сукупність юридичних норм, що регулюють суспільні відносини, що складаються в сфері державного управління (Клюшниченко А. П. Радянське адміністративне право: Курс лекцій. – К., 1975, с.86).

Адміністративне право як галузь права є система правових норм, що видаються органами виконавчої влади й іншими органами для організації і функціонування державного управління, регулювання функціонально-юридичних режимів, забезпечення юрисдикційно-охоронної діяльності й участі громадян (Тихомиров Ю. А. Курс адміністративного права і процесу. – М., 1998, с.79).

Адміністративне право являє собою самостійну правову галузь, об’єктом якої є аналітичне дослідження суспільних відносин у сфері діяльності виконавчої влади (Агапов А. Б. Підручник адміністративного права. – М., 1999, с.29).

Адміністративне право є однією з провідних, базових галузей українського права, нормами якого регулюються суспільні відносини, що складаються здебільшого в сфері державного управління в процесі здійснення виконавчої влади (Гончарук С. Т. Адміністративне право України: Навчальний посібник. – К., 2000, с.3).

Адміністративне право — це галузь права (сукупність правових норм), що регулює з метою реалізації завдань і функцій держави суспільні відносини управлінського характеру, які складаються в сфері виконавчої і розпорядчої діяльності органів виконавчої влади, внутрішньоорганізаційній діяльності інших державних органів, а також у процесі здійснення громадськими організаціями, їх органами зовнішніх юридично-владних повноважень (Адміністративне право України: Підручник / За ред. Ю.П.Битяка. — Харків, 2000, с.19).

Адміністративне право — це сукупність юридичних норм, обумовлених національною ідеєю та ідеями свободи, справедливості, науково обґрунтованою програмою соціально-економічного розвитку суспільства, встановлених або санкціонованих державою, які регулюють відносини у сфері організаційно-владної діяльності структур виконавчої влади (Пахомов І. Проблеми розвитку інститутів адміністративного права України та шляхи їх вирішення // Право України, 2007, № 10, с. 3 — 5).

Кожне з них відбиває найважливіші, на думку їхніх авторів, ознаки адміністративного права і у відповідному контексті є справедливими. Разом з цим, зазначені дефініції залишають без уваги приналежність адміністративного права до права публічного і його зв’язок з діяльністю публічної адміністрації.

Врахування зазначених обставин і характеристики вище розглянутих компонентів поняття адміністративного права, виводить на таку дефініцію: