Поняття і види договору перевезення вантажів.

Договір перевезення вантажів - один з найважливіших господарських договорів, завдяки якому здійснюється зв'язок між промисловістю і сільським господарством, промисловістю і торгівлею.

Сторонами за договором перевезення вантажу є транспортні організації - перевізник і вантажовідправник. Договір перевезення вантажів державних і громадських організацій укладається на підставі плану, обов'язкового для обох сторін. Таким чином, договір перевезення вантажів - плановим. І перевізник, і відправник вантажу мають права і несуть зобов’язання, отже, договір перевезення двосторонній,

Договір перевезення вантажів - реальний, тому що він вважається укладеним з моменту здачі вантажу транспортній організації та відмітки на перевізному документі, зробленої перевізником. Види договору перевезення залежать від виду транспорту перевезення. Розрізняють залізничні, морські, річковими, повітряні та автомобільні перевезення. Перевізниками виступають юридичні особи: управління залізниць, морські та річкові пароплавства, автотранспортні. Кожен вид перевезення регулюється спеціальними нормативними актами.

Класифікація договорів здійснюється тактики в залежності від кількості транспортних підприємств, що беруть участь в перевезенні Розрізняють місцеві, прямі і прямі змішані перевезення. Місцевими називають перевезення, в яких бере участь один транспортний підприємство.

Перевезення оформляється накладною. Вона містить всі істотні умови договору і по суті є формою договору перевезення (на морському транспорті перевезення оформлюється коносаментом). Накладну заповнює відправник у встановленій формі і вручає перевізникові з вантажем. У ній зазначаються найменування відправника, одержувача, місце відправлення та доставки вантажу, число місць, маса вантажу, рід упаковки та характеристика вантажу, що перевозиться.

Коносамент - це транспортний документ, який видається на підставі та на виконання умов договору морського перевезення вантажу та засвідчує факт приймання вантажу до перевезення морським транспортом і виконання пов'язаних з цим обов'язків сторін.