Питання. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання

До осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за злочин, вчинений у віці до вісімнадцяти років, може бути застосо­ване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання неза­лежно від тяжкості вчиненого злочину (ч. 1 ст. 107 КК).

Умовним звільнення є тому, що воно здійснюється за умови невчинення нового злочину в період, який відповідає невідбутій частині покарання.

Достроковим — тому що воно відбувається до повного закін­чення строку, призначеного судом.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання мо­же бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці та навчання довів своє виправлення.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання мо­же бути застосоване до засуджених за злочин, вчинений у віці до вісімнадцяти років, після фактичного відбуття:

1) не менше третини призначеного строку покарання у вигляді позбавлення волі за злочин невеликої або середньої тяжкості і за тяжкий злочин з необережності;

2) не менше половини строку покарання у вигляді позбавлен­ня волі, призначеного судом за умисний тяжкий злочин чи особ­ливо тяжкий злочин з необережності, а також якщо особа раніше відбувала покарання у вигляді позбавлення волі за умисний зло­чин і до погашення або зняття судимості знову вчинила у віці до вісімнадцяти років новий умисний злочин, за який вона засудже­на до позбавлення волі;

3) не менше двох третин строку покарання у вигляді позбав­лення волі, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також якщо особа раніше відбувала покарання у вигля­ді позбавлення волі і була умовно-достроково звільнена від від­бування покарання, але до закінчення невідбутої частини пока­рання та до досягнення вісімнадцятирічного віку знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі.

Виходячи з положень ст. 107 КК можна дійти висновку, що, незалежно від тяжкості вчиненого злочину неповнолітніми, на­явності у них рецидиву, кримінальний закон не робить обмежень щодо умовно-дострокового звільнення.

До неповнолітніх заміна невідбутої частини покарання більш м'яким покаранням не застосовується.

У разі вчинення особою, щодо якої застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, протягом не­відбутої частини покарання нового злочину суд призначає їй покарання за правилами, передбаченими у статтях 71 КК (при­значення покарання за сукупністю вироків) і 72 КК (правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'яз­нення).