Правовий режим використання та охорони надр

(1 год.)

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони надр.

2. Право власності на надра в Україні.

3. Правове регулювання відносин надровикористання.

4. Управління в області використання, відтворення та охорони надр.

5. Відповідальність за порушення законодавства про надра і основні напрямки її застосування.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони надр.

2. Право власності на надра в Україні.

3. Правове регулювання відносин надровикористання: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

4. Підстави виникнення та підстави припинення зазначених відносин.

5. Органи, що здійснюють управління в області використання, відтворення та охорони надр та їх основні функції.

6. Відповідальність за порушення законодавства про надра і основні напрямки її застосування.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

Завдання 1. Підприємство по видобуванню залізної руди звернулося до Державного комітету геології та використання надр із проханням про надання гірничого відводу в межах 15 га з земель, що знаходяться в користуванні КСП "Дружба". Держкомгеології відмовив під приводом того, що питання відводу не було узгоджене з землекористувачами. Крім того, вирішення даного питання не належить до його компетенції.

Чи правильно було відмовлено підприємству? Який порядок надання ділянок надр для видобутку корисних копалин? Дати поняття гірничого відводу.

 

Завдання 2. Голова правління АО "Зоря" звернувся до районної ради народних депутатів за наданням гірничого відводу для видобування глини, відкритої на землях підприємства, з якої передбачалося виготовляти і реалізовувати всілякі вироби. Районна рада відмовила АО у наданні гірничого відводу, посилаючись на ст. 23 Кодексу про надра України. Правління АО "Зоря" звернулося до районного прокурора за консультацією.

Підготувати письмову консультацію. Визначити порядок розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

 

Завдання 3. Громадянин К. видобував на присадибній ділянці глину та пісок і використовував їх для будівництва жилого будинку. Частину добутого піску він продав сусідові для теплиці. Органи державного гірничого нагляду заборонили гр-ну К. видобування корисних копалин і притягни його до відповідальності за незаконне видобування. Громадянин К. звернувся зі скаргою до районного прокурора, бо вважав, що він як власник землі має право видобувати корисні копалини для своїх потреб.

Вирішити дане питання. Який порядок видобування корисних копалин власниками землі? Яку відповідальність установлено за незаконне видобування корисних копалин?

 

Завдання 4. Громадянин М., який працював раніше гірничим майстром на вугледобувній шахті, вирішив зайнятися приватнопідприємницькою діяльністю по видобуванню корисних копалин будівельної групи (пісок, глина, гравій). Для цього він звернувся до районної ради народних депутатів за місцем проживання з заявою про реєстрацію його як приватного підприємця. У наданні ліцензії йому було відмовлено на тій підставі, щр громадяни можуть добувати корисні копалини лише для своїх особистих господарських і побутових потреб. Громадянин М., не погодившись із рішенням райради, звернувся до суду.

Яке рішення повинен прийняти суд? Який порядок надання громадянам надр у користування?

 

Завдання 5. Геологорозвідувальне підприємство під час геологічного вивчення надр почало дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення на землях фермерського господарства гр-на Т., який володіє землею на праві власності. Фермер Т. вважає, що .його права порушені, оскільки питання про надання земельної ділянки під гірничий відвід не узгоджувалося, йому він звернувся до суду. Під час суду геологорозвідувальне підприємство заперечило проти позову, посилаючись на те, що відповідно до ст. 20 КпН України при геологічному вивченні надр гірничий відвід не надається, а ліцензію на проведення зазначених робіт воно має.

Як повинен вирішити справу суд? Висвітлити порядок надання надр у користування для геологічного вивчення, в тому числі і для геолого-промислово.ї розробки корисних копалин.