Питання. Кваліфікація злочинів

Кваліфікація злочину — це точне встановлення відповідності вчиненого винним суспільно небезпечного діяння складові конк­ретного злочину, закріпленого в кримінальному законі.

Через кваліфікацію дається правильна юридична й соціально-політична характеристика вчиненого суспільно небезпечного ді­яння. Необхідною умовою правильної кваліфікації є точне і до­стовірне встановлення усіх фактичних обставин вчиненого суспі­льно небезпечного діяння.

Залежно від того, хто здійснює кваліфікацію, розрізняють офі­ційну й неофіційну кваліфікацію.

Офіційна (легальна) кваліфікація— це кваліфікація, що здійснюється у кримінальних справах уповноваженими на те державою особами. Результати такої кваліфікації закріплюються в процесуальних документах (постановах, ухвалах, вироках) і мають обов'язковий характер.

Неофіційна кваліфікація — це відповідна правова оцінка, що дається науковцями у наукових статтях, монографіях, навчальних посібниках тощо. Така кваліфікація не має обов'язкового харак­теру, відображає лише позицію автора, але може враховуватись суб'єктами офіційної кваліфікації.

У правозастосовчій діяльності правильна кваліфікація висту­пає необхідною умовою дотримання законності, забезпечення конституційних прав і свобод людини і громадянина, законних інтересів юридичних осіб, відправлення справедливого правосу­ддя у кримінальних справах.

ПЛАН СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

1. Поняття та значення складу злочину.

2. Елементи й ознаки складу злочину.

3. Види складу злочину.

4. Кваліфікація злочинів.