Питання. Поняття й види стадій вчинення умисного злочину

Студентам необхідно зрозуміти, що винна особа, яка має намір вчинити злочин, в одних випадках зразу його скоює, в інших — попередньо готується до його вчинення, або ж розпочинає вчиня­ти злочин. Але не у всіх випадках особі вдається закінчити зло­чин з обставин, що не залежать від її волі. Отже, процес вчинення злочину має певні етапи (стадії).

Стадії вчинення злочину — це певні етапи його здійснення, котрі істотно різняться за ступенем реалізації умислу, тобто ха­рактером діяння і моментом його припинення.

Закінченим злочином визнається діяння, яке містить всі озна-ки складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особли вої частини КК (ч. 1 ст. 13 КК). Відповідно до ч. 2 ст. 13 КК не закінченим злочином є готування до злочину та замах на злочин,

Таким чином, закон (ст. 13 КК) розрізняє три стадії вчинення злочину:

1) готування до злочину;

2) замах на злочин;

3) закінчений злочин.

Готування до злочину та замах на злочин можливі тільки завчинення умисного злочину (крім злочинів, учинених в стані фі­зіологічного афекту, а також у разі перевищення меж необхідної оборони або перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця). Така діяльність виражається в усвідомлених діях, на­правлених на заподіяння шкоди суспільним відносинам, що охо­роняються законом про кримінальну відповідальність. За вчи­нення необережного злочину особа не передбачає можливості настання суспільно небезпечного наслідку або ж легковажно роз­раховує на його відвернення.

2 питання. Закінчений та незакінчений злочин Закінченим злочиномвизнається діяння, яке містить усі ознаки складу злочину, передбаченого відповідною статтею Осо­бливої частини КК (ч. 1 ст. 13 КК).

Залежно від особливостей законодавчої конструкції складу злочину момент закінчення злочинів є різним. Розрізняють зло­чини:

• з матеріальним складом;

• з формальним складом;

• з усіченим складом. Злочини з матеріальним складом вважаються закінченими з

моменту настання суспільно небезпечного наслідку, який перед­бачено в диспозиції статті Особливої частини КК у якості обов'язкової ознаки конкретного злочину. Якщо передбачений у законі наслідок не настав, злочин вважається незакінченим (на­приклад, смерть людини при вбивстві (ст. 115 КК)).

Готування до злочину й замах на злочин можливі в усіх умис­них злочинах із матеріальним складом, окрім злочинів, що вчи­нюються в стані афекту. Якщо в злочинах з матеріальним скла­дом не настали зазначені в диспозиції статті КК суспільно небезпечні наслідки, то в даному випадку мова йде про незакін­чений злочин (готування до злочину або замах на злочин).

Злочини з формальним складом— це злочини, для визнання яких закінченими достатньо самого факту скоєння суспільно не­безпечного діяння. У таких злочинах наслідки не включені в об'єктивну сторону і на кваліфікацію діяння не впливають. На­приклад, державна зрада (ст. 111 КК), підміна чужої дитини (ст. 148 КК), порушення таємниці голосування (ст. 159 КК), під­роблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, вико­ристання підроблених документів (ст. 358 КК), давання хабара (ст. 369 КК), самовільне залишення військової частини або місця служби (ст. 407 КК).

Злочини з усіченим складомє різновидом злочинів із форма­льним складом. їх особливість в тому, що момент закінчення злочину переноситься на стадію готування або на стадію замаху. Наприклад, бандитизм (ст. 257 КК) є закінченим з моменту орга­нізації озброєної банди; посягання на життя державного чи гро­мадського діяча (ст. 112 КК), розбій (ст. 187 КК) — з моменту нападу з метою заволодіння чужим майном.

Незакінченим є такий злочин, за якого не настали бажані для суб'єкта злочину суспільно небезпечні наслідки, або ним (суб'єк­том) вчинені не всі дії, які створюють об'єктивну сторону конк­ретного злочину. Є два види незакінченого злочину:

1) перерваний з причин, що не залежали від волі винного — це готування до злочину та замах на злочин (ч. 2 ст. 13 КК),

2) перерваний з причин, що залежали від волі винного — це добровільна відмова від доведення злочину до кінця або доброві­льна відмова при незакінченому злочині (ст. 17 КК).

Незакінчений злочин може бути вчинений шляхом як активної поведінки — дії, так і пасивної — бездіяльності.

З питання.Готування до злочину

Студенти повинні з'ясувати для себе, що готуванням до злочину є підшукування або пристосування засобів і знарядь, підшукування співучасників або змова на вчинення злочину, а також інше умисне створення умов для вчинення злочину (ч. 1 ст. 14 КК).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 КК готування до злочину полягає у:

1) підшукуванні засобів чи знарядь вчинення злочину;

2) пристосуванні засобів чи знарядь вчинення злочину;

3) підшукуванні співучасників;

4) змові на вчинення злочину;

5) усуненні перешкод;

6) іншому умисному створенні умов для вчинення злочину.

Засобамивчинення злочину є предмети матеріального світу котрі полегшують чи прискорюють вчинення злочину або є необ-хідними для його вчинення. Наприклад, підроблені документи — для вчинення шахрайства (ст. 190 КК), наркотичні засоби — дляприведення потерпілої особи в безпорадний стан із метою зґвал­тування (ст. 152 КК).