Правовий режим використання та охорони земель

(2 год.)

1. Поняття та особливості правового режиму використання та охорони земель, склад земельного фонду.

2. Право власності на землю в Україні.

3. Право використання земельних ресурсів: поняття, субєкти, обєкти, зміст, підстави виникнення та підстави припинення відносин землевикористання.

4. Правовий режим регулювання орендних правовідносин.

5. Правове регулювання охорони земель.

6. Управління земельними ресурсами.

7. Особливості юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства.

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття та особливості правового режиму використання та охорони земель.

2. Склад земельного фонду України.

3. Право власності на землю в Україні.

4. Право використання земельними ресурсами: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

5. Підстави виникнення та підстави припинення відносин землевикористання.

6. Правовий режим регулювання орендних правовідносин.

7. Правове регулювання охорони земель.

8. Управління земельними ресурсами та органи, що здійснюють його.

9. Особливості юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

Завдання 1 Громадянин Д. і його зять В. одержали з дозволу райдержадміністрації земельні ділянки площею по 50 га кожна для ведення селянського (фермерського) господарства, але їх не було зареєстровано. Ці громадяни одержали державні акти на право постійного землекористування, уклали договір про спільну діяльність і утворення спільного селянського (фермерського) господарства. Через деякий час гр-н Д. виїхав до Росії, де й проживає понад два роки.

Прокурор звернувся до суду з позовом про визнання договору недійсним, а також про припинення діяльності селянського господарства і вилучення у гр-на Д. земельної ділянки.

Зробити висновок.

 

Завдання 2. У зв'язку з розширенням виробничої бази цегельний завод звернувся до райдержадміністрації про додаткову площу землі. Райдержадміністрація дала згоду на відведення земельної ділянки площею 5 га, розташованої на землях сусіднього фермерського господарства Заводне чекаючи оформлення необхідної документації, почав використовувати земельну ділянку для складування будівельних матеріалів. Голова фермерського господарства звернувся до районного прокурора зі скаргою на дії райдержадміністрації і цегельного заводу.

Чи обгрунтована скарга? Який порядок відведенкя земельних ділянок у користування?

 

Завдання 3. Громадянину С. рішенням сільської ради надано присадибну земельну ділянку в постійне користування, однак протягом чотирьох років до будівництва будинку він не приступав, а ділянку використовував для вирощування картоплі.

Яке рішення повинна прийняти сільська рада? Вказати права та обов'язки щодо використання присадибних ділянок. Охарактеризувати підстави й порядок припинення права землекористування.

 

Завдання 4. Фермер П. звернувся до суду з позовом до райдержадміністрації, яка відмовила йому в наданні додаткової земельної ділянки для розширення селянського (фермерського) господарства. Ухвалою голови суду в прийнятті заяви було відмовлено у зв'язку з тим, що спір не підсудний суду. Обласний суд цю ухвалу залишив без змін. Прокурор області звернувся до президії обласного суду з протестом, в якому просив скасувати судові ухвали і справу надіслати на новий розгляд по суті.

Яке рішення повинен прийняти суд? Висвітлити порядок надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства.

 

Завдання 5. Верховна Рада Автономної Республіки Крим прийняла рішення, яким проголосила землі кримського узбережжя власністю республіки. До їх складу належать землі Кримського державного заповідника та Никитського ботанічного саду, які також оголошені власністю Автономної Республіки Крим.

Чи відповідає дане рішення Конституції і законам України? Які підстави виникнення права комунальної власності? Які природні ресурси належать до загальнодержавних?

 

Завдання 6. Цегляний завод уклав із сільськогосподарським кооперативом договір оренди землі площею 2 га строком на 3 роки для видобутку глини. За це кооператив щомісяця мав отримувати як плату п'ять тисяч штук цегли. З приводу того, що завод систематично порушував строки та розміри плати, кооператив звернувся до суду з позовом про дострокове припинення договору оренди землі та примусове отримання заборгованої цегли.

Чи можливо задовольнити позов? Чи є законним даний договір? Які правові наслідки визнання угод недійсними?

 

Завдання 7. У зв'язку з перетворенням КСП в акціонерне товариство виникло питання переходу права власності на землю. Загальні збори КСП звернулися до районної ради народних депутатів із запитом, що містив такі питання:

1. Чи є акціонерне товариство правонаступником КСП? Чи переходить до нього право колективної власності на землю?

2. Чи мають право члени КСП сплатити вартість акцій сертифікатами, наданими їм при паюванні землі КСП?

Як вирішити дані питання? Вказати правила надання землі в колективну власність. Назвати права громадян, які отримали сертифікати на частку землі при паюванні.

 

Завдання 8. Громадянин Б. звернувся з заявою до Старосалтівськоi селищної ради про приватизацію земельної ділянки з розташованими на ній жилим будинком і господарськими будівлями, на які перейшло його право власності за заповітом у спадщину. З'ясувалося, що гр-н Б. вже приватизував земельну ділянку в садівничому товаристві за місцем роботи. Крім того, йому належить земельна ділянка розміром 0,10 га в м. Харкові, яку він придбав у власність у гр-на С. Селищна рада відмовила гр-ну Б. у приватизації земельної ділянки. Вважаючи це рішення незаконним, гр-н Б. звернувся до суду.

Яке рішення має прийняти суд? Який порядок приватизації земель громадянами?