Метод і принципи договірного права та їх закріпленні в чинному законодавстві

Метод договірного права - сукупність специфічних засобів впливу на учасників цивільних відносин, що характеризуються юридичною рівністю сторін, а також надання останнім можливості врегулювання цих відносин на свій розсуд за винятками, встановленими цивільним законодавством. Види: диспозитивний (юридична рівність сторін, ініціатива сторін при встановленні правовідносин, можливість вибору варіанта поведінки, що не суперечить цивільному законодавству і моралі суспільства) та імперативний (виникає у зобов’язаннях внаслідок заподіяння шкоди).

Диспозитивність надає можливість вибору між кількома варіантами поведінки в межах, встановлених законом, а також у відповідних випадках визначити зміст цивільних прав та обов'язків, розпоряджатися суб'єктивними правами на свій розсуд. Диспозитивні засади втілюються у диспозитивних нормах.

Метод юридичної рівності і незалежності учасників договірних відносин дає можливість вирішувати спори,що виникають між ними.

Принципи договірного права являють собою приватну ініціативу, і внаслідок цього вони не є ні національним, ні наднаціональним, ні міжнародним правом. Однак це не означає, що положення принципів не мають юридичної сили. Основне призначення принципів - служити першим проектом частини майбутнього Європейського Цивільного кодексу. Однак до тих пір, поки вони не будуть офіційно прийняті законодавчими органами Європейського Союзу, Принципи можуть бути також застосовні як частина у відношенні угод між сторонами як в межах, так і за межами Європейського Союзу.

Принцип обмеження свободи договору має добровільний характер та базуватися виключно на взаємній вільній згоді його рівноправних сторін. Забезпечення сутності договору як домовленості сторін та свободи їхнього волевиявлення від диктату третіх осіб, зокрема органів публічної влади, є основною функцією однієї з фундаментальних засад сучасного цивільного права.

Систему принципів договірного права утворюють:

- верховенство права( перспективність, чіткість,публічність)

- законність;

- рівність учасників процесу;

- обов’язковість рішення суду;

Всі принципи можна поділити на

- загальноправові;

- міжгалузеві

- галузеві.