Тема 15. Обставини, що виключають злочинність діяння

Поняття обставин, що виключають злочинність діяння. Види обставин, які передбачені новим Кримінальним кодексом України. Загальні ознаки обставин, що виключають злочинність діяння.

Поняття необхідної оборони відповідно до ч. 1 ст. 36 КК та її наукове визначення. Право на необхідну оборону як природне, невідчужуване, абсолютне право людини. Відповідність закріп­леного в ст. 36 КК права на необхідну оборону конституційному положенню про те, що кожен може захищати своє життя і здо­ров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань (ч. З ст. 27 Конституції України). Непов'язаність наявності права на необхідну оборону з наявністю для особи можливості зверну­тися по допомогу до інших осіб чи органів влади (ч. 2 ст. 36 КК).

Поняття та елементи підстави необхідної оборони. Ознаки не­обхідної оборони, визначені у ст. 36 КК, які характеризують: ме­ту оборони; спрямованість (об'єкт) заподіяння шкоди; характер дій того, хто захищається; своєчасність оборони; домірність обо­рони небезпечності посягання і обстановці захисту.

Перевищення меж (ексцес) необхідної оборони (ч. З ст. 36 КК). Види ексцесів оборони. Відповідальність за ексцес оборони.

Спеціальні види необхідної оборони: оборона особи, яка через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, не могла оцінити відповідність заподіяної нею шко­ди небезпечності посягання чи обстановці захисту (ч. 4 ст. 36 КК); оборона від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також від протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення (ч. 5 ст. 36 КК); уявна оборона (ст. 37 КК).

Поняття і ознаки уявної оборони. Вирішення питання про від­повідальність при уявній обороні.

Затримання особи, котра вчинила злочин, як обставина, що виключає злочинність діяння. Поняття правомірного затримання злочинця потерпілим або іншими особами (ч. 1 ст. 38 КК). Під­става затримання злочинця. Ознаки правомірності затримання злочинця: мета затримання; особа, яка підлягає затриманню; ха­рактер дій при затриманні; необхідність заподіяння шкоди; домі­рність шкоди, заподіяної злочинцю під час його затримання.

Перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця: поняття, ознаки та види. Відповідальність за перевищення захо­дів, необхідних для затримання злочинця (ч. 2 ст. 38 КК).

Поняття крайньої необхідності відповідно до ч. 1 ст. 39 КК та її наукове визначення. Поняття та елементи підстави крайньої необхідності. Ознаки діяння, що вчинюється у стані крайньої не­обхідності: мета крайньої необхідності; спрямованість (об'єкт) заподіяння шкоди; характер дій; своєчасність заподіяння шкоди; межі заподіяння шкоди. Перевищення меж (ексцес) крайньої не­обхідності (ч. 2 ст. 39 КК). Відповідальність за ексцес крайньої необхідності. Умови, за яких особа не підлягає кримінальній від­повідальності за перевищення меж крайньої необхідності (ч. З ст. 39 КК). Відмінність крайньої необхідності від необхідної оборони.

Фізичний або психічний примус. Непереборний фізичний при­мус як обставина, що виключає злочинність діяння (ч. 1 ст. 40 КК). Питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди у випадку переборного фізичного примусу або психічного примусу (ч. 2 ст. 40 КК).

Виконання законного наказу або розпорядження як обставина, що виключає злочинність діяння (ч. 1 ст. 41 КК). Критерії ви­знання наказу або розпорядження законними (ч. 2 ст. 41 КК).

Кримінально-правові наслідки невиконання чи виконання яв­но злочинного наказу або розпорядження (ч. З і 4 ст. 41 КК). Від­повідальність у випадку, коли особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати злочинного характеру наказу чи розпорядження (ч. 5 ст. 41 КК).

Виправданий ризик як обставина, що виключає злочинність Діяння. Підстави та ознаки виправданого ризику відповідно до ст. 42 КК. Умови невизнання ризику виправданим (ч. З ст. 42 КК). Відповідальність за ексцес ризикованого діяння. Виконання спеціального завдання з попередження чи розкрит­тя злочинної діяльності організованої групи чи злочинної органі­зації як обставина, що виключає злочинність діяння (ч. 1 ст. 43 КК). Підстава і ознаки правомірності заподіяння шкоди: поняття та види (ч. 2 ст. 43 КК). Відповідальність за перевищення меж за­подіяння шкоди відповідно до ч. З ст. 43 КК.