Договір консигнації.

Договір консигнації — угода, за якою одна сторона (консигнатор) зобов’язується укладати за дорученням другої сторони (консигнанта) угоди з продажу товарів зі складу від свого імені за рахунок консигнанта.

Договір консигнації застосовується при продажу машин, обладнання, запасних частин і вузлів, товарів широкого вжитку в тих випадках, коли важливо не пропустити оптимальний момент для продажу з точки зору ефективності угоди або коли важливе значення має фактор миттєвої поставки (наприклад, термінова поставка запасних частин для обладнання, яке вже знаходиться в експлуатації). Доречно також консигнаційним договором оформляти продаж товарів, які потребують попереднього огляду, ознайомлення потенційних покупців з правилами їх користування та застосування. На сучасному ринку машин і обладнання велику увагу приділяють технічному обслуговуванню, тому використання консигнаційних угод у таких випадках є досить ефективним, оскільки з консигнаційних складів продаються запчастини, й консигнатор нерідко організовує станції техобслуговування, ремонтні майстерні, консультації спеціалістів з експлуатації проданих машин, обладнання й засобів транспорту. За договором консигнації, крім зобов’язання реалізувати товар консигнанта, на консигнатора покладаються й інші обов’язки:

– проводити демонстрації й покази товару консигнанта;

– якщо товаром є обладнання, то проводити його монтаж, наладку, організацію експлуатації;

– надавати технічну допомогу особам, які придбали обладнання;

– надавати консультації з питань експлуатації;

– забезпечувати ремонт, заміну частин і вузлів проданої техніки;

– систематично рекламувати товар;

– інформувати консигнанта про стан і кон’юнктуру ринку.

Консигнант же забезпечує консигнатора технічною та іншою документацією (перелік документів фіксується в договорі), рекламними матеріалами, надає кваліфікованих спеціалістів, а також проводить навчання.

В консигнаційній угоді сторони обов’язково мають вказати два строки:

1) строк дії договору;

2) 3) строк самої консигнації.

4) В господарській практиці термін безпосередньо самої консигнації складає 1-2 роки. Термін же дії договору в цілому має бути більшим, ніж строк консигнації, щоб мати можливість здійснити всі необхідні розрахунки з консигнантом і (якщо необхідно) повернути нереалізований товар.