Тема 4. Межі чинності кримінальних законів

Чинність законів про кримінальну відповідальність у часі (ч. 2 ст. 4 КК). Вступ закону про кримінальну відповідальність у силу. Обов'язковість оприлюднення закону про кримінальну відповідальність як необхідна умова його застосування. Питання про час набрання законом чинності (ч. 1 ст. 4 КК).

Поняття часу вчинення злочину (ч. З ст. 4 КК). Обставини, внаслідок яких закон втрачає силу.

Зворотна сила закону про кримінальну відповідальність (ст. 5 КК). Поняття та види більш м'якого та більш суворого закону про кримінальну відповідальність. Межі зворотної сили закону про кримінальну відповідальність. Питання про зворотну силу так званого проміжного закону.

Принципи чинності закону про кримінальну відповідальність у просторі, що закріплені у Кримінальному кодексі України: те­риторіальний, громадянства й універсальний.

Зміст територіального принципу чинності закону про кримі­нальну відповідальність (ст. 6 КК). Поняття території України. Поняття місця вчинення злочину.

Вирішення питання про кримінальну відповідальність за вчи­нення злочину на території України щодо осіб, які за чинним за­конодавством і міжнародними угодами не підсудні в криміналь­них справах судам України (ч. 4 ст. 6 КК).

Зміст принципу громадянства. Вирішення питання про відповіда­льність громадян України та осіб без громадянства, які постійно про­живають в Україні, котрі вчинили злочин за її межами (ст. 7 КК).

Зміст універсального принципу дії закону про кримінальну відповідальність. Особливості відповідальності іноземних грома­дян і осіб без громадянства, які не проживають постійно в Украї­ні, котрі вчинили злочин за її межами (ст. 8 КК).

Правові наслідки засудження особи за межами України (ст. 9 КК).

Видача особи, яка обвинувачується у вчиненні злочину, та особи, засудженої за вчинення злочину (ст. 10 КК).