Порядок визнання розміру орендної плати та порядок внесення плати за користування орендованим майном.

Орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.

Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі.

Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Орендна плата є фіксованим платежем, тобто платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Орендні ставки за використання нерухомого державного майна залежать від цільового призначення орендованого майна і коливаються від 1 (для розміщення громадських організацій інвалідів на площі, яка не використовується для провадження підприємницької діяльності) до 100 (розміщення казино, інших гральних закладів, гральних автоматів) відсотків вартості нерухомого майна, визначеної шляхом проведення незалежної оцінки.

Орендні ставки для орендарів — вітчизняних юридичних і фізичних осіб, що є суб'єктами малого підприємництва, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (крім офісів), розраховуються за коефіцієнтом 0,7. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах умовами конкурсу може бути передбачено більший розмір орендної плати. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін, а також на вимогу о дніє: зі сторін у разі зміни цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від неї обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України (наприклад, статтями 651, 652 ЦК).

Орендна плата встановлюється, як правило, у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря за згодою сторін вона може встановлюватись у натуральній (розрахунки виготовленою продукцією, роботами, послугами) або грошово-натуральній (змішаній) формі. Однак якщо чинним законодавством чи договором оренди передбачені майнові санкції за порушення умов договору, вони можуть стягуватись виключно у грошовій формі. Строки внесення орендної плати, як правило, визначаються у договорі. Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна рекомендує в договорі оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства встановлювати, що сплата орендних платежів має проводитися щоквартально, у п'ятиденний строк від дати, встановлюної для подання квартальних бухгалтерських звітів (балансів), а за IV квартал — у десятиденний строк від дати, встановленої для подання річного бухгалтерського звіту (балансу).