Правові заходи охорони тваринного світу

У відповідності зі ст. 36 Закону України «Про тваринний світ» охорона тваринного світу включає систему правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних, освітніх та інших заходів, спрямованих на зберігання, відтворення і раціональне використання об'єктів тваринного світу. Охорона тваринного світу передбачає комплексний підхід до вивчення стана, розробці і здійсненню заходів щодо охорони і поліпшення всієї екологічної системи, у якої знаходиться і складовою частиною якої є тваринний світ.

Ст. 37 Закону України «Про тваринний світ» визначає, що охорона тваринного світу здійснюється шляхом проведення таких заходів:

1. Встановлення правил і науково обґрунтованих норм охорони, раціонального використання і відтворення об'єктів тваринного світу.

2. Встановлення заборон і обмежень при використанні об'єктів тваринного світу. З метою зберігання і відтворення тварин, здійснення окремих видів використання об'єктів тваринного світу, а також вилучення з природного середовища тварин може бути обмежене або цілком заборонено на визначеній території або на визначені терміни в порядку, передбаченому законодавством України про тваринний світ.

3. Охорона від самовільного використання й інших порушень чинного порядку використання об'єктів тваринного світу.

4. Охорона середовища перебування, умов розмноження і шляхів міграції тварин. Ст. 39 Закону України «Про тваринний світ» встановлює, що підприємства, установи, організації і громадяни при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу, зобов'язані забезпечувати охорону середовища перебування, умов розмноження і шляхів міграції тварин. Також зазначена стаття встановлює необхідність здійснення зазначених дій при розміщенні, проектуванні і забудові населених пунктів, залізничних, шосейних, трубопровідних та інших транспортних магістралей; при проведенні вибухових та інших робіт, що є джерелами підвищеного шуму і т.д.

5. Запобігання загибелі тварин під час здійснення виробничих процесів. Для досягнення поставлених цілей підприємства, установи, організації і громадяни повинні додержуватися дотримання вищевказаних вимог при здійсненні своєї виробничої діяльності, зокрема, при збереженні, транспортуванні, застосуванні небезпечних для тварин препаратів, хімічних речовин і з'єднань, складуванні, знищенні, похованні промислових і побутових відходів, проведенні сільськогосподарських, лісогосподарських, лісозаготівельних та інших робіт, а також під час експлуатації електричної мережі і транспортних засобів. Ст. 42 Закону України «Про тваринний світ» встановлює, що місця будівництва підприємств, споруджень та інших об'єктів, а також впровадження нової техніки, технології, матеріалів і речовин, що впливають або можуть впливати на стан тваринного світу, погоджуються з органами спеціально уповноважених центральних органів виконавчої влади в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.

6. Формування екологічної мережі, створення державних заповідників, заказників і виділення інших природних територій і об'єктів, що підлягають особливій охороні. Порядок і вимоги в галузі охорони і використання об'єктів тваринного світу на територіях і об'єктах природно-заповідного фонду України встановлюються спеціальними актами законодавства України, серед яких особливе місце займає Закон України «Про природно-заповідний фонд».

7. Встановлення особливого режиму охорони видів тварин, занесених у Червону книгу України й у переліки видів тварин, які підлягають особливій охороні на території Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя. Види тварин, не занесені в Червону книгу України, але які є рідкісними і такими, що перебувають під загрозою зникнення, за рішенням спеціально уповноваженого центрального органа виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів України заносяться в перелік видів тварин, які належать особливій охороні. Визначення видів і встановлення порядку охорони, використання і відтворення тварин, занесених у зазначені переліки, здійснюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів з урахуванням науково обґрунтованих експертних висновків.

Правила добування рідкісних і видів тварин, що знаходяться під погрозою зникнення, для розведення їх у спеціально створених умовах, а також для науково-дослідних та інших цілей, встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів.

8. Розведення в неволі рідкісних і тих, що знаходяться під загрозою зникнення видів тварин, створення центрів і «банків» для збереження генетичного матеріалу. Така діяльність може бути дозволена тільки з метою зберігання, охорони і відтворення таких тварин, якщо цього неможливо досягти в природних умовах, а також у науково-дослідних та інших цілях, що не мають наслідків скорочення чисельності цих тварин. Дозволи на право займатися розведенням у неволі рідкісних і видів тварин, що знаходяться під загрозою зникнення,, видає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів. Ст. 45 Закону України «Про тваринний світ» встановлює, що для забезпечення зберігання генетичного фонду зазначених видів тварин наукові установи й організації проводять дослідження штучного розведення тварин, створюють центри і «банки» збереження необхідного для цього генетичного матеріалу.

9. Встановлення науково обґрунтованих лімітів і нормативів використання об'єктів тваринного світу і вимог, що стосуються засобів їх добування.

10. Регулювання вилучення тварин із природного середовища для зоологічних колекцій. Створення і поповнення зоологічних колекцій (живих колекцій зоопарків, зоосадів, океанаріумів і т.д.) шляхом вилучення тварин із природного середовища проводиться підприємствами, установами, організаціями і громадянами лише при наявності дозволу, що видається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів.

11. Надання допомоги тваринам у випадку захворювання, загрози їх загибелі під час стихійного лиха і внаслідок надзвичайних екологічних ситуацій. Цей обов'язок відповідно до Закону України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації» та іншими нормативно-правовими актами покладається на користувачів об'єктами тваринного світу, які також повинні робити допомогу диким тваринам і негайно інформувати про це спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів. Законодавством України забороняється видобування і використання диких тварин, що виявилися в зазначеній ситуації.

12. Організація наукових досліджень, спрямованих на обґрунтування заходів в галузі охорони тваринного світу.

13. Виховання громадян у дусі гуманного відношення до тварин.

14. Пропаганда важливості охорони тваринного світу.

15. Здійснення контролю в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.

16. Проведення заходів екологічної безпеки.

17. Створення системи державного обліку, кадастру і моніторингу тваринного світу.

18. Урахування питань охорони тваринного світу при встановленні екологічних нормативів і здійсненні господарської діяльності.

19. Регулювання вивозу за митний кордон України окремих об'єктів тваринного світу. Ввіз в Україну і вивіз за її межі об'єктів тваринного світу регламентується відповідними правилами, встановленими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів.

20. Стимулювання діяльності, спрямованої на охорону, раціональне використання і відтворення тваринного світу.

21 Розробка і впровадження програм (планів дії) по зберіганню і відтворенню видів диких тварин, що знаходяться під загрозою зникнення.

22. Запобігання проникнення в природне середовище України чужорідних видів диких тварин і здійснення заходів для недопущення негативних наслідків при їхньому випадковому проникненні.