З питання. Суспільно небезпечні наслідки злочинного ді­яння

Злочинні наслідки — це визначена кримінально-правовою но­рмою матеріальна чи нематеріальна шкода, заподіяна злочинни­ми діяннями об'єкту, який охороняється кримінальним законом.

Шкода може бути:

а) фізичною(наприклад, у разі вбивства (статті 115—119 КК));

б) майновою(наприклад, у разі грабежу (ст. 186 КК), умисного знищення або пошкодження майна (ст. 194 КК));

в) моральною(наприклад, у разі незаконного позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК));

г) політичною(наприклад, у разі посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 112 КК)).

Залежно від наявності чи відсутності злочинних наслідків злочини поділяються на:

• злочини з матеріальним складом;

• злочини з формальним складом.

У злочинах із матеріальним складом суспільно небезпечні наслідки передбачені як обов'язкова ознака об'єктивної сторони складу злочину. Злочини з матеріальним складом вважаються за­кінченими з моменту настання суспільно небезпечного наслідку, передбаченого в диспозиції статті Особливої частини КК як обо­в'язкової ознаки конкретного злочину. Коли передбачений у законі наслідок не настав, злочин вважається незакінченим. Напри­клад, смерть людини в результаті вбивства (ст. 115 КК).

Злочини з формальним складом — це злочини, для визнання яких закінченими достатньо самого факту скоєння суспільно не­безпечного діяння. У таких злочинах наслідки не включені в об'єктивну-сторону і на кваліфікацію діяння не впливають. Зло­чини з формальним складом фактично можуть заподіювати сус­пільно небезпечні наслідки, але, як правило, нематеріальні. Вони є факультативними. Наприклад, державна зрада (ст. 111 КК), підміна чужої дитини (ст. 148 КК), порушення таємниці голосу­вання (ст. 159 КК), підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів (ст. 358 КК), давання хабара (ст. 369 КК), самовільне залишення військо­вої частини або місця служби (ст. 407 КК).