Тема 19. Загальні положення призначення покарання

Поняття законної підстави для призначення покарання. Прин­ципи призначення покарання: законність покарання; визначеність покарання в судовому вироку; обґрунтованість і обов'язковість його мотивування у вироку; гуманність покарання; індивідуалі­зація покарання.

Загальні засади призначення покарання. Критерії загальних засад призначення покарання відповідно до ст. 65 КК: 1) у межах, установлених у санкції статті Особливої частини КК, що перед­бачає відповідальність за вчинений злочин; 2) відповідно до по­ложень Загальної частини КК; 3) враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'як­шують чи обтяжують покарання; 4) враховуючи необхідність і достатність покарання для виправлення особи та попередження нових злочинів.

Загальна характеристика та значення для призначення пока­рання обставин, які пом'якшують (ст. 66 КК) чи обтяжують (ст. 67 КК) покарання, їх види та характеристика. Межі враху­вання судом при призначенні покарання обставин, які пом'як­шують чи обтяжують покарання.

Призначення покарання за незакінчений злочин (ч. 1 ст. 68 КК). Урахування ступеня тяжкості вчиненого діяння, ступеня здійс­нення злочинного наміру та причин, внаслідок яких злочин не було доведено до кінця.

Призначення покарання за злочин, учинений у співучасті (ч. 2 ст. 68 КК). Урахування характеру та ступеня участі кожного співучасника у вчиненні злочину.

Призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено зако­ном (ст. 69 КК). Підстави та порядок призначення судом більш м'якого покарання, ніж передбачено законом. Призначення пока­рання нижче від найнижчої межі, передбаченої законом за даний злочин. Перехід до іншого, більш м'якого виду основного пока­рання. Особливості застосування норм про призначення більш м'якого покарання.