Порядок стягнення неустойки за порушення умов договору

Цивільне законодавство визначає всі три види штрафної відповідальності як різновиди неустойки. Так, у ст. 549 Цивільного кодексу України йдеться про те, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові в разі порушення боржником зобов'язання, проте окремо дається поняття штрафу та пені.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Дуже важливим є питання визначення розміру, в якому стягуються штрафні санкції. Цей розмір може бути визначено як у законі, так і в договорі.

Неустойка та штраф, які, по суті, є одним видом штрафних санкцій, можуть стягуватися у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Розмір неустойки та штрафу не залежить від терміну прострочення виконання зобов’язання.

Пеня може стягуватися тільки у відсотковому відношенні до вартості невиконаного зобов’язання за кожний день прострочення. Отже, розмір пені прямо залежить від терміну прострочення виконання зобов’язання.

Законом встановлюється розмір штрафних санкцій для конкретного виду господарських правовідносин: будівництво, поставка, додержання стандартів, норм і правил, фінансова та податкова дисципліна та ін. Законом не встановлюється загальних випадків стягнення штрафних санкцій. Отже, якщо штрафні санкції не передбачено спеціальним законом або конкретним договором, потерпіла особа не може пред’являти до правопорушника вимогу про їх стягнення. Однак з цього правила є винятки. Частина 2 ст. 231 Господарського кодексу України має універсальний характер щодо стягнення штрафних санкцій. Проте ця норма застосовується, якщо у правовідносинах є так званий публічний елемент, а саме: якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту. Штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:

· за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);

· за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня в розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Оскільки неустойка (штраф) не залежить від терміну прострочення виконання зобов’язання, нарахування цих штрафних санкцій здійснюється одноразово. Нарахування пені за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Якщо за невиконання або неналежне виконання зобов'язання встановлено штрафні санкції, то збитки відшкодовуються в частині, не покритій цими санкціями. Крім того, законом або договором можуть бути передбачені випадки, коли:

· допускається стягнення тільки штрафних санкцій (виключні штрафні санкції);

· збитки можуть бути стягнуті в повній сумі понад штрафні санкції;

· за вибором кредитора можуть бути стягнуті або збитки, або штрафні санкції (альтернативні штрафні санкції).

У разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Сплата штрафних санкцій за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання не звільняє боржника від виконання зобов'язання в натурі, крім випадків, передбачених у ч. 3 ст. 193 цього Кодексу.

 

Література:

1. Гайворонський В.М., Жушман В.П. Господарське право України. Харків «Право» 2005 – 381 с. [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://vse-znaniya.com/hozyaystvennoe-pravo/sklad-rozmir-zbitkiv-scho-pidlyagayut.html.

2. Вінник О.М. Господарське право: Навчальний посібник. - 2-ге вид., змін, та доп. - К.: Всеукраїнська асоціація видавців «Правова єдність», 2008. - 766 с.

3. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар / О.І. Харитонова, Є.О. Харитонов, В.М. Коссак та ін.; За ред. О.І. Харитонової. – Х.: Одіссей, 2006 – 832 с.

4. Домбругова А. Заміна осіб у зобов'язанні., Юридичний вісник України № 18-19 (травень 2005 року) – [Електронний ресурс]., Режим доступу:http://www.yurist.kharkov.ua/lica/b_text.php?type=3&id=244207&base=1

5. Легка І. Питання співвідношення положень ГК України та ЦК України про стягнення неустойки (штрафних санкцій), Юридичний журнал - № 8/2004 [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://www.justinian.com.ua/article.php?id=1364.

6. Підприємницьке право Навч. посіб. / За ред. О.В. Старцева. К.: Істина, 2006. 208 с.

7. Роз'яснення Вищого Арбітражного суду України від 30 травня 1995 року № 02-5/218 // Юридичний вісник України. - 2002. - № 26.

8. Селезньов В.В. Основи ринкової економіки України: Підручник.— К.: Вища школа, 1999 р. [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://pidruchniki.ws/13750810/ekonomika/poryadok_vikonannya_dogovoriv

9. Цивільний кодекс України ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, NN 40-44, ст.356 ) із змінами та доповненнями станом на 06.11.2012( 5477-17 ) [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15

10. Щербина В.С. Господарське право: підручник / В.С. Щербина – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 640 с.

 

Питання для самоконтролю:

1. Охарактеризуйте поняття виконання договірних зобов’язань.

2. Розкажіть про порядок виконання умов договору.

3. Що законодавець має на увазі під вимогами виконання господарського зобов’язання?

4. Якими нормами права регламентуються означені вимоги?

5. Розкрийте зміст процедури заміни осіб у договірному зобов’язанні.

6. Що таке цесія?

7. Хто такі цесіонарій та цедент?

8. Які норми ЦК України регламентують процедуру заміни осіб у договірному зобов’язанні в цілому та її окремі аспекти?

9. Розкажіть про випадки випадки обмеження заміни осіб у договірному зобов’язанні.

10. Надайте загальну характеристику способів забезпечення виконання договірних зобов'язань у підприємництві.

11. Визначте зміст неустойки та якими нормами права вона регламентована.

12. Визначте зміст поруки та якими нормами права вона регламентована.

13. Визначте зміст гарантії та якими нормами права вона регламентована.

14. Визначте зміст завдатку та якими нормами права він регламентований.

15. Визначте зміст застави і притримання та якими нормами права вони регламентовані.

16. Розкрийте зміст інших способів забезпечення виконання договірних зобов'язань у підприємництві.

17. Перелічите підстави виникнення правових засобів забезпечувального характеру.

18. Надайте загальну характеристику юридичної відповідальності за порушення договірних зобов'язань в сфері підприємництва за ГК та ЦК України.

19. Розкажіть про збитки та їх складові.

20. Розкрийте порядок стягнення неустойки за порушення умов договору.


Змістовий модуль 2. Окремі види договорів.