В Конституції України принципів народного суверенітету і розподілу державної влади

Розкриття сутності державної влади — лише перший крок для розгляду двох інших важливих питань, які поляга­ють у з'ясуванні законодавчого засобу закріплення в Консти­туції України джерела цієї влади, а також самої її реалізації.

Згадані питання тісно пов'язані одне з одним, незважаю­чи на-Те, що теоретичні витоки, на підставі яких вони у су­часний період вирішуються у конституційному законодавстві України, різні.

Марк Тулий Цицерон. Ве У£іЬІІ5 (Про закон), III, 3, 8. Там само. — С\ 154.

Див.: Ш. Монтескье. Избранньїе произведения. — М.: Госполитиз-дат, 1955. — С. 291.

-252-

-253-

Йдеться про теорію "розподілу влад", створення якої пов'язано з іменами Дж. Локка та Ш. Монтеск'є, і теорію "народного суверенітету" Ж.-Ж. Руссо. Обидві теорії з'яви­лися на світ майже одночасно, а в подальшому були законо­давче закріплені у конституціях двома протилежними за сво­єю суттю системами: капіталістичною та соціалістичною.

Питанню висвітлення теорії "розподілу влад" та теорії "народного суверенітету" присвячено багато наукових дослі­джень, у яких грунтовно визначено їх основні риси1. Проте детальне дослідження цих питань не є самоціллю. Тому ли­ше деякі положення цих теорій будуть використані з метою з'ясування питання — як вони дістали своє правове закріп­лення у Конституції України?

Оскільки Конституція України у ст. 5 торкається проб­леми про джерело влади в країні, а про розподіл влади йдеть­ся у ст. 6, на наш погляд, доцільно спочатку проаналізувати погляди Ж.-Ж. Руссо з питань "народного суверенітету", а потім торкнутися питання про зміст теорії "розподілу влад".

Ж.-Ж. Руссо обстоював концепцію єдиної верховної вла­ди, суверенітету народу, вважаючи різні форми (законодав­ство, виконавчу владу, суд) лише проявами цього суверені­тету. Сам народний суверенітет він розумів як систему правління, що грунтується на повновладді народу.

Розвиваючи ідею народного суверенітету, Ж.-Ж. Руссо вважав, що останній — поняття колективне. Він реалізуєть­ся згідно з загальною волею більшості. Вона не може бути репрезентована окремою особою чи передана їй.

Будь-які правителі є тільки уповноваженими народу, що заперечує тотожність суверенної влади народу з владою гла­ви держави, бо окремі представники народу, посадові особи, можуть бути ним лише уповноважені.

Із сутності суверенітету — бути здійсненням спільної во­лі випливають його властивості — неподільність, невідчуже-ність, необмеженість.

1 Див. зокрема: Шаповал В. М. Розподіл влад і конституціоналізм: дос­від України. — К.: Вид-во Нац. ін-ту стратегічних досліджень, 1994; Корж А. А., Негодченко А. В. Теория разделения властей в истории разви-тия конституционализма. — Днепропетровск, 1995; Чиркин В. Е. Злемен-тм сравнительного государствоведения. — М., 1994; Девід П. Каррі. Конституція Сполучених Штатів Америки. — К.: Веселка, 1993.

Зокрема, принцип невідчуженості суверенітету спонукає Ж.-Ж. Руссо до розробки ідеї прямого народоправства. Прийняття закону всупереч цьому принципу робить його неправомірним, що дає право народу відмовитися від зако­нодавчого рішення, яке не відповідає його волі, і прийняти нове.

Держава мусить виконувати загальну волю, тому ідеалом такої держави є республіка. Оскільки, на думку Ж-Ж Руссо, народ є сувереном, немає потреби ділити владу на законо­давчу та виконавчу. Він писав з цього приводу: "Наші полі­тики, не будучи спроможними розділити суверенітет у прин­ципі, поділяють суверенітет в його проявах. Вони поділяють його на силу і на волю, на владу законодавчу і виконавчу, на право обкладати податками, відправляти правосуддя, вести війну; на управління внутрішніми справами та на повнова­ження вести зовнішні зносини; вони то змішують усі ці час­тини, то відділяють їх одну від одної; вони роблять із сувере­нітету якусь фантастичну істоту, що складається з частин, узятих з різних місць"1.

Ми невипадково вище акцентували увагу саме на тому, про яку владу йдеться, оскільки загальне поняття "влада" не дає відповіді на конкретне — політична, державна і т. ін. влада. Тому, на наш погляд, неприпустимо взагалі застосо­вувати родове поняття "влада".

Основні розбіжності між поглядами Ж-Ж Руссо і Ш.-Л. Мон­теск'є полягають у тому, що перший під владою розумів вла­ду державну, а другий — політичну.

Щодо концепції неподільності народного суверенітету, то Ш.-Л. Монтеск'є підходив до цієї проблеми з позицій органі­заційно-правової точки зору та єдності влади, яка трактува­лася спочатку з позицій соціологічних2.

Ж.-Ж. Руссо вважав, що формою її здійснення мають стати народні збори. Для великих держав він припускав і існування представницьких органів. Доленосні проблеми розвитку Суспільства можуть вирішуватися на плебісцитах. Детально питання про систему органів держави, про розпо­діл їхньої компетенції Ж.-Ж. Руссо не аналізував.

1 Див.: Руссо Ж.-Ж. Трактати. — М., 1969. — С. 169. Див.: Корж А. А., Негодченко А. В. Зазнач, праця. — С. ЗО.

-254-

-255-

Згодом, у першій писаній Конституції США 1787 р. знайшли відображення обидва підходи. Словами "ми, народ Сполучених Штатів..." автори Основного Закону проголошу­вали його владу, його суверенітет, а встановлюючи систему органів держави з поділом їх повноважень, закріплювали ор­ганізаційно-правовий поділ влади.

З того часу обидва підходи — організаційно-правовий (про гілки влади) і соціологічний (про владу народу) дістали відображення у більшості конституцій світу1.

Згадану модель інкорпорувала в своїй Конституції і Ук­раїна.

Погляди Ж.-Ж. Руссо були підтримані марксистами, а та­кож сприйняті всіма авторитарними режимами.

Проте, твердження про повновладдя народу в СРСР — велике лукавство Комуністичної партії. Насправді всім наро­дам колишньої імперії влада ніколи не належала та й не мог­ла належати.

Про це свідчить аналіз положень колишнього конститу­ційного законодавства України.

На нашу думку, лише Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР), яку було прийнято 29 квітня 1918 р. Центральною Ра­дою, юридичне правильно вирішила питання про народ, як

джерело влади.

У статтях 2 і 3 Конституції йдеться не про державну вла­ду, як належність саме держави, а про суверенне право на­роду. Юридичне правильно побудовано і механізм реалізації

цього права.

"Суверенне право в Українській Народній Республіці на­лежить народові України, тобто громадянам УНР всім ра­зом". Але громадяни самі його не здійснюють безпосередньо. Згідно зі ст. З "це своє суверенне право народ здійснює че­рез Всенародні Збори України"2.

З часів радянської влади питання про владу народу вза­галі вилучалося з тексту конституцій. Незважаючи на те, що радянська пропаганда широко використовувала лозунг про

1 Див.: Сравнительное конституиионное право. — М.: "Манускрипт". —

С. 428.

2 Див.: Дорошенко Д. М. Доба Центральної Ради. Історія України 1917—1923 рр. — Ужгород, 1932. — Т. 2. — С. 56.

-256-

всевладдя народу, про народовладдя, народоправство і т. ін., Основні Закони того часу визначали зовсім інших носіїв влади.

Так, у Конституції Української Соціалістичної Радянської Республіки, яка була прийнята III з'їздом Рад робітничих, се­лянських і червоноармійських депутатів УССР у березні 1919 р. у ст. 2 зазначалося: "Влада трудящих мас (не на­роду) на території Української Соціалістичної Радян­ської Республіки здійснюється Радами робітничих, се­лянських, червоноармійських депутатів та іншими органами влади по вибору Рад"1.

Отже, формально влада належала не народу, а лише об­раним від дуже тонкого прошарку населення — робітникам, біднішим селянам, солдатам армії, яких на той час було мен­ше порівняно з основною масою народу. Фактично ж влада належала не народу, а органам держави — Радам.

Таке становище зберігалось до 1937 р. Зокрема, у ст. З Конституції УСРР (Основний Закон) 1929 р. читаємо: "Вся влада в межах Української Соціалістичної Радянської Рес­публіки належить Радам робітничих, селянських і червоно-армійських депутатів"2.

Тут навіть "трудящі маси" не згадуються взагалі.

У Конституції УРСР (Основний Закон), яку було прийня­то ЗО січня 1937 р., у ст. З записано: "Вся влада в Україн­ській Радянській Соціалістичній Республіці належить трудя­щим міст і сіл в особі Рад депутатів трудящих"3.

Знову ж, хоч і згадуються трудящі маси, а не весь народ, влада належить не їм, а органам держави. Крім того, таке формулювання було дуже зручним для того, щоб виправдати масові репресії того часу, які нібито здійснювалися від імені трудящих.

Нарешті, Конституція УРСР (Основний Закон), яку було прийнято 20 квітня 1978 р., у ст. 2 зазначає: "Вся влада в Україні належить народові.

Народ здійснює державну владу через Ради народних де­путатів, які становлять політичну основу України.

1 Див.: История Советской Конституции (в документах) 1917—1956 гг. — М.: Юрид. лит. — 1957. — С. 193.

Там само. — С. 513. 3 Там само. — С. 710.