Міжнародна організація та уніфікація міжнародного приватного права.

У міжнародному приватному праві суттєве значення має узгодження норм, що містяться в нормативних актах різних держав, з метою досягнення однаковості в правовому вре­гулюванні правовідносин з участю іноземного елементу. Існують такі три підходи до узгодження.

1. Зближення законодавств, тобто визначення загальних програм, напрямів, етапів і способів зближення законо­давств у певній сфері.

Прикладом односторонніх дій з метою зближення націо­нального законодавства з іноземним є Закон України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства Украї­ни до законодавства Європейського Союзу»2 від 18 березня 2004 р., яким, як випливає з його назви, затверджена про­грама, що визначає адаптацію національного законодав­ства, створення відповідних інституцій та інших додатко­вих заходів, необхідних для ефективного правотворення та правозастосування як складової механізму набуття Украї­ною членства в Європейському Союзі.

Відповідно до цієї програми, адаптація законодавства України є планомірним процесом, що включає кілька по­слідовних етапів, на кожному з яких повинен досягатися певний ступінь відповідності законодавства України acquis communautariete1 Європейського Союзу.

На першому етапі необхідно забезпечити розробку гло­сарія термінів acquis для адекватності їхнього розуміння та уніфікованого застосування у процесі адаптації, а також розробити й запровадити єдині вимоги до перекладів актів acquis на українську мову, створити централізовану систе­му перекладів.

На підставі вивчення та узагальнення відповідного до­свіду держав Центральної та Східної Європи створити ефек­тивний загальнодержавний механізм адаптації законодав­ства, в тому числі стосовно перевірки проектів законів Ук­раїни та інших нормативно-правових актів на предмет їх відповідності acquis Європейського Союзу; створити загаль­нодержавну інформаційну мережу з питань європейського права; вжити заходів щодо опрацювання та затвердження спільного з Європейським Союзом механізму підготовки планів-графіків адаптації та моніторингу їх виконання.

Відповідно до зазначеного Закону, постановою Кабінету Міністрів «Про додаткові заходи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 31 бе­резня 2004 р. координація діяльності центральних органів виконавчої влади із забезпечення адаптації законодавства України до законодавства Євросоюзу покладена на Міністер­ство юстиції України. Останнє має забезпечити створення (в рамках загальнодержавної) інформаційної мережі з пи­тань європейського права, бази перекладених на українсь­ку мову актів європейського права та розміщення її елект­ронної версії на web-сторінці Центру європейського і по­рівняльного права.

2. Гармонізація законодавства, що полягає у запровад­женні спільних правових принципів наукових концепцій.

Гармонізація може здійснюватися в односторонньому по­рядку або на основі взаємності.

При гармонізації законодавства на основі взаємності країни в міжнародному договорі визначають обов'язки сторін по гармонізації тієї чи іншої сфери правового регу­лювання.

3. Уніфікація законодавства, тобто використання право-творчого процесу для встановлення правових норм, тотож­них законодавству інших країн.

У міжнародному приватному праві уніфікація означає процес створення в різних державах одноманітних загаль­нообов'язкових правових норм для двох чи більше держав, а також забезпечення їх однозначного тлумачення і засто­сування. Мета уніфікації — усунути колізії, розбіжності між національними правовими актами, що перешкоджають розвитку відносин у міжнародному приватному праві.

Засобами уніфікації є:

а) міжнародні договори — найбільш поширений засіб здійснення уніфікації;

б) типові (модельні) закони. Прикладом є Модельний цивільний кодекс, прийнятий 7 лютого 1996 р. Міжпарламентською Асамблеєю держав-учасниць СНД (розділ VII цього МЦК містить норми міжнародного приватного права);

в) кодифіковані зводи міжнародних торговельних звичаїв.

У міжнародному приватному праві розрізняють уніфіка­цію в національному законодавстві (одностороння уніфіка­ція) та в міжнародній сфері. У першому випадку, як прави­ло, відбувається запозичення іноземного досвіду правотворення для досягнення схожості законодавства кількох держав.

Уніфікація у міжнародній сфері здійснюється шляхом укладення відповідних договорів. Країни-учасниці таких договорів можуть використовувати методи прямої або не­прямої уніфікації. При прямій уніфікації у міжнародному договорі встановлюються правові норми, які можуть пря­мо, без додаткової конкретизації, застосовуватися у право­вих системах країн-учасниць договору, тобто досягається високий рівень одноманітності в правовому регулюванні певних відносин.

При непрямій уніфікації держави-учасниці міжнародно­го договору беруть на себе зобов'язання встановити у націо­нальному законодавстві правові норми, зміст яких визна­чено в договорі. Змішаним метод вважається тоді, коли міжнародним договором встановлюються певні норми, але учасникам договору надається право відступати від них в національному законодавстві.

Значною мірою сприяють уніфікації правових норм так звані модельні законодавчі акти. Модельні закони є реко­мендаційними актами з типовими нормами. Вони не обов'яз­кові для держав, а слугують нормативним орієнтиром для внутрішнього законодавства, тобто, втілюючи у своєму за­конодавстві норми типового (модельного) закону, кожна країна має змогу пристосовувати його положення до своїх потреб.

Модельні закони приймаються переважно у сфері мате­ріального права, але мають місце і в праві процесуальному.

Міжнародна уніфікація правових норм, що регулюють правовідносини з участю іноземних елементів, а також роз­робка проектів відповідних міжнародних угод ведуться, зок­рема, під егідою ООН. Провідна роль у забезпеченні цього процесу належить таким організаціям, як комісія ООН з прав міжнародної торгівлі (United National Commission On International Trade Law) — ЮНСІТРАЛ, що функціонує з 1968 року. Завданням цієї комісії є сприяння узгодженню і уніфікації правил міжнародної торгівлі.