Права й обов’язки сторін за засновницьким договором.

Згідно з новим ЦК за засновницьким договором засновники зобов’язуються створити юридичну особу, визначають порядок їх спільної діяльності щодо її створення, умови передання їй свого майна (ч. 2 ст. 88 ЦК).

Засновницьким договором визначаються також умови розподілу між учасниками прибутку та збитків, участі в діяльності юридичної особи, виходу засновників зі складу товариства.

В засновницькому договорі, як і договорі простого товариства, учасники мають спільну мету. Тому всі сторони в договорі іменуються засновниками (учасниками). За загальним правилом учасниками можуть виступати фізичні та юридичні особи. Однак на відміну від простого товариства результатом укладання і виконання засновницького договору є поява нового суб’єкта права - юридичної особи, у той час як укладаючи договір простого товариства сторони не мають на меті створення нового суб’єкта.

При створенні юридичної особи, що здійснює підприємницьку діяльність, істотною є умова про розподіл прибутку між засновниками. Засновницький договір встановлює обов’язки його учасників щодо створення юридичної особи, формування її капіталу, частина якого оплачується до реєстрації. Отже, умови, що стосуються спільної діяльності учасників до реєстрації юридичної особи, набирають чинності з моменту укладання засновницького договору. З цього моменту виникають зобов’язальні відносини між його учасниками. Державна реєстрація юридичної особи, створеної на виконання засновницького договору, породжує комплекс прав і обов’язків як між юридичною особою та учасниками засновницького договору, так і між самими учасниками. Цей комплекс становить зміст відносного правовідношення, що є не зобов’язальним, а корпоративним.

Учасники договору несуть обов’язки з формування капіталу юридичної особи як суб’єкти корпоративного правовідношення, а також інші майнові і немайнові (не розголошувати конфіденційну інформацію про діяльність юридичної особи) права та обов’язки.

Будь-який учасник юридичної особи, створеної на основі засновницького договору, має право вільно вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників. Законом може бути встановлено лише порядок і строки виходу. Учасники товариств з обмеженою відповідальністю і товариств із додатковою відповідальністю мають право розпоряджатися своєю часткою в загальному майні шляхом вчинення різних правочинів щодо її відчуження. У тих випадках, коли частка відчужується в повному обсязі, місце учасника посідає набувач частки, до якого переходять корпоративні права та обов’язки. При частковому відчуженні частки учасник залишається нарівні з набувачем. Таким чином, придбаваючи частку або частину частки, суб’єкт стає правонаступником відчужувача частки або її частин. Зміна складу учасників засновницького договору може мати місце в результаті вступу до товариства спадкоємців померлої фізичної особи або правонаступників реорганізованої юридичної особи. Для вступу до товариства зазначених осіб необхідна згода інших його учасників. Зміни засновницького договору через зміни в складі учасників набирають чинності для третіх осіб з моменту державної реєстрації цих змін.

 

Література:

1. Беляневич О. „Деонтичні характеристики господарського договірного права України як нормативної підсистеми" // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 12. – С.16.

2. Борисова В.І., Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін. Цивільне право України. т.2: Навчальний посібник. - К. : Юрінком Інтер, 2007.- 552 c.

3. Господарський кодекс України ( Відомості Верховної Ради України, 2003, N 18, N 19-20, N 21-22, ст.144) від 16.01.2003 № 436-IV, станом на 18.01.2013р., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/436-15.

4. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар / О.І. Харитонова, Є.О. Харитонов, В.М. Коссак та ін.; За ред. О.І. Харитонової. – Х.: Одіссей, 2006 – 832 с.

5. Дзера О.В., Кузнєцова Н.С., Луць В.В. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. — К.: Юрінком Інтер, 2008. — Т. І. — 832 с.

6. Договірне право України. Особлива частина : навч. посіб. / Т.В. Боднар, О.В. Дзера, Н.С. Кузнецова та ін.: за ред. О.В. Дзери. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 1200 с.

7. Підприємницьке право Навч. посіб. / За ред. О.В. Старцева. К.: Істина, 2006. 208 с.

8. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2003. — 554 с.

9. Цивільний кодекс України ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, NN 40-44, ст.356 ) із змінами та доповненнями станом на 06.11.2012 (5477-17) [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15.

 

Питання для самоконтролю:

1. Дайте характеристику договорам про сумісну діяльність.

2. Хто є сторонами у такому договорі?

3. Які юридичні особливості таких договорів Вам відомі?

4. Розкажіть про склад майна і порядок здійснення внесків учасниками спільної діяльності.

5. Якими нормами чинного законодавства регламентуються договори про сумісну діяльність?

6. Які обов’язки та права учасників такого договору?

7. Визначте особливості управління спільною діяльністю.

8. Розкажіть про публічно-правове регулювання договорів щодо спільної діяльності.

9. Розкрийте зміст договору простого товариства.

10. Що таке засновницький договір про створення юридичної особи?

11. Поміркуйте, яке завдання він вирішує?

12. Назвіть норми права які складають правову основу такого договору.

13. Охарактеризуйте юридичний статус сторін засновницького договору.