Навчальні завдання

1. Назвіть статті КК України, в яких ознаками об'єктивної сторони злочину зазначені місце, час, спосіб, обстановка вчинення злочину.

2. В яких статтях КК України зазначено певний спосіб вчинення злочину як ознаку його об'єктивної сторони?

3. Назвіть по чотири статті КК України, в яких передбачений мате­ріальний і формальний склад злочину.

4. Громадянин Куліш, який кермував трактором, закладав силос в яму. У кінці зміни він утомився, проявив необачність і наїхав на грома­дянку Двірник, яка відчіпляла трос від трактора. Від заподіяних тілес­них ушкоджень вона померла.

Об'єктивна сторона якого складу злочину міститься в діях Куліша? Матеріальний чи формальний цей склад злочину?

5. Визначте момент закінчення таких злочинів: грабіж, розбій, полювання, зґвалтування, самоуправство, хуліганство.

Які з цих злочинів за своїм складом матеріальні, а які — формальні?

6. Громадянин Пуртов приставив ніж до шиї громадянки Мірошник і почав вимагати у неї гроші. Громадянка Рябова, яка була свідком нападу, закричала. Пуртов злякався й утік. Після затримання він був притягнений до кримінальної відповідальності.

Матеріальний чи формальний склад цього злочину? Визначте мо­мент закінчення цього злочину.

7. Уночі громадянин Тузов повертався додому. На проїжджій частині дороги він побачив п'яного громадянина Борисюка, який лежав, але намагався встати. Тузов поставив його на ноги для того, аби той пішов додому. Коли він відійшов від нього, Борисюк зробив декілька кроків до тротуару, потім раптово повернувся до дороги і потрапив під колеса автомобіля. Від заподіяних тілесних ушкоджень він помер.

Чи створив Тузов умови для наслідків, які настали? Чи є причинний зв'язок між його діями і смертю Борисюка?

8. У міському тирі проводились чергові заняття з молоддю. Відповідальним за організацію і проведення стрільб був призначений тренер Ложкін.

Після занять він не організував збирання гільз і перевірку набоїв, не ог­лянув гвинтівки і доручив учасникам заняття Лосеву і Федоренкові перенес­ти їх до кімнати. Федоренко вважав, що гвинтівка розряджена і, жартуючи, навів її на Лосева й натиснув на спуск. Пролунав постріл. Лосев був убитий.

Дайте характеристику об'єктивної сторони скоєного злочину. Чи зна­ходяться тяжкі наслідки в причинному зв'язку з бездіяльністю Ложкіна?

9. Громадянин Корзун, перебуваючи в лікарні, зайшов до відчиненого кабінету головного лікаря Петренка і викрав його особисті речі. Вироком районного суду дії Корзуна були кваліфіковані як крадіжка особистого майна, вчинена з проникненням у житло.

Чи правильно визначено спосіб вчинення злочину?

10. Назвіть статті КК, ознаками об'єктивної сторони складу злочину яких є місце, час або обставини скоєння злочину.

11. Громадянин Накипілов побачив у своєму саду громадянина Бай­ду, який намагався викрасти велосипед. З метою затримання злодія він вистрілив у нього з мисливської рушниці, але не влучив. Намагаючись утекти, Байда на велосипеді виїхав на проїжджу частину дороги і тут був збитий автомашиною. Від тілесних ушкоджень він помер.

Чи знаходяться тяжкі наслідки в причинному зв'язку з діями Наки-пілова?