Виховно-трудові колонії

• У виховно-трудових колоніях загального режиму відбува­ють покарання неповнолітні чоловічої статі, вперше засуджені до позбавлення волі, причому засуджених за злочини, що не є тяж­кими, тримають окремо від засуджених за тяжкі злочини, а також всіх засуджених неповнолітніх жіночої статі.

• У виховно-трудових колоніях посиленого режиму відбува­ють покарання неповнолітні чоловічої статі, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі, а також переведені з вихо­вно-трудових колоній загального режиму за злісне порушення вимог режиму.

З питання.Виконання покарання у вигляді громадських робіт

Покарання у вигляді громадських робіт відбувається за місцем проживання засудженого. Громадські роботи полягають у вико­нанні засудженим у вільний від основної роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають ор­гани місцевого самоврядування.

Виконання покарання у вигляді громадських робіт здійснюєть­ся на основі участі засуджених у суспільно корисній праці і конт­ролю за їхньою поведінкою відповідно до вимог ВТК України.

Контроль за виконанням покарання у вигляді громадських ро­біт покладається на кримінально-виконавчу інспекцію, а прове­дення індивідуально-профілактичної роботи за місцем прожи­вання засудженого — на органи внутрішніх справ.

Вироки суду приводяться до виконання не пізніше десятиден­ного строку з дня набрання вироком законної сили або звернення його до виконання.

Кримінально-виконавча інспекція веде облік засуджених, роз'яснює порядок і умови відбування покарання, погоджує з ор­ганами місцевого самоврядування перелік об'єктів, на яких засу­джені відбувають громадські роботи, здійснює контроль за доде­ржанням умов відбування покарання засудженими і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним ор­ганом за місцем відбування засудженим громадських робіт, веде сумарний облік відпрацьованого засудженим часу, застосовує за­ходи заохочення та стягнення до засуджених.

Засуджені до покарання у вигляді громадських робіт зо­бов'язані виконувати встановлений порядок та умови відбування покарання, сумлінно ставитися до праці, працювати на визначе­них для них об'єктах і відпрацьовувати встановлений судом строк громадських робіт, з'являтися за викликом до кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти інспекцію про зміну місця проживання, періодично з'являтися на реєстрацію до криміналь­но-виконавчої інспекції.

Надання засудженому щорічної чергової відпустки за основ­ним місцем роботи не призупиняє виконання покарання у вигляді громадських робіт.

Стосовно особи, яка після винесення вироку визнана інвалі­дом І або II групи або досягла пенсійного віку, а також вагітної жінки кримінально-виконавча інспекція направляє до суду по­дання про звільнення її від подальшого відбування покарання.

Засудженому забороняється без дозволу кримінально-вико­навчої інспекції виїжджати за межі України.

Строк покарання у вигляді громадських робіт обчислюється в годинах, протягом яких засуджений працював за визначеним мі­сцем роботи. Громадські роботи виконуються не більш як чотири години на день, а неповнолітніми — дві години на день.

За порушення порядку та умов відбування покарання у вигля­ді громадських робіт, а також порушення громадського порядку, за яке засудженого було притягнуто до адміністративної відпові­дальності, до засудженого може бути застосоване стягнення у ви­гляді письмового попередження про притягнення до криміналь­ної відповідальності.

Стосовно осіб, які ухиляються від відбування покарання у ви­гляді громадських робіт, кримінально-виконавча інспекція на­правляє матеріали прокурору для вирішення питання про притяг­нення до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 389 КК України.

Ухиленням від відбування покарання у вигляді громадських робіт є:

* невиконання встановлених обов'язків, порушення порядку та умов відбування покарання, а також притягнення до адмініст­ративної відповідальності за правопорушення, які були вчинені після письмового попередження;

• більше двох разів протягом місяця невихід на громадські роботи без поважних причин, а також допущення більше двох порушень трудової дисципліни протягом місяця, поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння.

Засуджений до громадських робіт, якого оголошено в розшук у зв'язку з ухиленням від покарання, може бути затриманий ор­ганом внутрішніх справ за постановою суду на строк до ЗО діб.