Питання. Обмежена осудність

Обмежено осудною визнається особа, яка під час учинення злочину, через наявний у неї психічний розлад, не була здатна повною мірою усвідомлювати свої дії (бездіяльність) та (або) ке­рувати ними (ч. 1 ст. 20 КК).

Обмежено осудні особи підлягають кримінальній відповідаль­ності, але визнання особи обмежено осудною враховується судом при призначенні покарання і може бути підставою для застосу­вання примусових заходів медичного характеру (ст. 20 КК). Дане положення не стосується осіб, які вчинили злочин в стані осуд­ності, але в ході розслідування кримінальної справи набули ознак обмежено осудної особи (ст. 93 КК).

Виходячи з положень закону можна зробити такі висновки:

1) обмежена осудність пов'язана з наявністю в особи, що вчи­нила суспільно небезпечне діяння, певного психічного розладу;

2) внаслідок цього психічного стану дана особа не повною мі­рою може усвідомлювати своє діяння або керувати ним;

3) обмежена осудність не виключає кримінальної відповідаль­ності за вчинене діяння.

Поняття обмеженої осудності визначається за допомогою двох критеріїв: медичного та юридичного.

Медичним критеріємє психічний розлад. На жаль, у законі не конкретизовані хоча б загальні ознаки медичного критерію. Тому розкривати зміст цього критерію можна по-різному. До медичного критерію треба відносити хронічні або тимчасові хворобливі роз­лади психічної діяльності непсихотичного рівня (так звані межові психічні розлади, або психічні аномалії), суттєвою ознакою яких є кількісне обмеження здатності усвідомлювати свої дії та (або) ке­рувати ними за якісного збереження критичної функції свідомості (наприклад, епілепсія, олігофренія, психопатія, неврози).

Юридичний критерійвиражається в нездатності особи по­вною мірою усвідомлювати свої дії (бездіяльність) та (або) керу­вати ними. Він може виражатися двома ознаками:

1) інтелектуальною — особа нездатна повною мірою усвідо­млювати свої дії (нездатна у повному обсязі розуміти фактичну сторону та суспільну небезпечність своєї поведінки);

2) вольовою — особа нездатна повною мірою керувати своїми діями.