Договір транспортної експедиції, сторони та істотні умови.

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов'язок.

Сторонами договору транспортного експедирування є клієнт і експедитор.

За визначеннями Закону України "Про транспортно-експедиційну діяльність" експедитором (транспортним експедитором) є суб'єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування. Клієнтом, у свою чергу, є споживач послуг експедитора (юридична або фізична особа), який за договором транспортного експедирування самостійно або через представника, що діє від його імені, доручає експедитору виконати чи організувати або забезпечити виконання визначених договором транспортного експедирування послуг та оплачує їх, включаючи плату експедитору.

Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі і є консенсуальним.

Істотними умовами договору транспортного експедирування є:

- відомості про сторони договору:

- для юридичних осіб - резидентів України: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;

- для юридичних осіб - нерезидентів України: найменування, місцезнаходження та державу, де зареєстровано особу;

- для фізичних осіб - громадян України: прізвище, ім'я, по батькові, адресу місця проживання та індивідуальний ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- для фізичних осіб - іноземців, осіб без громадянства: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), адресу місця проживання за межами України;

- вид послуги експедитора;

- вид та найменування вантажу;

- права, обов'язки сторін;

- відповідальність сторін, у тому числі в разі завдання шкоди внаслідок дії непереборної сили;

- розмір плати експедитору;

- порядок розрахунків;

- пункти відправлення та призначення вантажу;

- порядок погодження змін маршруту, виду транспорту, вказівок клієнта;

- строк (термін) виконання договору;

- а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

 

Порядок виконання договору перевезення.

За договором про перевезення вантажу транспортна організація — перевізник повинна доставити ввірений їй відправником вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачеві). Проте належне виконання договору перевізником обумовлене додержанням ним ряду умов, що випливають безпосередньо зі статуту (кодексу) і необхідні для нормального початку та завершення перевізного процесу. Це, зокрема, стосується стану перевізних засобів.

Перевізник повинен подавати під навантаження справні вагони й контейнери, придатні для перевезення певного вантажу, очищені від залишків вантажу і сміття, а в разі потреби — промиті та продезінфіковані. Придатність вагонів для перевезення вантажу визначає відправник, засобами якого здійснюється завантаження, або залізниця, якщо завантаження здійснюється засобами залізниці, а придатність контейнерів, цистерн та бункерних напіввагонів — відправник.

Розрізняють справність рухомого складу для перевезення вантажу у технічному та комерційному відношеннях.

При морських перевезеннях вантажів перевізник повинен заздалегідь, до початку рейсу, привести судно в мореплавний стан: забезпечити технічну придатність судна до плавання, належним чином спорядити його, укомплектувати екіпажем і забезпечити всім необхідним, а також привести трюми та всі інші приміщення судна, де перевозиться вантаж, у такий стан, який забезпечував би приймання, перевезення та схоронність вантажу (ст. 143 Кодексу торговельного мореплавства). Такі самі обов'язки перевізника передбачено правилами, що діють на річковому та автомобільному транспорті.

У поняття придатності рухомого складу включається і вимога щодо належного опломбування перевізних засобів. Так, завантажені криті вагони та цистерни пломбуються пломбами залізниці, коли вона їх завантажувала, та пломбами відправника, коли транспортні засоби завантажував відправник. Опломбування перекриває доступ до вантажу під час його перевезення.

Перевізник повинен забезпечити цілість і схоронність прийнятого до перевезення вантажу. Цей обов'язок виникає з моменту одержання перевізником вантажу до перевезення і до видачі його одержувачеві у пункті призначення. Порушення перевізником цього обов'язку призводить до відповідальності за втрату, недостачу, псування чи пошкодження вантажу. Забезпечення цілості і схоронності вантажу включає також і додержання особливих правил перевезення, що стосуються певних видів вантажів. Так, вантаж, який швидко псується при перевезенні, потребує додержання відповідних температур. На автомобільному транспорті контроль за температурним режимом здійснюють контрольно-пропускні пункти автотранспортних організацій, що відображається у листі контрольних перевірок.

Перевізник повинен своєчасно виконати свій обов'язок з доставки вантажу до пункту призначення та видачі його одержувачеві. Строки доставки встановлюють транспортні статути (кодекси) або правила перевезення. Якщо строк доставки у зазначеному порядку не встановлений, сторони мають право визначити його у договорі (ст. 364 ЦК України). При перевезеннях у прямому змішаному сполученні строки доставки вантажів встановлюють за сукупністю строків доставки їх залізничним та іншими видами транспорту і обчислюють на основі чинних на цих видах транспорту правил обчислення строків доставки (ст. 171 Статуту внутрішнього водного транспорту; ст. 118 Статуту автомобільного транспорту).

Нарешті, у пункті призначення перевізник повинен видати вантаж одержувачеві, зазначеному в транспортному документі.

Видача вантажу одержувачеві — завершальний процес перевезення. Перевізник повинен повідомити одержувача про прибуття вантажу на його адресу. Так, залізниця повідомляє одержувача в день прибуття вантажу, проте не пізніше 12 годин наступного дня.

Разом з тим одержувач повинен прийняти вантаж від перевізника і вивезти його зі станції (порту) призначення. Одержувач має повністю розвантажити вагони, цистерни та контейнери. Після розвантаження вагони та контейнери мають бути очищені всередині і ззовні. Очищення і промивання, а в разі потреби дезінфекція вагонів після перевезення тварин, птиці, сирих продуктів та вантажів, які швидко псуються, здійснюються засобами залізниці за рахунок одержувача.

 

Література:

1. Базилевич В.Д. Страхова справа / В.Д.Базилевич, К.С.Базилевич.-К.: Знання, 2005.-351с.

2. Борисова В.І., Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін. Цивільне право України. т.2: Навчальний посібник. - К. : Юрінком Інтер, 2007.- 552 c.

3. Вінник О.М. Господарське право: Навчальний посібник. - 2-ге вид., змін, та доп. - К.: Всеукраїнська асоціація видавців «Правова єдність», 2008. - 766 с.

4. Господарський кодекс України ( Відомості Верховної Ради України, 2003, N 18, N 19-20, N 21-22, ст.144) від 16.01.2003 № 436-IV, станом на 18.01.2013р., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/436-15.

5. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар / О.І. Харитонова, Є.О. Харитонов, В.М. Коссак та ін.; За ред. О.І. Харитонової. – Х.: Одіссей, 2006 – 832 с.

6. Гутгарц К. Договір доручення: поняття, сторони, істотні умови. 06.07.2012., Електронне видання: Prostopravo.com.ua, Режим доступу: http://ua.prostopravo.com.ua/prava_biznesu/dogovirni_vidnosini/statti/dogovir_doruchennya_ponyattya_storoni_istotni_umovi

7. Дзера О.В., Кузнєцова Н.С., Луць В.В. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. — К.: Юрінком Інтер, 2008. — Т. І. — 832 с.

8. Договірне право України. Особлива частина : навч. посіб. / Т.В. Боднар, О.В. Дзера, Н.С. Кузнецова та ін.: за ред. О.В. Дзери. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 1200 с.

9. Кіліна Т. Договір комісії за новим Цивільним кодексом України., Юридичний журнал «Юстініан», № 9, 2003., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://justinian.com.ua/article.php?id=801

10. Костенко Л. Регулювання господарських відносин за договорами консигнації., Юридичний журнал «Юстініан», № 2, 2003., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://www.justinian.com.ua/article.php?id=58

11. Несинова С.В., Воронко В.С., Чебикіна Т.С. Господарське право України. Навч. посіб. / за заг. ред. С.В. Несинової. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 564 с.

12. Підопригора О.А. Цивільне право України: навчальний посібник. – К., 1996. – 480 с.

13. Плиса В.Й. Страхування: Навчальний посібник. – К., 2005. – 392 с.

14. Ротань В.Г., Ярема А.Г., Кривенко В.В., Карабань В.Я., Сонін О.С. Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України т.2. [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://uristinfo.net/2010-12-27-04-58-59/135-vg-rotan-ta-in-komentar-do-tsku-t2.html

15. Смолин Г.В. Господарське право України. Особлива частина: Навчальний посібник. - Львів. 2010. – 646 с.

16. Цивільне право України: Навчальний посібник / За ред. Р.О. Стефанчука. – К.: Наукова думка, Прецедент, 2002. – 448 с.

17. Цивільний кодекс України ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, NN 40-44, ст.356 ) із змінами та доповненнями станом на 06.11.2012 (5477-17) [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15.

18. Постанова КМУ Про затвердження Статуту залізниць України від 06.04.1998 № 457, Статут залізниць станом на 25.12.2002., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/457-98-%D0%BF.

19. Панченко М.І. Цивільне право України: Навч. Посіб. – К.: Знання, 2005. – 583с.

20. Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1; Електронний посібник. - [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://ecolib.com.ua/book.php?book=25

21. Правила оформлення перевізних документів від 21.11.2000 № 644, [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0863-00.

22. Закон України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 № 1955-IV, ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 52, ст.562 ,) Редакція від 03.08.2012., [Електронний ресурс]., Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1955-15.

23. Зазуляк І.І. Істотні умови договору: теоретичний аспект: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03. - К., 2009. - 16 с.

24. Зазуляк І.І. Істотні умови договору: теоретичний аспект: дис.. канд. юрид. наук: 12.00.03 / Зазуляк Іван Іванович; НДІ приватного права і підприємництва Академії правових наук України.. - К., 2009. - 182 с.

Питання для самоконтролю:

1. Що таке агентські відносини?

2. Назвіть їх види.

3. Хто є сторонами агентського договору?

4. Визначте істотні умови агентського договору.

5. Розкрийте зміст договору доручення.

6. Якими нормативними актами він регламентований?

7. Охарактеризуйте юридичний статус (права та обов’язкі) сторін договору доручення.

8. Визначте алгоритм припинення зобов’язань за договором доручення.

9. Яким чином законодавець визначає договір комісії та його сторони?

10. Розкрийте зміст договору комісії.

11. Що таке договір консигнації та яка його мета.

12. Хто такий консигнатор а хто такий консигнант?

13. В консигнаційній угоді сторони обов’язково мають бути вказані два строки, що це за строки?

14. Назвіть умови договору комісії та підстави для відступу від умов договору комісії при його виконанні.

15. Розкрийте зміст договору зберігання.

16. Назвіть його істотні умови.

17. Надайте загальну характеристику сторін у договорі зберігання.

18. Яким чином законодавець визначає форму договору зберігання.

19. Розкажіть про строк і ціну в договорі зберігання.

20. Охарактеризуйте спеціальні види зберігання: зберігання на товарному складі, зберігання речей у готелях, камерах схову, охорона майна державними організаціями, нотаріусом тощо згідно чинного законодавства.

21. Надайте розгорнуту характеристику договору страхування із визначенням його видів та сторін такого договору.

22. Визначте нормативно-правову базу страхової діяльності на сьогодні в Україні.

23. Розкажіть про транспортні договори та їх види.

24. Проілюструйте систему та назвіть види перевезення вантажів.

25. Визначте їх правове регулювання.

26. Охарактеризуйте договір перевезення вантажів і изначте його види.

27. Охарактеризуйте сторони договору перевезення вантажів та його істотні умови.

28. Перелічите та коротко охарактеризуйте перевізні документи.

29. Розкажіть про договори перевезення пасажирів та багажу.

30. Визначте їх нормативну базу.

31. Охарактеризуйте юридичний статус сторін договору перевезення пасажирів та багажу.

32. Визначте зміст договору транспортної експедиції, визначте сторони та назвіть його істотні умови.


ТЕМА 5..ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КРЕДИТНО-РОЗРАХУНКОВИХ ВІДНОСИН.

5.1. Загальна характеристика законодавства щодо правового регулювання розрахункових та кредитних відносин.

5.2. Поняття та загальна характеристика договору позики

5.3. Істотні умови договору позики

5.4. Відповідальність за порушення договору позики

5.5. Поняття та істотні умови кредитного договору

5.6. Сторони кредитного договору, поняття фінансової установи та їх види

5.7. Права та обов'язки сторін кредитного договору.

5.8. Способи забезпечення виконання кредитних зобов'язань

5.9. Правова природа договору банківського рахунка

5.10. Сторони за договором банківського рахунка, їх права та обов'язки.

5.11. Види рахунків та порядок відкриття рахунків банками України суб'єктам господарювання.

5.12. Підстави та наслідки розірвання договору банківського рахунка

5.13. Банківський вклад та їх види

5.14. Права та обов'язки сторін за договором банківського вкладу

5.15. Відповідальність за порушення умов договору

5.16. Правове регулювання безготівкових розрахунків у підприємницькій діяльності за законодавством України

5.17. Особливості розрахунків із застосування платіжних доручень, чеків, акредитивів та інкасовими дорученнями

5.18. Поняття готівкових розрахунків та порядок їх здійснення

5.19. Обмеження готівкових розрахунків за участю суб'єктів господарювання.

Література

Питання для самоконтролю