Навчальні завдання

1. Асистент аптеки Соколова помилково відпустила медсестрі Антоненко замість ліків, які вказані в рецепті, екстракт белладонн в кількості 18 г. Лікар терапевтичного відділення Огнева, не перевіривши ліки, відпущені аптекою, видала їх хворим по 5 г кожному. Троє з них отруїлися. Внаслідок вжитих заходів їх життя було врятоване.

Чи є громадянки Соколова, Антоненко і Огнева співучасниками злочину?

У чому полягає суб'єктивний зв'язок між співучасниками?

2. Начальник підготовчого цеху виписав фактуру на вивіз з території фабрики на адресу її філії 23 копи фланелі. Одночасно він виписав одну перепустку на дві автомашини, у тому числі й на ту, в якій була вкрадена тканина.

Сторож фабрики, не перевіривши вантаж, дозволив обом автомаши­нам виїхати з території фабрики.

Чи можна визнати сторожа співучасником викрадення державного майна?

3. Громадяни Гуляєв, Зайцев і Сидоренко, перебуваючи у стані сп'яніння, зустріли на центральній вулиці міста громадян Волкова і Користильова та вчинили сварку. Працівник міліції припинив пору­шення громадського порядку. Через декілька годин дебошири знову зустріли Волкова і Користильова і почали їх ображати словами нецен­зурної лайки, затіяли бійку, під час якої Сидоренко вихопив з кишені ніж і декілька разів ударив Волкова в груди та живіт. Потерпілий по­мер на місці події.

Вироком суду Сидоренко був визнаний виконавцем убивства, а Зайцев і Гуляєв були визнані винними в сприянні Сидоренку в цьому злочині.

Чи можна визнати Гуляєва і Зайцева співучасниками вбивства?

4. Працівник морської гавані громадянин Щеглов на території вантажного пірсу помітив пошкоджений контейнер. Через пролом у ньому він витягнув три пари взуття і забрав їх. Пізніше цей контейнер поміти-

ли вантажники Дубін, Яценко і Усов. Вони також взяли собі по декіль­ка пар взуття. Усього було викрадено товарів на суму, яка перевищува­ла більш як у триста разів неоподатковуваний мінімум доходів гро­мадян, установлений на момент учинення злочину.

Чи можна визнати вказаних осіб співучасниками крадіжки?

5. Громадяни Саленко, Стукалець і Гавриленко піднялись на п'ятий поверх дев'ятиповерхового будинку. Саленко залишився в ліфті для того, щоб тим ніхто не зміг скористатися, а Стукалець і Гавриленко, під виглядом працівників телеательє, проникли в квартиру громадянина Гаккеля. Там Стукалець приставив до шиї господаря квартири ніж і зажадав видачі йому грошей та інших коштовностей, а Гавриленко в цей час складав у сумку вироби з кришталю та інші цінні речі.

Яка форма співучасті мала тут місце?

6. Громадянин Клопер схилив громадянина Іванченка вчинити крадіжку речей з квартири громадянина Японського. Наступного дня Клопер показав Іванченку, де знаходиться квартира, накреслив її план, повідомив про наявність у ній речей, які цікавлять його, про час, коли Японський буде вдома один, і про те, як проникнути в квартиру за допомогою громадянки Євсеєнко. Клопер порадив Іванченку взяти з собою ніж або викрутку, щоб відкрити замок, якщо господарів не буде вдома.

Біля 22-ї години Євсеєнко, під виглядом працівника ЖЕКу, попро­хала відчинити їй двері та разом з Іванченком увійшла в квартиру. Там Іванченко, погрожуючи Японському ножем, відібрав у нього 10 старо­винних золотих монет і 9 ікон.

Визначте форму співучасті, види співучасників.

7. Громадянин Солдатенко часто пиячив, бив дружину, а потім вирішив її вбити. Щоб виконати свій намір, він вступив у злочинний зговір із раніше судимими Часовікіним, Ларіним і Чертенком, які за гроші дали згоду вчинити на дружину Солдатенка напад і вбити її. Солдатенко докладно виклав учасникам нападу план вчинення злочину, порадив узяти в потерпілої золотий годинник, гроші, показав стежку, якою йтиме з нею, де треба вчинити напад, хто повинен наносити удари.

Визначте форми співучасті, види співучасників.

8. Громадянин Зінченко організував озброєну групу в складі чотирьох осіб. Протягом п'яти місяців вони нападали на магазини й окремих громадян. Переховувати викрадені речі їм допомагали громадяни Єременко і Моргунов.

Визначте форму співучасті та види співучасників.

9. У подружжя Чернових склалися украй неприязні стосунки. Після чергової сварки громадянка Чернова вирішила вбити чоловіка. Для здійснення свого наміру вона залучила громадянина Губенка. Той погодився на це за грошову винагороду. Чернова привела його до себе на квартиру, передала йому сокиру і показала кімнату, де в цей час спав її чоловік. Після вбивства тіло кинули в озеро.

Визначте форми співучасті, види співучасників.

10.Група підлітків — Маслов, Симоненко, Решетов та інші пішли увечері до парку, щоб побити своїх знайомих, з якими в них були неприязні стосунки. Не знайшовши необхідних їм осіб, Маслов узяв у Решетова обріз рушниці та набої і разом із Симоненком на мотоциклі поїхали їх шукати.

Варіант 1. По дорозі Маслов і Симоненко домовилися, що як тільки знайдуть своїх суперників, то Маслов застосує зброю, і Симоненко не­гайно відвезе його з місця події. За пропозицією Маслова Симоненко заїхав у двір одного з будинків, де стояла група підлітків. Один із них став підходити до мотоцикла. Коли між ними залишалося біля п'яти метрів, Маслов зробив прицільний постріл, яким спричинив підлітку тяжкі тілесні ушкодження. Після скоєного Симоненко і Маслов від'їхали з місця події.

Варіант 2. Маслов попрохав Симоненка заїхати у двір, в якому мо­жуть бути хлопці, які їх цікавлять. При цьому він сказав, що у випадку виникнення сварки треба негайно тікати. У дворі Маслов несподівано вистрелив у хлопця, який підходив до них, і крикнув: «Поїхали!» Пост­ріл виявився смертельним. Коли поверталися додому, Симоненко ска­зав, що не було необхідності вбивати людину.

Чи є Симоненко співучасником спричинення тілесних ушкоджень (варіант 1) і вбивства (варіант 2)?

11.Громадяни Скачко і Мальований проникли в квартиру громадянки Чак і стали збирати речі. Скачко складав їх у мішок, а Мальований обшукував кишені одягу. У цей час повернулась сусідка Чак по квартирі. Мальований ударив її палицею по голові і, коли та впала, став обшукувати її кишені. Скачко, почувши якийсь грюкіт у вітальні, вийшов із кімнати і, побачивши жінку, що лежить на підлозі, вибіг на вулицю. За ним вибіг з викраденими речами і Мальований.

Суд визнав Скачка і Мальованого співучасниками розбійного нападу.

Чи правильно вирішив суд? Визначте форму співучасті.

12. Громадянин Мироненко, повернувшись додому з місць позбав­лення волі, дізнався від громадянина Спиридонова про те, що його по­друга була в інтимних стосунках з іншим чоловіком. Це повідомлення викликало в нього напад ревнощів. Домовившись вчинити розправу над суперником, Мироненко і Спиридонов викликали його на вулицю, за­вели в кущі, де Мироненко збив останнього з ніг, потім наніс йому ве­лику кількість ударів, від яких той помер на місці. Спиридонов взяв у Мироненка предмет, яким було вчинено вбивство, й, ідучи додому, ви­кинув його у рівчак. Мироненко і Спиридонов визнані винними в убив­стві з особливою жорстокістю.

Визначте види співучасників вчиненого злочину.

13.Громадянка Блохіна звернулась до громадянина Фузіка з проханням побити громадянина Любченка, за що обіцяла щиро віддячити. Фузік залучив до участі у виконанні злочину свого сусіда громадянина Григоренка, сказавши йому про обіцянку Блохіної. Остання пояснила Фузіку і Григоренку, як проникнути в дім, порадила спровокувати сварку, а сама залишилася на вулиці. Побиття Любченка тривало 10 хвилин. Смерть настала внаслідок великої кількості тілесних ушкоджень.

Визначте форму співучасті і види співучасників.

14.Громадянин Сильченко одержав повістку про призов на строкову військову службу. За порадою знайомого під час проходження медичного огляду симулював сліпоту на одне око, але був викритий.

Визначте види співучасників. Чи є знайомий Сильченка співучасни­ком ухилення від призову на строкову військову службу?

15.Громадяни Козиба, Амелін і Межуєв протягом року вчиняли крадіжки. Раніше судимий громадянин Даниленко порадив їм проникнути в будинок директора магазину і з цією метою дав їм «фомку». Нею злочинці виламали двері, забрали різні речі, господарю нанесли декілька ножових ран.

Визначте форму співучасті і види співучасників.

16.3 метою перевірки документів інспектор ДАІ зупинив автома­шину, що рухалась на великій швидкості. З неї вийшли два пасажири. Один із них зненацька вдарив автоінспектора ножем у груди, а другий — по голові пляшкою. Інспектор знепритомнів й упав. Нападники зі сло­вами «готов» сіли в автомашину і зникли з місця події. Автоінспектору були завдані тяжкі тілесні ушкодження. Завдяки вжитим заходам зло­чинці були затримані і притягнуті до кримінальної відповідальності.

Визначте форму співучасті і види співучасників.

17. Громадяни Бровченко і Литвин шляхом шахрайства відібрали в трьох фермерських господарствах 19 корів. Для їх продажу була залу­чена громадянка Лебеденко, яка вписала в підготовлені Бровченком фі­ктивні довідки, начебто корови належать їй і її родичам. Одержавши від продажу гроші, Бровченко, Литвин і Лебеденко поділили їх між собою. Чи є Лебеденко співучасницею шахрайства?

18.Громадянин Коршунов украв зі складу 10 шкурок песця, 17 шкурок чорнобурки і 267 шкурок норки. Викрадене склав у два чемодани, завантажив їх у таксі, яким кермував його знайомий громадянин Корнієнко, і відвіз додому. За проїзд дав водієві 7 шкурок норки.

Після порушення кримінальної справи Корнієнко залишені йому шкурки добровільно доставив у міліцію.

Чи можна визначити Корнієнка співучасником злочину?

19.Громадянин Єрохін разом із громадянином Сахно їхали в автомашині. По дорозі Єрохін погодився підвезти громадянина Кузьменка до сусіднього містечка. На шляху до місця призначення Єрохін зупинив машину і з хуліганських спонукань став бити Кузьменка монтувальнею. Сахно теж наніс попутнику декілька ударів палицею по крижах, після чого запропонував більше не бити потерпілого, який спробував утекти. Однак Єрохін наздогнав Кузьменка і ще наніс тому декілька ударів по голові. Залишивши потерпілого, Єрохін і Сахно поїхали. Смерть Кузьменка настала від вдавленого перелому кісток черепа.

Чи є в даному випадку співучасть у вбивстві? Чи можна притягнути Сахна до кримінальної відповідальності за недонесення?

20.Громадянин Котенко систематично скуповував у злодіїв-рецидивістів викрадені речі і перепродував їх на базарі за більш високими цінами.

Чи є Котенко співучасником розкрадання?

21.Завідуючий складом державного підприємства громадянин Сидоренко викрав партію підзвітних йому товарів і запропонував купити їх громадянину Францеву. Після недовгого вагання той погодився купити ці товари.

Чи є Францев співучасником розкрадання державного майна?

22.Водій автотранспортного державного підприємства під час одержання на продовольчій базі консервованої свинини завантажив автомашину ще 6-ма неврахованими ящиками і намагався їх вивезти. Охоронник бази виявив це. Водій дав йому один ящик консервів і той його пропустив.

Чи можна визнати охоронника співучасником вчиненого водієм розкрадання?

23.Сторож Рибкін побачив, що двоє невідомих виламують двері та намагаються проникнути в склад. Боячись нападу злочинців, він залишив пост і втік. Невідомі викрали товарів на суму більше 40 мінімальних заробітних плат.

Чи можна визнати сторожа співучасником злочину, вчиненого неві­домими?

24.Громадянин Трошкін помітив невідомого, який намагався вкрасти його теля. За допомогою сусідів він затримав злодія і почав його бити. Односельці припинили розправу і вирішили доставити злодія в міліцію. Але як тільки вивели того з двору на вулицю, Трошкін знову накинувся на злодія, схопив за горло і задушив. Присутні при цьому сусіди не втручалися в дії Трошкіна.

Чи є в їх бездіяльності причетність до злочину?

25. Громадянин Котенко вдарив громадянина Русанова кулаком в об­личчя, від чого той упав. Потім продовжував ногами бити лежачого. По чувши голоси людей, що наближалися, Котенко разом з громадянками Денисовою і Обросовою, які були присутніми на місці події, втекли.

Русанов помер від одержаних ушкоджень. Дізнавшись про йогосмерть, Денисова і Обросова домовилися приховати скоєне вбивство. На допитах обидві заперечували причетність до цього злочину Котенка.

Чи можна притягнути Денисову і Обросову до кримінальної відпо-відальності за приховування злочину?

26.Громадянин Толмаченко розповів громадянину Черв'якову проте, що він побив громадянина Добриніна і забрав у нього гроші.Пропогрозу потерпілому ножем Толмаченко не сказав.

Чи можна Черв'якова притягнути до кримінальної відповідальності за недонесення?

27.У міському саду громадянин Порошин ударом в обличчя збивгромадянина Найденка з ніг і став бити його ногами. Громадянин Латишев намагався відтягти Порошина від Найденка. З великими труднощами йому вдалося це зробити і відвести Порошина додому. Наступного дня Латишеву стало відомо, що Найденко від одержаних ушкоджень помер. Про те, що Найденка бив Порошин, Латишев нікому не сказав.

Чи можна притягнути Латишева до кримінальної відповідальності за недонесення?

28.Громадяни Крутий, Коломиєць і Ткалич домовилися про вчинення вимагання. Крутий запропонував Коломийцю знайти відповідну кандидатуру, а Ткаличу — помічника з машиною. Сам пообіцяв приготувати засоби для «впливу» на жертву. Коли все було підготовлено, злочинці вчинили напад на одного з керівників кооперативу, затягли його в машину, завезли в ліс і, погрожуючи вбивством, стали вимагати велику суму грошей. Свій намір розправитися з потерпілим вони підтверджували демонстрацією розпеченої на газовій плиті арматури, натягуванням на голову поліетиленового пакета для припинення доступу повітря і т. ін.

Яка форма співучасті є в діях Крутого, Коломийця і Ткалича?