Тема 12. Стадії вчинення умисного злочину

Поняття і види стадій вчинення злочину.

Закінчений та незакінчений злочини (ст. 13 КК). Поняття за­кінченого злочину (ч. 1 ст. 13 КК). Єдність об'єктивної та суб'єк­тивної сторін у закінченому злочині. Момент закінчення злочину з так званими матеріальним, формальним та усіченим складом.

Поняття і види незакінченого злочину (ч. 2 ст. 13 КК). Понят­тя готування до злочину, його об'єктивні та суб'єктивні ознаки (ч. 1 ст. 14 КК). Види готування до злочину: підшукування засо­бів чи знарядь для вчинення злочину; пристосування засобів чи знарядь для вчинення злочину; підшукування співучасників; змо­ва на вчинення злочину; усунення перешкод; інше умисне ство­рення умов для вчинення злочину. Кримінально-правова оцінка готування до злочину невеликої тяжкості (ч. 2 ст. 14 КК). Відме­жування готування до злочину від виявлення умислу.

Поняття замаху на злочин, його об'єктивні та суб'єктивні ознаки (ч. 1 ст. 15 КК). Види замаху на злочин.

Поняття і ознаки закінченого замаху на вчинення злочину (ч. 2 ст. 15 КК) і незакінченого замаху на вчинення злочину (ч. З ст. 15 КК). Непридатний замах на злочин: замах на непридатний об'єкт і замах із непридатними засобами. Значення поділу замаху на злочин на види. Відмежування замаху на злочин від закінченого злочину. Відмежування замаху на злочин від готування до злочину.

Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин (ст. 16 КК). Підстави кримінальної відповідальності за незакінчений злочин. Кваліфікація незакінченого злочину.

Добровільна відмова при незакінченому злочині (ст. 17 КК). Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки. Мотиви добровільної відмови. Стадії вчинення злочину, на яких можлива добровільна відмова від злочину. Правові наслідки доб­ровільної відмови від злочину (ч. 2 ст. 17 КК).

Діяльне каяття при вчиненні злочину: поняття і види. Відмінність діяльного каяття від добровільної відмови від вчинення злочину.