Питання. Звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років

Звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, передбачено ст. 83 КК.

Засуджених до обмеження волі або до позбавлення волі жінок, які стали вагітними або народили дітей під час відбування пока­рання, крім засуджених до позбавлення волі на строк більше п'яти років за умисні тяжкі та особливо тяжкі злочини, суд може звіль­нити від відбування покарання в межах строку, на який згідно з за­коном жінку може бути звільнено від роботи у зв'язку з вагітніс­тю, пологами і до досягнення дитиною трирічного віку.

Звільнення від відбування покарання застосовується до засу­дженої, яка має сім'ю або родичів, що дали згоду на спільне з нею проживання, або яка має можливість самостійно забезпечити належні умови для виховання дитини.

Контроль за поведінкою таких жінок здійснюється органом кримінально-виконавчої системи за місцем проживання.

Після досягнення дитиною трирічного віку або в разі її смерті суд залежно від поведінки засудженої може звільнити її від пока­рання або замінити його більш м'яким покаранням чи направити засуджену для відбування покарання, призначеного за вироком. У цьому разі суд може повністю або частково зарахувати у строк відбування покарання час, протягом якого засуджена не відбува­ла покарання.

Якщо засуджена, яка була звільнена від відбування покарання, відмовляється від дитини, передала її у дитячий будинок, зникла з місця проживання або ухиляється від виховання дитини, догля­ду за нею або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання ста­ти на шлях виправлення, суд може за поданням контролюючого органу направити засуджену для відбування покарання, призна­ченого за вироком.

Якщо в період звільнення від відбування покарання засуджена особа вчинила новий злочин, суд призначає їй покарання за пра­вилами, передбаченими у статтях 71 і 72 КК.