Навчальні завдання

1. Громадянин Кондратюк висловив дільничному інспекторові по­грозу «переламати його дітям ноги», якщо той буде продовжувати сис­тематично перевіряти виконання установлених над ним обмежень ад­міністративного нагляду.

Визначте ознаки інтелектуального і вольового моментів умислу, якими характеризується вина Кондратюка.

2 Громадянин Кравцов домовився зі своїм братом Степаном, який пооживав в одній із зарубіжних країн, про систематичний обмін това­рами шляхом пересилання їх у спеціально обладнаному тайнику вагона. Для обладнання тайника і закладання в нього товару він залучив грома­дянина Паська, який регулярно здійснював технічний огляд ходової ча­стини залізничного потягу перед його відправленням зі станції.

Визначте вид умислу. Назвіть ознаки інтелектуального і вольового моментів, якими характеризується вина братів Кравцових і Паська.

3. Колона автобусів повільно рухалася вулицею міста. Водій одного з автобусів громадянин Попович відкрив книгу, почав її читати і не помітив різкої зупинки транспортного засобу, який їхав попереду. Внаслідок наїзду одному із пасажирів були спричинені середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Визначте форму і вид вини. Назвіть ознаки інтелектуального і во­льового моментів, якими характеризується вина Поповича.

4. Громадянин Слєпцов на прохання невстановлених осіб продав їм наркотичні засоби. На момент припинення злочину він одержав гроші від власників наркотичних засобів за свою «роботу».

Охарактеризуйте суб'єктивну сторону вчиненого Слєпцовим злочину.

5. Керівник підприємства громадянин Барсук оформив на роботу як кресляра з виготовлення креслень на дому студента, який ніякої роботи не виконував, а приходив на підприємство тільки для одержання заробітної плати. Отримані гроші він передавав Барсуку, а той за це частував його в кафе.

Визначте форму і вид вини Барсука.

6. Шофер Маточкін зняв з автомобіля, що знаходився на ремонті, номерні знаки і встановив їх на закріплену за ним автомашину. Потім поїхав у річковий порт і за допомогою підробленого шляхового листка одержав там контейнер з імпортним взуттям. Викрадене він сховав у себе на дачі, а контейнер спалив.

Визначте ознаки інтелектуального і вольового моментів вини гро­мадянина Маточкіна. Яким видом умислу характеризується його вина?

7. Приймальник будинку побуту громадянин Кочкін неодноразово завищував ціни за ремонт побутових приладів. На допиті він заявив, що робив це для виконання плану майстрами, праця яких оплачувалась відрядно, а сам він від цього ніякої користі не отримував.

Визначте ознаки суб'єктивної сторони складу вчиненого Кочкіним злочину.

8. Громадянин Раков, відчуваючи злість на громадянина Торжкова, підмовив громадянина Лосева вистрелити в Торжкова з рушниці, переконуючи Лосева, що рушниця заряджена тільки порохом і постріл лише налякає Торжкова. Лосев вистрелив, але рушниця виявилась зарядженою картеччю і Торжков був убитий.

Визначте ознаки інтелектуального і вольового моментів психічного ставлення Ракова і Лосева до вчиненого. Чи можливо визнати заподіян­ня смерті невинною?

9. Троє громадян у нетверезому стані вчинили хуліганські дії в кіно театрі. Вони викрикували на адресу акторів слова нецензурної лайки, вихоплювали в громадян шапки, сумки та інші предмети і розкидували;: їх по залу, затіяли бійку. Демонстрація кінокартини була припинена і в ,; залі увімкнули світло. Громадянин Пузирін, один з хуліганів, аби уник нути затримання, вдарив ножем у живіт працівника міліції, який при-йшов для припинення хуліганства. Не дивлячись на вжиті заходи для . надання медичної допомоги, врятувати життя пораненого не вдалося.

На допиті Пузирін заявив, що він не хотів позбавити життя праців­ника міліції і вдарив його тільки з метою, аби той відпустив його.

Визначте психічне ставлення злочинців до вчиненого, у тому числі і Пузиріна до смерті працівника міліції.

Чи зміниться форма і вид вини Пузиріна, якщо він байдуже ставився до наслідків, що настали; якщо він передбачав не тільки можливість спричинення тілесного ушкодження будь-якої тяжкості, а й можливість смерті; якщо він передбачив неминучість смерті працівника міліції?

10. На кондитерську фабрику завезли два вагони цукру-сирцю. Стоя­ла суха сонячна погода, і головний інженер наказав вивантажити товар на заасфальтований майданчик під відкритим небом. Будь-яких вказівок накрити цукор він не давав. Через два дні почалися заливні дощі і багато цукру разом з водою стекло в каналізацію. Фабриці були завдані збитки. Визначте психічне ставлення головного інженера до скоєного. 11. Громадяни Жучкін і Авдієнко, повертаючись із сусіднього села додому в кузові вантажного автомобіля, посварилися. Жучкін декілька разів ударив Авдієнка по обличчю. Останній відповів йому тим же і, бажаючи припинити бійку, на ходу виштовхнув Жучкіна через борт машини. Жучкін упав на дорогу, ударився головою об асфальт. Унаслі­док пролому черепа через декілька годин він помер. Визначте психічне ставлення до вчиненого Авдієнка. 12. Громадянин Свиридов у робочу годину прийшов у цех до своєї нареченої громадянки Кудряшової. Вона в цей час була на містку, змо­нтованому навколо ємкості з киплячою смолою. Він вирішив жартома налякати її. З цією метою він непомітно підійшов до драбини, піднявся по ній, обхопив дівчину за талію і нахилив її над ємкістю. У цей момент під ногою в нього виявився якийсь круглий предмет, Свиридов неспо­дівано підсковзнувся і випустив Кудряшову. Дівчина впала в ємкість. Врятувати її не вдалося.

Слідством установлено, що причин для сварки у Свиридова і Куд­ряшової не було, вони кохали одне одного і подали заяву в ЗАГС для реєстрації шлюбу. Смерть Кудряшової дуже вразила Свиридова.

Чи винен Свиридов у тому, що трапилось? Якщо так, то яка форма і вид вини? Якщо ні, то за якими підставами?

13. На комбінаті вогнетривких виробів під час випалення каоліну в печі часто ставалось спікання його в глиби, які утворювали затор у тіч­ці, що вела в холодильну камеру. Для усунення затора робітники, ризи­куючи бути обпаленими, заходили в холодильник. Начальник цеху знав про небезпечні умови праці в цеху, знав і про те, що під час виконання цієї роботи декілька робітників уже отримали опіки, але інструкцію по безпечному усуненню заторів у печі не розробив, не вжив заходи і для виготовлення та встановлення ґрат на технологічному отворі холоди­льної камери.

Під час видалення чергового затору два робітники взяли з собою за­лізну піку в холодильну камеру. У цей момент каолінова глиба прова­лилася із тічки в холодильник. Повітрям високої температури і розпе­ченим каоліновим пилом робітників обпекло. Від отриманих термічних опіків другого ступеня вони померли.

Чи винний в тому, що сталося, начальник цеху? Якщо так, то яка форма і вид вини? Якщо ні, то за якими підставами?

14.Громадяни Свинкін і Козлов розпивали спиртні напої на квартирі останнього. Почувши дзвінок і боячись дорікань з боку дружини, Козлов схопив пляшку із залишками горілки і підійшов до вікна. «Не кидай! Там же люди!» — крикнув Свинкін. «Ну й хай»,— відповів Козлов і шпурнув пляшку у вікно, яка впала на голову школяреві Василенку і спричинила йому середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Варіант 1. «Зараз ніч»,— відповів Козлов, показуючи на темний отвір вікна, і кинув пляшку вниз, спричинивши середньої тяжкості ті­лесні ушкодження водію таксі, який повертався додому після роботи.

Варіант 2. Козлов сховав пляшку на підвіконні і пішов відчиняти двері дружині. Від протягу вікно зачинилося і зіштовхнуло пляшку вниз. Громадянинові, який ішов під вікнами, були спричинені тілесні ушкодження.

Визначте психічне ставлення Козлова до того, що сталося.

15.Громадянин Жаров їхав на автомобілі по міській вулиці зі швидкістю 90 км/год замість дозволених 40 км/год. Біля середньої школи на проїжджу частину зненацька б вибігли декілька першокласників. Жаров натиснув на гальма, але попередити наїзд не вдалося. Один школяр був збитий та смертельно травмований. Автотехнічна експертиза встановила, що гальма в автомашині були справні, і якби водій їхав з дозволеною швидкістю, нещасний випадок удалося б попередити.

Визначте форму і вид вини Жарова. Якщо він невинний, то за якими підставами?

16.Група молоді, у тому числі громадянин Івашкін та студентка Зиміна, виїхали на відпочинок. Компанія розташувалась у лісі. Івашкін та громадянка Зиміна пішли в глибину лісу, де той став умовляти Зиміну вступити з ним у статевий зв'язок, але та категорично відмовилась. Тоді Івашкін, бажаючи налякати Зиміну, спрямував на неї саморобний пістолет. Зиміна розсміялась, і порадила Івашкіну припинити пустощі та йти назад до друзів. Івашкін, прицілюючись мимо Зиміної, зробив постріл з відстані п'яти метрів так, за його словами, щоб вона почула посвист кулі. Проте куля влучила в плече Зиміній і спричинила їй тяжке тілесне ушкодження.

В якій формі виражена вина Івашкіна відносно поранення Зиміної?

17. Бригадир комплексної бригади будівельного управління дав вка зівку робітникам Пискарьову і Гордієнку глушити рибу в річці за допо могою електроструму і видав їм для цього моток електродроту. Під часцих незаконних дій електрострумом був смертельно травмований гро мадянин Лосев, який приєднався до браконьєрів біля річки.

Суд визнав бригадира винним у необережному вбивстві Лосева, по силаючись на те, що, даючи вказівку підлеглим глушити рибу в річці задопомогою електроструму, він повинен був і міг передбачити можли-вість ураження людей струмом.

Чи правильно визначив суд психічне ставлення бригадира до смертіЛосева?

18. На посаду бригадира комплексної бригади був призначений! громадянин Кравець. У перший же день роботи бригадиром він дав на-ряд двом підліткам Василю та Михайлу на скиртування соломи. В їх обов'язки входило причіпляти та відчіпляти від тракторів волокуші, на яких підтягувалась солома до скирти. Під вечір соломи навезли так ба­гато, що трактористи не бачили один одного і почали рух за інтуїцією. В один із моментів, коли Василь перечепив трос від волокуші до трак­тора, а Михайло не зміг це зробити, перший трактор почав рухатись, потягнув за собою другий і той гусеницею переїхав праву ногу Михай­ла, спричинивши йому тяжке тілесне ушкодження.

Слідством установлено, що Кравець, який був відповідальним за додержання правил охорони праці, не знав, що на роботу з джерелами підвищеної небезпеки не можна залучати підлітків, що трактористів треба було забезпечити радіо- або світловою сигналізацією, котра до­зволяла б їм починати одночасний рух. На курси по вивченню правил техніки безпеки його обіцяли направити лише по закінченні жнив.

Чи винний Кравець у порушенні правил охорони праці? Якщо так, то визначте форму і вид вини. Якщо ні, то за якими підставами?

19. Продавець Курочкін, перебуваючи в стані сп'яніння, переплутав цінники під час продажу ковбаси: на товар першого сорту він поставив цінник другого сорту, а на товар другого сорту—цінник першого.

Який вид помилки є в цьому випадку? Як ця помилка впливає на вину і відповідальність громадянина Курочкіна?

20. Громадянка Крикова виправила у своєму паспорті рік народжен­ня, внаслідок чого «стала на п'ять років молодшою». Побоюючись бути притягнутою до кримінальної відповідальності, вона заявила про під­робку документа в паспортний відділ і пояснила, що зробила це з ме­тою вийти заміж за молодшого від себе чоловіка.

Визначте суб'єктивні особливості психічного ставлення Крикової до вчиненого. Як називається така специфічна форма психічного ставлен­ня суб'єкта до вчиненого ним діяння?

21. Лікар-гінеколог Чак постійно провадила аборти в себе вдома. Як правило, яких-небудь досліджень для з'ясування можливих протипока­зань для вигнання плоду у своїх пацієнток вона не робила. Внаслідок цього в однієї з них після аборта почалась сильна кровотеча, яку Чак зупинити не змогла. Побоюючись викриття, Чак не викликала «швидку допомогу», і пацієнтка померла.

Визначте форму вини Чак відносно провадження абортів і настання смерті однієї з пацієнток.

22. Громадянці Орленко стало відомо, що її сусідка збирається ку­пити кольоровий телевізор. Увечері вона проникла в її кімнату і викра­ла приготовлені для цього гроші. Як з'ясувалося, вони належали не су­сідці, а профспілці, та не встигла їх здати і змушена була взяти додому. На слідстві Орленко стверджувала, що не брала б гроші, якби знала, що вони не належать особисто сусідці.

Чи впливає помилка на кримінальну відповідальність Орленко?