Тема 16. Звільнення від кримінальної відповідальності

Поняття звільнення від кримінальної відповідальності. Право­ві підстави та порядок такого звільнення згідно зі ст. 44 КК.

Види звільнення від кримінальної відповідальності: обов'яз­кове і необов'язкове (факультативне); безумовне і умовне; зале­жно від правової підстави.

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійо­вим каяттям. Поняття, умови, правові наслідки (ст. 45 КК).

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з прими­ренням винного з потерпілим. Умови такого звільнення (ст. 46 КК).

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з переда­чею особи на поруки. Умови та строки поручительства (ст. 47 КК).

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку зі змі­ною обстановки. Умови звільнення (ст. 48 КК).

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із за­кінченням строків давності, розміри цих строків, початковий мо­мент перебігу давності і кінцевий момент обчислення строків дав­ності (ч. 1 ст. 49 КК).

Зупинення перебігу давності. Момент відновлювання перебігу давності у цих випадках. Умови звільнення у цьому разі особи від кримінальної відповідальності (ч. 2 ст. 49 КК).

Умови і наслідки переривання давності (ч. З ст. 49 КК).

Питання про застосування давності до особи, що вчинила особ­ливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначе­но довічне позбавлення волі (ч. 4 ст. 49 КК), а також до особи, що вчинила злочин проти миру та безпеки людства (ч. 5 ст. 49 КК).